Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Mrzne, až praští, ale oni zůstávají venku a vaří těstoviny. Někteří bezdomovci v Ostravě to tak prý prostě chtějí, i když se jim noclehárny doslova vnucují

10.01.2017
Mrzne, až praští, ale oni zůstávají venku a vaří těstoviny. Někteří bezdomovci v Ostravě to tak prý prostě chtějí, i když se jim noclehárny doslova vnucují

Autor: ostrava.cz - R. Stejskal

Popisek: Zdeněk Hudek žije v lesíku na okraji Poruby již deset let

Bezdomovce žijící na okraji Ostravy navštívili v pátek 6. ledna sociální pracovníci společně s náměstkem primátora Ostravy Michalem Mariánkem, který má na starosti sociální oblast. Nabízejí jim ubytování v noclehárnách a azylových domech, bezdomovci však raději zůstávají i v zimě venku.

Devět stovek bezdomovců - tolik jich je v Ostravě

Sociální pracovníci navštěvují ostravské bezdomovce pravidelně. „Vyřizujeme jim doklady, sociální dávky, důchody, snažíme se jim zajistit lékařskou péči a v tomto období jsme pro ně připravili Zimní program. Pokud noční teploty klesnou pod nula stupňů Celsia, navyšujeme počty míst v noclehárnách, aby netrávili mrazivé noci venku,“ popsal náměstek primátora Michal Mariánek.

„V Ostravě přebývá přibližně 900 bezdomovců, z nichž polovina žije i během zimy venku,“ dodal sociální pracovník magistrátu Petr Habram. V noclehárnách tak paradoxně zůstávají i během nočních mrazů prázdná lůžka nebo tzv. volné židle. Část bezdomovců si chce za každou cenu zachovat svobodu, někteří se zase nesnášejí s dalšími, kteří pobývají na ubytováních, proto raději přespávají ve svých provizorních příbytcích. Bezdomovce chodí kromě sociálních pracovníků kontrolovat také strážníci, kteří dohlížejí především na jejich zdravotní stav.

Mrzne, ale mají denně teplé jídlo

V lesíku na okraji Poruby žije 49letý Zdeněk Hudek. „Jsme tady tři lidé. Máme stany, ve kterých je teplo. Pobírám sociální dávky, za které si nakupuji hlavně těstoviny. Vaříme si, denně máme teplé jídlo,“ vyprávěl Zdeněk Hudek. Ve stanu má deky a spacák, takže zima mu prý není. „Mám hodně známých, takže se u nich můžeme občas osprchovat. A tady vedle stanu mám skříňku s holením,“ ukazoval Hudek. Do noclehárny nebo na ubytovnu by nešel.

„Chci si zachovat svobodu, tak mi to vyhovuje,“ zdůraznil. „Já jsem bez domova sedmým rokem. Vše, co potřebujeme, tady máme, vaříme si, zavařujeme. Jen mě mrzí, že nám odvezli do útulku psy. Teď mám aspoň morče. Našli jsme ho v tašce v kontejneru, někdo ho vyhodil. Vzala jsme si morče k sobě,“ usmívala se Karla Melchorová.

Bezproblémoví versus feťáci

„Tito lidé jsou bezproblémoví. Bohužel se stává, že se mezi bezdomovci objevují mladší lidé, kteří berou drogy. Proto jsme začali spolupracovat s Renarkonem, který s drogově závislými lidmi pracuje,“ uvedl náměstek Mariánek.    

V Ostravě je v současné době k dispozici 413 míst v azylových domech (164 pro muže a 249 pro ženy, resp. ženy s dětmi), jejich kapacita je převážně naplněna. Bezdomovci mohou dále využívat nocleháren s kapacitou 120 míst, nízkoprahových denních center s kapacitou 125 míst a domova se zvláštním režimem „Domov Přístav“ s kapacitou 47 míst. Dalším zařízením zajišťujícím pomoc bezdomovcům se specifickými potřebami je domov se zvláštním režimem „Domov Přístav II“, který má kapacitu 29 míst.

„V rámci „Zimního programu“ jsou uvedené kapacity v celkovém počtu 734 míst rozšířeny o 54 lůžek a 120 tzv. volných židlí. Situaci jsme sledovali a vyhodnotili tak, že kapacity zařízení doplněné o zimní program jsou dostačující,“ řekl náměstek pro sociální oblast Michal Mariánek. Město ročně podporuje Zimní program částkou 250 tisíc korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace