Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okamurův poslanec vydělává nehorázné peníze na Romech. Je jedním z obchodníků s chudobou

04.11.2017
Okamurův poslanec vydělává nehorázné peníze na Romech. Je jedním z obchodníků s chudobou

Autor: Facebook

Popisek: Lubomír Volný

Nově zvolení poslanec za SPD Tomia Okamury Lubomír Volný je obchodníkem s chudobou. Vlastní v Ostravě dva zchátralé domy, které pronajímá romským rodinám, závislým na dávkách sociálního zabezpečení. Měsíčně pak, podle jedné z nájemnic, vybírá 12 000,- Kč. Přitom v Ostravě jsou k dispozici byty i za 3 000,- Kč, tvrdí redakce MF Dnes.

Takové zjištění je zajímavé s ohledem na skutečnost, že SPD Tomia Okamury se dostala do parlamentu i díky heslu „Peníze poctivým lidem, ne parazitům.“ Lubomír Volný koupil třípatrové domy v Ostravě mezi lety 2012 a 2013 za 3,2 milionu korun.

Rozbitá okna, páchnoucí moč a nesnesitelný bordel

Čtvrť Přívoz v Ostravě je romským ghettem. A nemovitosti Lubomíra Volného podle toho i vypadají. Po chodbách páchnoucí moč, rozbitá okna, dveře bez klik, všude nepořádek, visící hadry, povalující se odpadky, zašedlé a špinavé stěny. A mezi tím vším se pohybují Romové.

Byl tu pan majitel a zakázal nám s vámi mluvit

Na dotazy redakce nájemníci většinou příliš neodpovídali. Až později vyšlo najevo, že Lubomír Volný před návštěvou redaktorů osobně zavítal do svých nemovitostí a nájemníkům zakázal s novináři mluvit. Jedna nájemnice řekla redakci: „Pan majitel tady byl v sobotu, říkal, že nás budou chtít kamerovat a platit nám za to. Říkal, že s nikým nesmíme mluvit, jinak nás vyhodí.“ V druhém domě Lubomíra Volného pak s redakcí nikdo mluvit nechtěl. Dostalo se jí jediné odpovědi: „My si nestěžujeme.“

Přesto se rozpovídali

Jedna z nájemnic platí měsíčně 12 000,- Kč. Další 10 000,- Kč. Jiná zase 15 000,- Kč. Všichni, kteří s redakcí zavedli hovor přiznali, že čerpají peníze na nájem a na živobytí z sociálního systému státní správy a jsou evidovaní na úřadu práce. Podle vyjádření Lubomíra Volného v tom problém není. Sociální správa jen vyrovnává nízké platy jeho nájemníků. Což je podle něho zcela v pořádku.

Je to vyloučená lokalita

Starostka městské části Ostrava-Přívoz Patra Bernfeldová řekla: „Ceny za byty jsou zde nízké i proto, že je to už roky problémová lokalita, kam se nám nedaří stěhovat nájemníky. Cena za metr čtvereční je tu za 45 korun.“ A popisuje, že se jim městský byt 3+1 v sousedství podařilo pronajmout za pouhé 3 000,- Kč. Vedoucí sociálního oboru Ostrava-Přívoz Dagmar Bradová k tomu dodává, že k soukromníkům se stěhují většinou lidé, kteří jsou v dluzích a je na ně uvalena exekuce.

Lubomír Volný krajským lídrem

V roce 2016 se stal Lubomír Volný lídrem strany SPD Tomia Okamury za Moravskoslezský kraj. V letošních volbách do Poslanecké sněmovny získal jedno z 22 křesel za stranu SPD. Na množící se dotazy, proč vydělává na Romech a stává se tím obchodníkem s chudobou, odpověděl po delší době na svém facebookovém profilu: „Pokud má kdokoliv legitimní zdroj příjmů, pracovní minulost, čistý trestní rejstřík a neporušuje zákony této země, nebudu jej diskriminovat... Pokud mi dokážete, že lidé, o kterých mluvíte, jsou parazité, určitě budou muset jít o dům dále.“ 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace