Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzhůru do oblak. Dny NATO v Ostravě se blíží a bude to dechberoucí podívaná. Organizátoři nabídli malou ochutnávku

07.08.2017
Vzhůru do oblak. Dny NATO v Ostravě se blíží a bude to dechberoucí podívaná. Organizátoři nabídli malou ochutnávku

Autor: Facebook

Popisek: Dny NATO v Ostravě

Všichni milovníci letectví – moderních i historických letadel, stíhacích strojů či vzdušné akrobacie - se mohou těšit na tradiční Dny NATO, které se uskuteční v Ostravě na mošnovském letišti ve dnech 16. a 17. září. A jak organizátoři slibují, bude se opravdu na co koukat.

Do Ostravy se „slétnou“ nejen čeští, ale také zahraniční piloti. Mimo jednotek Armády České republiky se zúčastní také letci z Belgie, Rakouska, Německa, Maďarska, Litvy Slovenska nebo například Turecka a Polska.

Legenda v Ostravě

Pořadatelé akce slibují velmi bohatý program a ačkoliv celou jeho náplň si dosud schovávají jako překvapení, které odhalí, až přijde čas, přece jen už teď uvedli, co budou „taháky“ pro veřejnost. Lidé se mohou těšit především na akrobatickou skupinu Orlik z Polska, která se předvede na vrtulových strojích PZL – 130. Už v loňském roce sklidila díky svému leteckému umění tato skupina u diváků velké ovace. „Vrtulové stroje nabízejí oproti proudovým letounům vynikající manévrovatelnost v nízkých rychlostech a na malém prostoru, díky čemuž tu akrobatický tým Orlík sklidil velký úspěch,“ uvedl pro iDnes.cz Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které show pořádá.

Letos se v programu budou prezentovat také stroje od soukromých provozovatelů.  Takovým je legendární stíhací letoun MiG-15 společnosti Czech Flying Legends. Pro akci bude mí zvláštní kouzlo, jelikož na přídi ponese znak města Ostravy. Jeho kamufláž je totiž vyvedena podle stroje MiG-15, který patřil do 30. stíhacího bombardovacího leteckého pluku s přízviskem „Ostravský" a který tento znak též nesl. Jediným rozdílem ve zbarvení je „tygří" motiv na vrcholu ocasu, jenž symbolizuje spolupráci s NATO Tigers Association.

„Účastí tohoto letounu bychom chtěli připomenout historii českého, potažmo československého, letectva, a tak věříme, že potěší nejen fanoušky letectví. Soukromý letoun se do programu naší akce zapojí poprvé od roku 2010, kdy se zde ukázal druhoválečný Hawker Hurricane," uvedl Zbyněk Pavlačík.

MiG15UTI je dvoumístnou cvičnou verzí tohoto stíhacího letounu, který ukazoval své kvality především za války na Korejském poloostrově. Tento konkrétní stroj sloužil až do roku 1990 v polském letectvu. O čtyři roky později byl prodán soukromému majiteli do USA, kde byl předváděn na leteckých dnech. V roce 2013 letadlo koupila společnost Czech Flying Legends.

Je co nabídnout

Stejně jako vloni i letos se bude německé námořnictvo účastnit s průzkumným letounem P-3C Orion na statiku. Francouzské letectvo předvede dvojici letounů Mirage 2000D a Italové se budou prezentovat při ukázkách bojového letounu Eurofighter Typhoon a transportního stroje C-27J Spartan. Maďarské letectvo pak představí nadzvukové gripeny.

Akce je řazena do „klubu prestižních evropských show“ a přestože náklady na ni každoročně rostou, veřejnost měla, má a vždy bude mít na tuto akci bezplatný vstup.

Každým rokem se snaží organizátoři návštěvníkům akce nabídnout něco výjimečného. Součástí akce v rámci doprovodného programu jsou však tak i besedy, filmové projekce a semináře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace