Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Horníci prý mohou jít do důchodu již v 58 letech, jenže realita je složitější. Důchoďák má nějaké divné počty, zlobí se bývalý rubač. Chybějící šichty si prý ale může odpracovat. Životní K.O.

02.01.2017
Horníci prý mohou jít do důchodu již v 58 letech, jenže realita je složitější. Důchoďák má nějaké divné počty, zlobí se bývalý rubač. Chybějící šichty si prý ale může odpracovat. Životní K.O.

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Horník, ilustrační foto

Pan Miroslav z Ostravy si podal žádost o starobní důchod podle nového zákona a nestačil se divit. Musí totiž splnit tři podmínky, o kterých se ale doposud nikde nemluví. Se svou story se svěřil KrajskýmListům.cz.

Dobrý den, právě jsem si přečetl článek od frustrovaného občana, kterého štve byrokracie a politici v EU a u nás doma. Plně s ním sdílím jeho názory a mohu potvrdit, že tito lidé (politici) nemají o životě obyčejných lidí ani ponětí. Má osobní zkušenost s těmahle Nadlidma je  obdobná – píše redakci KrajskýchListů.cz pan Miroslav s Ostravy a pokračuje...

V 58 letech do penze? Tak jednoduché to není

Jsem bývalý horník rubač na dolech Jeremenko a ČSM-Jih. Celkem mám na dolech odpracováno čtrnáct a půl roku a na sto procent naplněnou takzvanou prašnou expozici, dosaženou v červnu 1996. (nejvyšší prašná expozice je zákonem stanovená doba, kterou smí horník strávit v prašném prostředí – pozn. red.) Na základě schválení zákona, ve kterém se uvádí, že horníci budou odcházet do řádného starobního důchodu v necelých 58 letech, jsem si žádost byl podat. K mému překvapení jsem se dověděl, že je třeba splnit tři podmínky k přiznání důchodu horníkům.

Ať žijí koeficienty!

První podmínkou je naplněná prašná exposice a minimálně 3081 odpracovaných směn v kategorii a. Zadruhé  je ale třeba mít do 31. 12. 1992 odpracováno minimálně jedenáct let v dole, jenže já mám deset let a 181 směn. Tudíž tuto podmínku nesplňuji! Směn mám odpracováno celkem 4581, ale podle výpočtu, při němž se směny, odpracované do 31. 12. 1992, násobí koeficientem 0,6, jsem vlastně o 1500 směn přišel, jako bych na nich vůbec nebyl. Z 3800 směn do roku 1992 mi vypočítali 2299 směn a na Dole ČSM jsem měl 704 směn, takže celkem jenom 3003 směn. A důchod mi nepřiznali.

Úřednice ho poslala do dolu

Kvůli naplněné prašné expozici jsem nemohl bohužel odpracovat požadovaných celých patnáct let, což je další z podmínek. Pracovnice České správy sociálního zabezpečení v Ostravě mne dokonce posílala do dolu, abych si šel 79 chybějících směn odpracovat! Podotýkám, že při plné prašné expozici. Jsem v odvolacím řízení a současně jsem poslal i ministryni práce a sociálních věcí Marksové žádost o odstranění tvrdosti zákona, který mě používaným výpočtem evidentně poškodil – konstatuje pan Miroslav a dodává: Zbytečně jsem nosil vyplněné výkazy odpracovaných směn z obou dolů, když si to vypočítají po svém. Nyní je mi 59 let a podle úředníků musím pracovat kvůli 79 chybějícím směnám navzdory zaprášeným plícím až do 64 let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace