Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S údajným vrahem chodil do hospody a nechával si od něj odsouhlasit články, teď po novináři jde policie. Jenže jeho ´výplody´ zařadila PČR do trestního spisu a to…

30.07.2017
S údajným vrahem chodil do hospody a nechával si od něj odsouhlasit články, teď po novináři jde policie. Jenže jeho ´výplody´ zařadila PČR do trestního spisu a to…

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Ilustrační koláž, foto repro Blesk

Bývalý redaktor Blesku Etienne Michael Bláha měl lhát v článku o rekonstrukci vraždy a je stíhaný za zveřejnění Kramného dopisů… Na případ Petra Kramného, který je odsouzený za vraždu manželky a dcery nemá případ novináře Etienna Bláhy vliv, avšak ukazuje nám, že je na této kauze stále mnoho podivného.

Spolek Šalamoun zveřejnil zprávu, že je bývalý redaktor Blesku trestně stíhán pro porušení listovního tajemství. A to není všechno, v článku o rekonstrukci vraždy měl prý záměrně lhát! 

V Egyptě se přátelili

Etienne  Michael Bláha již vypovídal u soudu s Petrem Kramným. Jde o novináře, který odletěl do Egypta krátce po smrti Kramného manželky a dcery a trávil tu s ním neradostný čas. Petr Kramný se tehdy nemohl z Egypta vzdálit, musel čekat, až ho egyptští  vyšetřovatelé pustí ze země. Nikoho zde neměl, tak vzal výpravou českých novinářů „za vděk“. Trávil s nimi hodně času a navázal až přátelské vztahy. U soudu Bláha vypověděl, že prý s Kramným trávil většinu času, dále že mu například do tabletu instaloval komunikační program Skype, nestávalo se ale prý, že by ho na náklady Blesku nějak hostil. 

Zveřejnil prý Kramného dopisy

Ke změně vztahů došlo, když se mohl Kramný vrátit domů. Z bývalého skoro přítele se stal člověk, který se chtěl na případu obohatit a požadoval prý po novinářích peníze, které byly také vydavatelem deníku Blesk vyplaceny. Novinář Bláha také uvedl, že si články nechal prý od Kramného prakticky autorizovat, což rozhodně není v rubrice Krimi obvyklá praxe. Anebo bylo vše poněkud jinak? Jisté je, že k soukromé korespondenci mezi oběma docházelo. Spolek Šalamoun nyní vydal k případu zajímavou zprávu: „Bývalý „novinář“ z deníku Blesk E. B., je trestně stíhán. Důvodem jeho trestního stíhání je porušení listovního tajemství podle § 183 odst.1 trestního zákoníku, kterého se měl dopustit tím, že zveřejnil a zpřístupnil bez souhlasu Petra Kramného obsah jeho osobních dopisů.“ 

Postarala se mu média o tvrdý trest?

Na případ Kramný to vrhá opět nové světlo. Jisté je, že případ Kramný do značné míry „udělala“ média. Případ, ve kterém je tak obrovské množství pochybností, ve kterém není dodnes zcela jasné, jak a zda vůbec se vraždilo, a přes to je jeho výsledkem mimořádný trest žaláře, byl zcela skandálně do značné míry ovlivněn prostými sympatiemi či nesympatiemi k odsouzenému, a k těm média přispěla zásadně. Mediální obraz Petra Kramného nevycházel rozhodně dobře, nakolik si za vše mohl sám a nakolik se přiživili novináři, je otázkou. Je ale jasné, že články, ve kterých se bude ještě více „podkuřovat“ domněnce, že Kramný je zavilý vrah a bezcitný člověk, který nepláče, jak by měl, a ze smrti nejbližších chce vytřískat „prachy“, mu neprospěly. Vyšlo jich rozhodně požehnaně… 

V článku o rekonstrukci prý lhal

Právě Etienne  Michael Bláha jich napsal hned několik. Spolek Šalamoun upozorňuje třeba na článek, který je drze nazván Rekonstrukce vraždy Moniky a Klárky a který měl ukazovat pokoj, ve kterém nebohá Klárka s maminkou zemřely: „V něm dokonce barvitě popisuje „pokoj smrti“. Problém kvality tohoto „novináře“ spočívá v tom, že pod poučením před orgány Policie České republiky vypověděl, že na pokoji č. 6343 v hotelu Titanic Palace nikdy nebyl.“ Znamená to tedy, že článek bezostyšně lže? „Pro spolek Šalamoun je spíše zarážející, že tento „novinář“ si na zcela jiném pokoji lehá na postel a přikládá si k tělu dráty jako pokus realizace „údajné“ vraždy Moniky a Kláry Kramných a pořizuje z tohoto „úkonu“ fotodokumentaci, která je skutečně zařazena do spisového materiálu trestní věci Petra Kramného.“ A to je ještě větší rána, než pouhé psaní článků líčících Kramného jako nesympatického bezcitu… 

Lživá fotodokumentace součástí spisu?

Jak mohla policie tyto údaje, které nemají s případem absolutně žádnou souvislost, do spisu začlenit, ptá se spolek Šalamoun. Dokumentace nesloužila pouze policii, ale i vypovídajícím znalcům! „Ještě více zarážející je, že fotodokumentace, kterou pořídil tento novinář, slouží jako příloha a podklad pro znalce v oboru elektro, který na základě i těchto fotografií vyhotovuje znalecký posudek, ve kterém jako zdroj uvádí tohoto novináře. Je však nutno uvést v rámci objektivní pravdy, že se ale jedná o fotodokumentaci z úplně jiného pokoje!“ uvádí spolek Šalamoun. Selhal tedy nejenom onen novinář, ale také policie a znalci. Zatím vše vypadá jako série nejrůznějších pochybení, jejichž následkem ale ve vězení sedí na dlouhá léta člověk, o jehož případu toho stále víme pramálo. A to není dobře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Michaela Špačková