Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Horníci prý mohou jít do důchodu již v 58 letech, jenže realita je složitější. Důchoďák má nějaké divné počty, zlobí se bývalý rubač. Chybějící šichty si prý ale může odpracovat. Životní K.O.

02.01.2017
Horníci prý mohou jít do důchodu již v 58 letech, jenže realita je složitější. Důchoďák má nějaké divné počty, zlobí se bývalý rubač. Chybějící šichty si prý ale může odpracovat. Životní K.O.

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Horník, ilustrační foto

Pan Miroslav z Ostravy si podal žádost o starobní důchod podle nového zákona a nestačil se divit. Musí totiž splnit tři podmínky, o kterých se ale doposud nikde nemluví. Se svou story se svěřil KrajskýmListům.cz.

Dobrý den, právě jsem si přečetl článek od frustrovaného občana, kterého štve byrokracie a politici v EU a u nás doma. Plně s ním sdílím jeho názory a mohu potvrdit, že tito lidé (politici) nemají o životě obyčejných lidí ani ponětí. Má osobní zkušenost s těmahle Nadlidma je  obdobná – píše redakci KrajskýchListů.cz pan Miroslav s Ostravy a pokračuje...

V 58 letech do penze? Tak jednoduché to není

Jsem bývalý horník rubač na dolech Jeremenko a ČSM-Jih. Celkem mám na dolech odpracováno čtrnáct a půl roku a na sto procent naplněnou takzvanou prašnou expozici, dosaženou v červnu 1996. (nejvyšší prašná expozice je zákonem stanovená doba, kterou smí horník strávit v prašném prostředí – pozn. red.) Na základě schválení zákona, ve kterém se uvádí, že horníci budou odcházet do řádného starobního důchodu v necelých 58 letech, jsem si žádost byl podat. K mému překvapení jsem se dověděl, že je třeba splnit tři podmínky k přiznání důchodu horníkům.

Ať žijí koeficienty!

První podmínkou je naplněná prašná exposice a minimálně 3081 odpracovaných směn v kategorii a. Zadruhé  je ale třeba mít do 31. 12. 1992 odpracováno minimálně jedenáct let v dole, jenže já mám deset let a 181 směn. Tudíž tuto podmínku nesplňuji! Směn mám odpracováno celkem 4581, ale podle výpočtu, při němž se směny, odpracované do 31. 12. 1992, násobí koeficientem 0,6, jsem vlastně o 1500 směn přišel, jako bych na nich vůbec nebyl. Z 3800 směn do roku 1992 mi vypočítali 2299 směn a na Dole ČSM jsem měl 704 směn, takže celkem jenom 3003 směn. A důchod mi nepřiznali.

Úřednice ho poslala do dolu

Kvůli naplněné prašné expozici jsem nemohl bohužel odpracovat požadovaných celých patnáct let, což je další z podmínek. Pracovnice České správy sociálního zabezpečení v Ostravě mne dokonce posílala do dolu, abych si šel 79 chybějících směn odpracovat! Podotýkám, že při plné prašné expozici. Jsem v odvolacím řízení a současně jsem poslal i ministryni práce a sociálních věcí Marksové žádost o odstranění tvrdosti zákona, který mě používaným výpočtem evidentně poškodil – konstatuje pan Miroslav a dodává: Zbytečně jsem nosil vyplněné výkazy odpracovaných směn z obou dolů, když si to vypočítají po svém. Nyní je mi 59 let a podle úředníků musím pracovat kvůli 79 chybějícím směnám navzdory zaprášeným plícím až do 64 let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace