Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To by potřebovala i Praha. V Ostravě budou bioodpad svážet i v zimě, zájem o BIO popelnice neustále vzrůstá

05.12.2017
To by potřebovala i Praha. V Ostravě budou bioodpad svážet i v zimě, zájem o BIO popelnice neustále vzrůstá

Autor: OZO Ostrava

Popisek: Jeden ze svozových vozů

V Ostravě pokračuje svoz zeleně i v zimních měsících. Od začátku prosince do konce března bude bioodpad z hnědých popelnic, jejichž počet ve městě neustále vzrůstá, svážen jednou měsíčně.

„Společnost OZO Ostrava, která tuto službu v jiných obcích v zimních měsících standardně neposkytuje, tak už při zavádění BIO popelnic vyšla vstříc požadavkům města,“ objasňuje Vladimíra Karasová ze společnosti OZO Ostrava.

Jeden dům, jedna popelnice

Město Ostrava zavedlo bezplatné přistavení jedné BIO o popelnice o objemu 240 litrů k trvale obydleným rodinným domům se zahrádkou a pravidelný svoz biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu v roce 2016. Kromě kapacity BIO popelnic byla stanovena i četnost svozu BIO popelnic. Pokud někomu z občanů kapacita nádoby na zeleň nestačí, má možnost zbylý bioodpad ze zahrádky odevzdat bezplatně ve sběrných dvorech, nebo si objednat placenou službu, a OZO mu přistaví další nádoby na zeleň podle jeho potřeby.

Zájem roste

Zájem obyvatel Ostravy o zmíněnou službu neustále roste. „V srpnu 2016 bylo v celém městě rozmístěno 10 126 BIO popelnic. Dnes už jich v Ostravě obsluhujeme přes 13 tisíc. Nejvíce hnědých nádob na zeleň je přitom rozmístěno ve Slezské Ostravě, v listopadu 2017 jich bylo 2 208. Je to logické, protože tento ostravský obvod je nejrozlehlejší a zástavbu tvoří převážně rodinné domy se zahradami,“ konstatuje Vladimíra Karasová a dodává, že zatímco v roce 2016 bylo z BIO popelnic v Ostravě svezeno 5 592 tun zeleně, jen za prvních deset měsíců letošního roku šlo už o 7 086 tun.

Záleží na počasí

„Na nárůstu se podílí skutečnost, že BIO popelnice byly loni zaváděny až kolem poloviny roku, i to, že nádob na zeleň v Ostravě přibývá. Množství svezené zeleně však ovlivňují i další faktory, například počasí. V suchých létech je trávy méně, když prší a tráva roste jako divá, při návozu do kompostárny je to znát,“ naznačuje další osud bioodpadů svážených do kompostárny OZO v Hrušově. Tady je z nich vyráběn kompost Kompozo a z něj pak smícháním se zeminou další výrobek – zeminový substrát. Oba výrobky jsou prodávány jak firmám, tak občanům, a to buď ve velkém přímo v kompostárně, nebo ve všech ostravských sběrných dvorech balené v pytlích. O obojí je zájem – v roce 2016 OZO prodalo 562 tun kompostu a 2 986 tun zeminového substrátu, do konce letošního listopadu 495 tun kompostu a 3 255 tun substrátu.

O čtyři svozová vozidla víc

Pro svoz odpadu z BIO popelnic používá OZO Ostrava svozová vozidla s rotačním systémem stlačování odpadu, tzv. rotopressy, doplněné o záchyt tekutiny obsažené v zeleném odpadu. Ta by totiž mohla při nakládce a transportu znečišťovat vozovku. „Abychom zvládli svoz bioodpadu vykonávat v náležitém rozsahu i kvalitě, rozšířilo OZO v uplynulých dvou letech svůj vozový park o čtyři zmíněná vozidla,“ doplňuje Vladimíra Karasová a připomíná, že OZO Ostrava službu svozu bioodpadu nabízí i dalším obcím ve své svozové oblasti. „Loni jsme mimo ostravský obecní systém svezli přes 1 500 tun zeleně,“ upřesňuje s tím, že některé obce mají tuto službu zavedenu do svého obecního systému podobně jako Ostrava, jiné nechávají na občanech, zda si tuto službu připlatí. Placenou službu pravidelného svozu zeleně si ostatně může u OZO Ostrava objednat kdokoli ze svozové oblasti – občan i firma. 

Zdroj: Tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace