Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děti mají dýchací potíže, udělejte s tím něco. Město Ostrava dalo 15 milionů a chce zapojit i viníky

13.10.2017
Děti mají dýchací potíže, udělejte s tím něco. Město Ostrava dalo 15 milionů a chce zapojit i viníky

Autor: wiki

Popisek: Nová Huť v Ostravě

Město Ostrava rozdělilo dalších 15 miliónů korun na ozdravné pobyty pro děti z jím zřizovaných mateřských a základních škol - na období od 1. listopadu 2017 do 30. dubna 2018. Doručené požadavky škol letos opět významně převýšily možnosti Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, a to o více než 9 miliónů korun. Ozdravných pobytů financovaných z fondu se tak bude moci zúčastnit 2267 dětí ze základních škol a 232 dětí z mateřských škol. Dohromady se jedná o 2499 dětí.

„Požadavky školek jsme pokryli 100 %, ze šesti subjektů vyrazí do hor od listopadu do dubna 232 dětí. V případě škol jsme ale požadavky byli nuceni krátit, a to z nedostatku finančních prostředků.  Celkem se jednalo o 26 žádostí. Požadavky z Radvanic a Bartovic, Michálkovic, Slezské Ostravy, Mariánských Hor a Hulvák a Moravské Ostravy a Přívozu budou kryty ze 76 %. Pro školy z Jihu, Hrabové, Nové a Staré Bělé a Poruby jsme rozhodli o příspěvku ve výši 46 %. Přednost dostali školáci z obvodů s horší kvalitou ovzduší, tak jak jsou koncipována pravidla fondu,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Děti jsou ohrožené znečištěním

Ostrava zřídila Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší v květnu 2010. Jeho cílem je snížení dopadů zhoršené kvality ovzduší na jejich zdraví. Od jeho založení do konce dubna letošního roku vyrazilo do hor 14 900 dětí, na konci tohoto období (duben 2018) by celkové číslo mohlo narůst až na 17 399 tisíc rekreovaných školáků a předškoláků.

Město spolufinancuje ozdravné projekty

V průběhu roku již rada města rozhodla o spolufinancování dalších ozdravných pobytů z dotačního programu kraje pro městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Stará Bělá a Nová Bělá ve výši téměř 4 mil. Kč určených pro děti předškolního věku v doprovodu rodičů (celkem 638 osob).

Vývoj počtu rekreovaných dětí v přehledné tabulce:

2010/2011

1.543   dětí

2011/2012

1.919 dětí

2012/2013

1.231 dětí

2013/2014

2.267 dětí

2014/2015  

1.815 dětí

2015/2016

2.908   dětí

2016/2017  

3.217   dětí

celkem 14 900 dětí

Přispívaly i firmy

Do fondu v průběhu jeho trvání přispěly kromě hlavního finančního donora – města Ostravy, jehož příspěvek se vyšplhal od roku 2010 na 67,5 mil. korun, také společnost ArcelorMittal 7 miliony, OKK Koksovny pouze v roce zřízení fondu 2 mil. korun, ve stejném období také obchodní centrum Forum Nová Karolina. Pouze na půl milionu se vyšplhal příspěvek společnosti Veolia Energie ČR, celkem 231 tisíc postupně přidala společnost BorsodChem a příspěvek Skupiny ČEZ má hodnotu 84 700 korun.

Znečišťovatelé by se měli podílet na hrazení

„Opakovaně oslovuji všechny velké znečišťovatele v regionu a je mi velice líto, že někteří vůbec nereagují na výzvy k přijetí spoluzodpovědnosti za znečišťování ovzduší formou příspěvku na rekreaci pro ostravské děti. Několikrát přispěla společnost ArcelorMittal, naopak OKK Koksovny jen jednou a to před sedmi lety. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi výrazného znečišťovatele ovzduší, navíc paradoxně skoro v centru města, je to neomluvitelné,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Délka pobytu – minimálně 14 dní

Ozdravné pobyty, které mají být minimálně 14denní, aby to mělo pro zdraví dětí smysl, jsou nejčastěji realizovány v oblasti Jeseníků, Vsetínské hornatiny a Moravskoslezských Beskyd. Z prostředků fondu lze hradit také doprovodný program ozdravného charakteru, především sportovní aktivity, například lyžování a plavání, nebo také pobyt v solné jeskyni. Podpora na jednoho žáka činí až 6.000 Kč. Finanční prostředky fondu určené na školní rok 2017/2018 jsou vyčerpány.

 

 

Zdroj: tisková zpráva

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace