Záchranáři mají nové vozidlo pro speciální transporty. Pomůže nemocným s mimotělním krevním oběhem. Nosítka unesou až tři sta kilogramů
22.01.2017
Foto: Moravskoslezský kraj.
Popisek: Nový speciální vůz pro záchranáře v Moravskoslezském kraji
Tento týden proběhlo v prostorách integrovaného výjezdového centra Ostrava-Jih slavnostní představení nového speciálního vozidla zdravotnických záchranářů kraje.
Speciálních transportů nemusíme řešit mnoho, ale...
Události se zúčastnil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer, pozvaní hosté jednotlivých složek IZS a další hosté.
Čím je vozidlo výjimečné? Jde o sanitní speciál Mercedes-Benz kategorie „C“ - mobilní jednotka intenzívní péče, v provedení s pohonem jedné nápravy a se skříňovou nástavbou pro speciální transporty. Úprava tohoto automobilu je určena pro ošetření a transport pacientů s nadstandardní hmotností nebo rozměry. Druhým speciálním zaměřením, pokud jde o vybavení, je přeprava nemocných v podmínkách neodkladné péče mezi zdravotnickými zařízeními, kteří vyžadující vysoce specializovanou péči, například jde o nemocné s mimotělním krevním oběhem.
Ředitel zdravotnické záchranné služby (ZZS MSK) Roman Gřegoř uvedl: „Speciálních transportů, pro něž je vozidlo určeno, nemusíme řešit mnoho. O to náročnější však je při použití našich běžných vozidel příprava na takové zásahy a samozřejmě i samotné zajištění péče o pacienta. V těchto případech často postupujeme v součinnosti s odborníky super specializovaných center a odborností, například kardiochirurgy. Nový speciál nejen ulehčí práci posádkám, ale především poskytne mnohem větší komfort a bezpečí během transportu samotným pacientům. Jde o další krok při zlepšování péče o nemocné, kteří potřebují naši pomoc.“
Nosítka i pro nadměrně obézního pacienta
Vozidlo je vybaveno speciálními nosítky s hydraulickým zvedacím pohonem, která umožní přepravu pacientů s hmotností až 300 kg. Jejich ložnou plochu lze rozšířit až na 1 120 mm.
Dodal, že zdravotnická záchranná služba je ze dvou třetin financována Moravskoslezským krajem, zbylé finanční prostředky tvoří výnosy z činnosti samotné organizace a plateb zdravotních pojišťoven. Kraj na provoz záchranky loni přispěl přes 373 milionů korun a mimo jiné investoval 2,142 milionu korun do plynofikace výjezdové základny Opava a přípravných projektů k zateplení výjezdových stanovišť v Opavě a Havířově.
„Letos dostanou záchranáři vyšší příspěvek na provoz - téměř 403 milionů korun, ve kterém bude zohledněno navýšení tarifních platů. Pokud jde o investice, mohou počítat s 15 miliony z krajského rozpočtu na zateplení výjezdových stanovišť v Opavě a Havířově,“ upřesnil náměstek hejtmana Martin Gebauer.
Speciální nosítka
Termobox, nový jedinečný ventilátor...
K dispozici je speciální kolejnicový systém uchycení přístrojů pro mimotělní krevní oběh, termobox na trvalý ohřev nebo chlazení infusních roztoků. Ambulantní prostor je vybaven měniči z 12V stejnosměrného na 230V střídavé napětí s čistým sinusovým průběhem pro napájení některých citlivých zdravotnických přístrojů pro převoz pacientů s mimotělním krevním oběhem. K dispozici je i nový speciální ventilátor s širokou nabídkou ventilačních režimů pro dospělé i děti a speciální dokovací stanice až pro čtyři lineární dávkovače.
Vozidlo má kameru vpředu i vzadu, sledovací jednotku pro zobrazení na mapách operačního střediska, navigaci a status box na předávání statusových signálů dispečinku.
Moravskoslezská "záchranka" je druhou největší v republice
Automobil, jehož pořizovací hodnota činí více než 5,9 milionu korun, bude jezdit na stanovišti v Ostravě Zábřehu jako běžné RLP. V případě potřeby je však kdykoliv připraveno zasahovat na území celého kraje právě pro účel speciálních transportů. Vozidlo bylo pořízeno z vlastních prostředků ZZS MSK za podstatného přispění dotace z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.
„Moravskoslezský kraj coby zřizovatel záchranky, vkládá ročně do této příspěvkové organizace stovky milionů korun, investuje do jejího rozvoje a obnovy majetku. Neustále je totiž nutné modernizovat vybavení zdravotnické záchranné služby, aby byla připravena kdykoliv okamžitě zasáhnout a poskytla vysoce kvalitní služby všem pacientům, kteří potřebují akutní přednemocniční péči,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.
Upozornil, že ZZS MSK je druhou největší záchrannou službou a jednou z nejvytíženějších v České republice. Loni moravskoslezští záchranáři zasahovali ve více než 102 tisících případech, což je o čtyři tisíce pacientů více než v roce 2015 a o 10 tisíc více než v roce 2011.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš