Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Horníci prý mohou jít do důchodu již v 58 letech, jenže realita je složitější. Důchoďák má nějaké divné počty, zlobí se bývalý rubač. Chybějící šichty si prý ale může odpracovat. Životní K.O.

02.01.2017
Horníci prý mohou jít do důchodu již v 58 letech, jenže realita je složitější. Důchoďák má nějaké divné počty, zlobí se bývalý rubač. Chybějící šichty si prý ale může odpracovat. Životní K.O.

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Horník, ilustrační foto

Pan Miroslav z Ostravy si podal žádost o starobní důchod podle nového zákona a nestačil se divit. Musí totiž splnit tři podmínky, o kterých se ale doposud nikde nemluví. Se svou story se svěřil KrajskýmListům.cz.

Dobrý den, právě jsem si přečetl článek od frustrovaného občana, kterého štve byrokracie a politici v EU a u nás doma. Plně s ním sdílím jeho názory a mohu potvrdit, že tito lidé (politici) nemají o životě obyčejných lidí ani ponětí. Má osobní zkušenost s těmahle Nadlidma je  obdobná – píše redakci KrajskýchListů.cz pan Miroslav s Ostravy a pokračuje...

V 58 letech do penze? Tak jednoduché to není

Jsem bývalý horník rubač na dolech Jeremenko a ČSM-Jih. Celkem mám na dolech odpracováno čtrnáct a půl roku a na sto procent naplněnou takzvanou prašnou expozici, dosaženou v červnu 1996. (nejvyšší prašná expozice je zákonem stanovená doba, kterou smí horník strávit v prašném prostředí – pozn. red.) Na základě schválení zákona, ve kterém se uvádí, že horníci budou odcházet do řádného starobního důchodu v necelých 58 letech, jsem si žádost byl podat. K mému překvapení jsem se dověděl, že je třeba splnit tři podmínky k přiznání důchodu horníkům.

Ať žijí koeficienty!

První podmínkou je naplněná prašná exposice a minimálně 3081 odpracovaných směn v kategorii a. Zadruhé  je ale třeba mít do 31. 12. 1992 odpracováno minimálně jedenáct let v dole, jenže já mám deset let a 181 směn. Tudíž tuto podmínku nesplňuji! Směn mám odpracováno celkem 4581, ale podle výpočtu, při němž se směny, odpracované do 31. 12. 1992, násobí koeficientem 0,6, jsem vlastně o 1500 směn přišel, jako bych na nich vůbec nebyl. Z 3800 směn do roku 1992 mi vypočítali 2299 směn a na Dole ČSM jsem měl 704 směn, takže celkem jenom 3003 směn. A důchod mi nepřiznali.

Úřednice ho poslala do dolu

Kvůli naplněné prašné expozici jsem nemohl bohužel odpracovat požadovaných celých patnáct let, což je další z podmínek. Pracovnice České správy sociálního zabezpečení v Ostravě mne dokonce posílala do dolu, abych si šel 79 chybějících směn odpracovat! Podotýkám, že při plné prašné expozici. Jsem v odvolacím řízení a současně jsem poslal i ministryni práce a sociálních věcí Marksové žádost o odstranění tvrdosti zákona, který mě používaným výpočtem evidentně poškodil – konstatuje pan Miroslav a dodává: Zbytečně jsem nosil vyplněné výkazy odpracovaných směn z obou dolů, když si to vypočítají po svém. Nyní je mi 59 let a podle úředníků musím pracovat kvůli 79 chybějícím směnám navzdory zaprášeným plícím až do 64 let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace