Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaká bude za 50 let? A co vzkážete jejím obyvatelům, svým dětem a vnukům? Ostrava posílá vzkaz do roku 2067

23.11.2017
Jaká bude za 50 let? A co vzkážete jejím obyvatelům, svým dětem a vnukům? Ostrava posílá vzkaz do roku 2067

Foto: Youtube / repro

Popisek: I Jarek Nohavica namluvil svůj vzkaz budoucím generacím

FOTOGALERIE, VIDEO Ve středu 29. listopadu vyvrcholí celoroční oslavy 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě. Akce „Přejeme ti, Ostravo!“ bude trvat od 15 do 19 hodin. Uskuteční se před budovou radnice na Prokešově náměstí. Její součástí bude bohatý kulturní program, zapečetění truhly se vzkazy budoucím generacím, rozsvícení vánoční výzdoby a ohňostroj.

Oslavy symbolicky připadají na den, který je uveden v testamentu biskupa Bruna ze Schauenburku v souvislosti se zmínkou o osadě jménem Ostrava, jen o 750 let později. (Ve fotogalerii najdete spoustu archivních fotografií, kde si můžete připomenout historii Ostravy.)

V Ostravě se slaví už od začátku roku

„Celý letošní rok se nesl v duchu oslav, které přinesly řadu jedinečných akcí. Ať už katalánskou fiestu v ostravských ulicích, souboje rytířů, mši pod širým nebem anebo výstavy, na nichž jsme si připomenuli důležité mezníky ostravské historie. Těší mne, že se do oslav zapojily všechny generace a užili si zábavu i sváteční atmosféru,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

29. listopadu bude vyvrcholení oslav

Program slavnostního ukončení oslav začne na Prokešově náměstí v 15 hodin. Pro děti je připravena Ježíškova pošta. Návštěvníci mohou získat unikátní pečeť k 750. výročí města na ručním papíře. Na podiu vystoupí s pásmem lidových vánočních tanců soubor Hlubinka, sváteční aranžmá středověkých písní nabídne Calata a se swingovými vánočními melodiemi a koledami se představí Silesian Brass Quintet se Simonou Mrázovou.

Projekt Ostrava 2067

Nezapomeňte, až téměř do slavnostního zapečetění pamětní truhly 29. listopadu na Prokešově náměstí můžete zanechat svůj vzkaz do roku 2067 i vy!

Jaká bude Ostrava za 50 let? A co byste vzkázali jejím obyvatelům, svým dětem, vnučkám, vnukům? U příležitosti oslav 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě uložíme na radnici truhlu se vzkazy Ostravanů, tedy i těmi Vašimi. Za 50 let si je naši potomci budou moci přečíst.

Chcete něco vzkázat lidem, kteří budou v roce 2067 slavit 800 let od první písemné zmínky o Ostravě? Pamětní truhla s poselstvím budoucím generacím je unikátní příležitostí.  Po slavnostním zapečetění primátorem Tomášem Macurou a ostravským bardem Jaromírem Nohavicou 29. listopadu 2017 bude znovuotevřena až v roce 2067.

Do truhly může vložit příspěvek (text, kresbu, fotografii…) kdokoliv. Vzkazy, prosím, pište na papír formátu A4. Nepište propiskou či fixou, použijte raději obyčejnou tužku.

Jak na to?

Můžete svůj vzkaz přinést napsaný z domu nebo jej pořídit přímo v ostravském kulturním centru Cooltour na Černé louce. O víkendu 25. a 26. listopadu bude truhla umístěna v nákupním centru Futurum, kde můžete také zanechat svůj vzkaz do budoucna.

Další důležitou variantou zanechání poselství do budoucnosti jsou sociální sítě, na které můžete umístit vzkazy s hashtagem #Ostrava2067, které budou zpracovány a uloženy do truhly v digitální podobě. Pozor, příspěvek musí být veřejný (nastavení soukromí), jinak jej pod hashtagem neuvidíme.

Napište nebo nahrajte co cítíte – bez vulgarit, ale od srdce. Další generace města to určitě ocení. Bude to už totiž #Ostrava2067.

Svůj vzkaz do budoucna již zanechaly i známé osobnosti ostravského života jako Jarek Nohavica, primář neurochirurgie Městské nemocnice Ostrava Marián Starý, herec Norbert Lichý, rektoři ostravských univerzit, sportovci a mnozí další.

Truhla bude následujících 50 let uložena ve foyer v budově Nové radnice. Klíč od ní bude mít primátor, který jej předá vždy svému nástupci. Projekt vzniká ve spolupráci statutárního města Ostrava a Kulturního centra Cooltour.

Ohňostroj, který bude trvat 16 minut

Již v 17.45 hodin budou muset návštěvníci z bezpečnostních důvodů opustit Prokešovo náměstí a ohňostroj sledovat z míst za kamennými kostkami na silnici u kruhového objezdu. V době od 17.30 do 18.30 hodin bude uzavřena ulice 30. dubna od křižovatky se Sokolskou třídou po kruhový objezd a také Sokolská třída od křižovatky s ulicí Českobratrskou po křižovatku s ulicí Horova, a to pro individuální i hromadnou dopravu. Zajímavý program nabídnou také střediska volného času, zájemci si s nimi budou moci vyrobit drobné dárky s tématem oslav. Občerstvení a vánoční zboží nabídnou sociální podniky Spirála, Mental Café, Mens Sana, Charita a další.

 

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb