Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Korunovační klenoty lámou rekordy. Denně je přijdou očíhnout stovky lidí. Nechybí ani takový unikát jako asijské rituální koruny

21.02.2017
Korunovační klenoty lámou rekordy. Denně je přijdou očíhnout stovky lidí. Nechybí ani takový unikát jako asijské rituální koruny

Autor: J. Zerzoň

Popisek: Koruny krále Karla IV. Vlevo legendami opředená Svatováclavská koruna.

Výstava Ostravského muzea Korunovační klenoty v dějinách světa doslova láme návštěvnické rekordy. Od jejího zahájení v prosinci ji vidělo již 13 tisíc návštěvníků a denně si přijde královské koruny prohlédnout na 600 lidí. Výstava je součástí oslav 750. od první písemné zmínky o Ostravě a potrvá do 5. března.

Na osm desítek replik

Výrazným příspěvkem Ostravského muzea k oslavám 750. výročí Ostravy je současná výstava. Přináší 81 kusů unikátních replik korunovačních klenotů významných říší Evropy, Asie, Ameriky a Afriky. Expozice je zapůjčena z nejslavnější světové sbírky korunovačních klenotů trvale umístěné v trezoru firmy Juwelier Abeler v německém Wuppertalu a veřejnosti nepřístupné.

V takovém rozsahu jako v Ostravském muzeu je představena úplně poprvé.

Nechybí ani asijské rituální koruny.

Exkurz do exotiky

V prezentované kolekci upoutají pozornost exponáty spojené s historií českých zemí. Své výjimečné místo mezi nimi zaujímají čtyři koruny, které měl právo nosit na své hlavě císař a český král Karel IV. Mezi dalšími exponáty je Svatoštěpánská koruna Uherského království, rakouská císařská koruna, jablko a žezlo Rudolfa II., koruna francouzského krále Ludvíka XV., několik korun a vavřínový věnec Napoleona I.

Do exotických zemí nás zavádí koruna Siamského království, koruny dynastie Pahlaví či etiopského císaře Menelika II., nechybí replika zlaté koruny Inků. K vidění je celá škála korun prezentujících dosud vládnoucí panovníky Velké Británie, Nizozemí, Dánska a Švédska.

Výstava je doplněna fotografiemi nejznámějších evropských korunovačních katedrál, speciální část tvoří přehled dosud vládnoucích panovnických rodů v Evropě. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace