Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

OKD nezkrachovalo kvůli cenám uhlí, ale Bakalovu ´tunelu´, tím jsem si jistý, říká Krúpa

18.10.2017
OKD nezkrachovalo kvůli cenám uhlí, ale Bakalovu ´tunelu´, tím jsem si jistý, říká Krúpa

Foto: Facebook

Popisek: Pavol Krúpa

ROZHOVOR Do české politiky nedávno vstoupil vlastník finanční skupiny Arca Capital, miliardář Pavol Krúpa. Podpořil stranu Dobrá volba, za kterou stojí dlouholetý starosta Čeladné a bývalý místopředseda TOP 09 Pavol Lukša.„Pan Lukša je charismatický člověk, který už ukázal, že umí být v politice korektní, a přitom je i velmi rázný. Z mé strany jde o vyústění našich snah, kdy chceme udělat něco dobrého pro tuto republiku,“ popsal své důvody pro Právo Krúpa, který své snahy napřel hlavně v kauze OKD. A právě o této kauze je náš rozhovor…

Pane Krúpo, v tuto chvíli lze říct, že se už dlouhodobě angažujete v případu OKD, kdy stát podle mnoha analýz při privatizaci přišel o miliardy korun a Zdeněk Bakala následně z podniku vytunelovat další desítky miliard. Můžete na úvod shrnout aktuální situaci a vývoj v celé kauze? Jsou nějaké posuny?

Na základě našich rozsáhlých analýz a dlouhodobé angažovanosti v kauze OKD mohu říct, že jsem si jist, že Bakala a management z OKD neoprávněně vyvedli desítky miliard korun. Naší soustavnou dlouhodobou aktivitou jsme se zasloužili o to, že byla kauza OKD rozpletena. Uvedli jsme na pravou míru, že OKD nezkrachovalo kvůli snižování cen uhlí, ale kvůli účelovému tunelování. Naší činností jsme prokázali, že v OKD došlo k řadě podvodů a popsali operace, jak byla OKD tunelována. Na vlastní náklady jsme podali řadu podnětů, několik trestních oznámení a žalob k prošetření jak k příslušným orgánům v Česku, tak v zahraničí. Vyšetřování ze strany policie a příslušných trestněprávních institucí nyní běží a my jim poskytujeme potřebnou součinnost.

Vy sám se zapojujete do politického dění. Podporujete ve volbách stranu Dobrá volba. Můžete tuto svou podporu specifikovat? 

Mým hlavním záměrem, proč jsem se postavil za politickou stranu Dobrá volba a proč ji podporuji, je právě snaha dokončit naše aktivity v rámci kauzy OKD nebo Agrobanka, kde stát přišel o desítky miliard korun. My chceme naší soustavnou činností získat tyto peníze nazpět do státního rozpočtu. V rámci nestandardního prodeje Agrobanky jsme stejně jako v kauze OKD také podali řadu podnětů k prošetření, například námi směřovaná stížnost k Evropské komisi z důvodu nedovolené veřejné podpory poskytnuté skupině General Electric. Jedná se o nedovolenou veřejnou podporu ve výši téměř 20 miliard korun ze strany ČNB a zároveň ve výši 126 miliard korun získaných jako garance od státu. Je zde reálná možnost tyto neoprávněně vyvedené miliardy korun získat zpět, což pomůže naplnit státní rozpočet. 

Proč jste si vybral právě stranu Dobrá volba? 

Dobrá volba je mladou stranou, jejíž členové chtějí racionálně řešit všechna potřebná témata společnosti. Proto jsou jejími lídry lidé z řady různých odvětví, rozumí profesně mnoha oborům. A je to především tým lidí, kteří mají chuť se angažovat v politice, chuť v této zemi něco změnit a reálný zájem aktivně pracovat na řešení konkrétních věcí. Podporuji všechny, kdo mají skutečný zájem věci opravdu řešit, proto jsem se rozhodl postavit za politickou stranu Dobrá volba, jejíž členové skutečně pracují na řešení společenských témat. 

Jaké jsou hlavní agendy strany Dobrá volba? 

Jedním ze stěžejních bodů programu Dobré volby je dosáhnout zpětného navrácení peněz, které neoprávněně odtekly do zahraničí jedincům a nadnárodním společnostem. Chceme získat vytunelované peníze zpět do ČR lidem – dotáhnout naši několikaletou intenzivní činnost, kdy se snažíme všemi dostupnými způsoby o navrácení neoprávněně vyvedených desítek miliard korun nazpět do státního rozpočtu. Ukázalo se, že z titulu soukromého subjektu to není možné, k tomu je třeba součinnost politiků, podporu ze strany státu. Ti ale namísto reálné činnosti pouze slibují, nejčastěji právě v předvolebním období. Proto podporuji právě Dobrou volbu, kde lidé reálně konají. Chceme, aby byly dokončeny naše aktivity a navráceny vytunelované peníze nazpět. Tyto získané peníze mohou být zdrojem pro vybudování desítek nových zdravotnických zařízení, škol nebo sportovišť. 

V rámci kampaně jste financoval billboardovou kampaň s billboardy Bakaly… 

Billboardová kampaň s podobiznou Zdeňka Bakaly je apelem na všechny, kdo mají v kompetenci řešit kauzu desítek miliard vytunelovaných korun. Bakala je jakýmsi symbolem tunelářství a hlavní programovou prioritou strany Dobrá volba je navrácení neoprávněně vyvedených financí zpět do státního rozpočtu, zpět lidem, a zároveň zabránění dalšímu tunelování. 

Na závěr dotaz týkající se Vaší nejnovější aktivity, o které jste informoval v minulých dnech. Oznámil jste, že Vaše skupina Arca Capital koupila podíl ve společnosti European Metal Holdings, která plánuje prostřednictvím své dceřiné firmy Geomet těžbu lithia na Cínovci. Co je Vaším záměrem? 

Naším záměrem je z pozice akcionáře dohlížet na realizaci celého projektu a zabránit neoprávněnému odvádění zisků a nestandardním finančním operacím, jako k tomu docházelo v případě OKD.  Plán těžby lithia společností EMH považuji za reálně proveditelný projekt. Společnosti, které jsou propojeny s tímto projektem, Cadence Minerals Plc a Bacanora Minerals Ltd, jsou firmy podnikající v oboru. Arca chce ze své pozice aktivistického investora zodpovědně dohlížet na management obou firem tak, aby zde nedocházelo k nestandardním finančním operacím a neoprávněným odvodům zisků do zahraničí na úkor českého státu. Svůj podíl plánuje Arca dále navyšovat. 

Komerční prezentace

Vložil: Redaktor KL