Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Přisedněte k Leoši Janáčkovi a pohlaďte si lišku Bystroušku. Dojde i na Kryla a Špinarovou

04.01.2018
Přisedněte k Leoši Janáčkovi a pohlaďte si lišku Bystroušku. Dojde i na Kryla a Špinarovou

Autor: ostrava.cz

Popisek: K Janáčkově soše na Jiráskově náměstí si kolemjdoucí mohou přisednout

Jiráskovo náměstí v centru Ostravy oživila plastika Leoše Janáčka. Socha znázorňuje sedícího Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou v náručí. Celé dílo může sloužit i jako lavička, kdokoliv si může k Leoši Janáčkovi přisednout. Kolemjdoucí tuto možnost využívají a se sochou Janáčka se fotí. Ostrava tak získala další zajímavou atrakci. K dalším budou nepochybně patřit i plánované sochy Karla Kryla a Věry Špinarové.

Plastika Leoše Janáčka symbolizuje propojení Ostravy se slavným skladatelem. V Ostravě působí Janáčkova filharmonie, koná se hudební festival Janáčkův máj, který se spojil s hudebním festivalem v Hukvaldech a letos se poprvé uskuteční pod názvem Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. V Ostravě v srpnu 1928 snad nejslavnější a mezinárodně nejuznávanější český skladatel zemřel a v tomto roce si tak připomene 90 let od jeho úmrtí v Městské nemocnici v Ostravě-Fifejdách.

Autorem je známý hyperrealista

Sochu Leoše Janáčka nechal na Jiráskovo náměstí instalovat centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Autorem plastiky je 43letý sochař David Moješčík, rodák z nedalekého Frýdku-Místku, který je příznivec hyperrealismu. Je také autorem sochy Levitace před svinovským nádražím, Památníku Operace Anthropoid v Praze nebo sousoší Tragikomedie v pražském Činoherním klubu. Vystavuje od roku 1994, Ostravané se mohli s jeho tvorbou seznámit v galerií Fiducia, Domě umění, Sokolské 26 nebo Magně. Svou tvorbu představil i v New Yorku. V roce 2002 získal Cenu Josefa Hlávky.

Dojde i na Kryla a Špinarovou

Socha Leoše Janáčka v životní velikosti, která může posloužit i jako lavička, výrazně oživuje veřejný prostor v Ostravě. Během příštího roku by měly přibýt v Ostravě i další dvě sochy, a to Karla Kryla a Věry Špinarové. Památník Karla Kryla, který by měl symbolizovat svobodu slova a demokracii, chtějí v blízkosti budovy Českého rozhlasu Ostrava umístit studenti, kteří na svůj projekt získali dotaci z programu města Ostravy zaměřeného na úpravu veřejných prostor. Zpěvaččina plastika by zase měla stát v Husově sadu. Podrobnosti se řeší s rodinou. V rozpočtu pro příští rok má však na pořízení sochy obvod už připraveno 700 000 korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Jana Maisnerová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace