Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záchranáři mají nové vozidlo pro speciální transporty. Pomůže nemocným s mimotělním krevním oběhem. Nosítka unesou až tři sta kilogramů

22.01.2017
Záchranáři mají nové vozidlo pro speciální transporty. Pomůže nemocným s mimotělním krevním oběhem. Nosítka unesou až tři sta kilogramů

Autor: Moravskoslezský kraj.

Popisek: Nový speciální vůz pro záchranáře v Moravskoslezském kraji

Tento týden proběhlo v prostorách integrovaného výjezdového centra Ostrava-Jih slavnostní představení nového speciálního vozidla zdravotnických záchranářů kraje.

Speciálních transportů nemusíme řešit mnoho, ale...

Události se zúčastnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer, pozvaní hosté jednotlivých složek IZS a další hosté.

Čím je vozidlo výjimečné? Jde o sanitní speciál Mercedes-Benz kategorie „C“ - mobilní jednotka intenzívní péče, v provedení s pohonem jedné nápravy a se skříňovou nástavbou pro speciální transporty. Úprava tohoto automobilu je určena pro ošetření a transport pacientů s nadstandardní hmotností nebo rozměry. Druhým speciálním zaměřením, pokud jde o vybavení, je přeprava nemocných v podmínkách neodkladné péče mezi zdravotnickými zařízeními, kteří vyžadující vysoce specializovanou péči, například jde o nemocné s mimotělním krevním oběhem.

Ředitel zdravotnické záchranné služby (ZZS MSK) Roman Gřegoř uvedl: „Speciálních transportů, pro něž je vozidlo určeno, nemusíme řešit mnoho. O to náročnější však je při použití našich běžných vozidel příprava na takové zásahy a samozřejmě i samotné zajištění péče o pacienta. V těchto případech často postupujeme v součinnosti s odborníky super specializovaných center a odborností, například kardiochirurgy. Nový speciál nejen ulehčí práci posádkám, ale především poskytne mnohem větší komfort a bezpečí během transportu samotným pacientům. Jde o další krok při zlepšování péče o nemocné, kteří potřebují naši pomoc.“   

Nosítka i pro nadměrně obézního pacienta  

Vozidlo je vybaveno speciálními nosítky s hydraulickým zvedacím pohonem, která umožní přepravu pacientů s hmotností až 300 kg. Jejich ložnou plochu lze rozšířit až na 1 120 mm.

Dodal, že zdravotnická záchranná služba je ze dvou třetin  financována Moravskoslezským krajem, zbylé finanční prostředky tvoří výnosy z činnosti samotné organizace a plateb zdravotních pojišťoven. Kraj na provoz záchranky loni přispěl přes 373 milionů korun a mimo jiné investoval 2,142 milionu korun do plynofikace výjezdové základny Opava a přípravných projektů k zateplení výjezdových stanovišť v Opavě a Havířově.

„Letos dostanou záchranáři vyšší příspěvek na provoz - téměř 403 milionů korun, ve kterém bude zohledněno navýšení tarifních platů. Pokud jde o investice, mohou počítat s 15 miliony z krajského rozpočtu na zateplení výjezdových stanovišť v Opavě a Havířově,“ upřesnil náměstek hejtmana Martin Gebauer.

Speciální nosítka

Termobox, nový jedinečný ventilátor...

K dispozici je speciální kolejnicový systém uchycení přístrojů pro mimotělní krevní oběh, termobox na trvalý ohřev nebo chlazení infusních roztoků. Ambulantní prostor je vybaven měniči z 12V stejnosměrného na 230V střídavé napětí s čistým sinusovým průběhem pro napájení některých citlivých zdravotnických přístrojů pro převoz pacientů s mimotělním krevním oběhem. K dispozici je i nový speciální ventilátor s širokou nabídkou ventilačních režimů pro dospělé i děti a speciální dokovací stanice až pro čtyři lineární dávkovače.  

Vozidlo má kameru vpředu i vzadu, sledovací jednotku pro zobrazení na mapách operačního střediska, navigaci a status box na předávání statusových signálů dispečinku.

Moravskoslezská "záchranka" je druhou největší v republice

Automobil, jehož pořizovací hodnota činí více než 5,9 milionu korun, bude jezdit na stanovišti v Ostravě Zábřehu jako běžné  RLP. V případě potřeby je však kdykoliv připraveno zasahovat na území celého kraje právě pro účel speciálních transportů. Vozidlo bylo pořízeno z vlastních prostředků ZZS MSK za podstatného přispění dotace z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

„Moravskoslezský kraj coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku. Neustále je totiž nutné modernizovat vybavení zdravotnické záchranné služby, aby byla připravena kdykoliv okamžitě zasáhnout a poskytla vysoce kvalitní služby všem pacientům, kteří potřebují akutní přednemocniční péči,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Upozornil, že ZZS MSK je druhou největší záchrannou službou a jednou z nejvytíženějších v České republice. Loni moravskoslezští záchranáři zasahovali ve více než 102 tisících případech, což je o čtyři tisíce pacientů více než v roce 2015 a o 10 tisíc více než v roce 2011.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace