Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Donald Trump v televizi urážel a zesměšňoval lidi a přenesl to zdárně do politiky. Za Stalina to bývalo jinak, dnes dezinformacím kralují trollové. Bývalý disident Karel Hvížďala vysvětluje, jak to dělají

04.12.2016
Donald Trump v televizi urážel a zesměšňoval lidi a přenesl to zdárně do politiky. Za Stalina to bývalo jinak, dnes dezinformacím kralují trollové. Bývalý disident Karel Hvížďala vysvětluje, jak to dělají

Foto: Jan Štěpán

Popisek: Novinář, spisovatel a bývalý disident Karel Hvížďala v Ostravě

REPORTÁŽ „Donald Trump zvítězil ve volbách, protože z životní reality udělal reality show, a podobně to dopadlo i v případě Brexitu. Dnes totiž do internetových médií zasahují takzvaní trollové, a to i ze zpravodajských služeb, a úmyslně vnášejí do všeho zmatek. Vše zpochybňují a lidé pak máločemu věří,“ prohlásil hned v úvodu své besedy novinář, spisovatel a bývalý disident Karel Hvížďala, který přijel do ostravského Knihcentra představit svou novou knížku Evropa, Rusko, teroristé a běženci, v níž formou rozhovoru zpovídá zkušené politiky i další osobnosti.

Vnášejí zmatek do veřejného prostoru, že není možné se v něčem vyznat

Známý publicista otevřel besedu zamyšlením nad současnou situací ve světě, kde některé skutečnosti podle jeho názoru deformují ve veřejném prostoru velmoci pomocí různých médií.

„Dříve za Stalina, v těch ‚dřevních‘ dobách, probíhala manipulace poněkud jinak. Vytvořil se příběh, který se pak pustil do éteru. Třeba, že žárovku nevymyslel Edison, ale Jabločkov, a tak že to bylo se všemi důležitými vynálezy, které Západ okopíroval z Ruska či Sovětského svazu. Dnes už to neplatí, je to daleko rafinovanější. Ti tzv. trollové zaplňují internetové sítě různými informacemi, kdy nemají za úkol vyvrátit nějakou skutečnost, ale zpochybnit naprosto všechno. Vnášejí zmatek do veřejného prostoru a o to je pak těžší se vůbec v něčem vyznat. Lidé by si pak museli vyhledat několik různých zdrojů, srovnávat a vyhodnotit si určité informace. Na to ale dnes nemá nikdo čas, a právě s tím se kalkuluje. Veřejnost pak přestává všemu věřit a také díky šíření strachu nachází různé jednoduché recepty na složité situace. Což se samozřejmě odráží v politice,“ konstatoval Karel Hvížďala.

Trump? Ze začátku mu nikdo nevěřil a podívejte

Právě za této atmosféry se podle jeho dalších slov zrodil Brexit a Trump se dostal do Bílého domu. „Řadu let Donald Trump účinkoval ve své televizní reality show, kde formou zábavného pořadu přijímal uchazeče do svých společností. Tam si z nich často dělal legraci, někdy je i dost tvrdě napadal a urážel. A právě zde se naučil ten způsob komunikace, který jsme pak viděli v prezidentské kampani. On udělal vlastně ze životní reality reality show. Přitom mu nikdo ze začátku nevěřil a republikáni si mysleli, že vypadne hned v primárkách. Ten nový způsob vedení kampaní má ale ve světě úspěch a zanedlouho uvidíme, jak s ním třeba uspěje Norbert Hofer v Rakousku. Ten sice používá jiný slovník než Trump, protože jsme v Evropě přece jen sofistikovanější, avšak jeho politika je také založená na jednoduchých řešeních, xenofobii a strachu z neznámého,“ upřesnil ještě.

Špičkový český novinář pak ocenil Trumpa za to, že se mu podařilo prý něco zcela unikátního v historii USA, a to zapojit do své kampaně lidi, kteří se doposud o politiku moc nestarali. „On oslovil dosud loajální ‚bílé límečky‘ (techniky, úředníky) z malých měst, kteří se cítili být ohroženi přílivem laciné pracovní síly zvláště z Mexika. Trump začal s nimi mluvil stejně,  jak na to byli zvyklí z každodenního života, a nastínil jim i velice srozumitelná řešení. Nyní se však ukazuje, že mu nedělá vůbec problém od těch svých slibů a prohlášení odstupovat. Jako třeba, když v minulých dnech už tolik nezpochybňoval teorie globálního oteplování. A tak to  zřejmě bude se vším i s tou zdí mezi Mexikem a Spojenými státy. Předně se na ni nenajdou peníze, a navíc celá Florida už léta profituje právě z levné práce Mexičanů,“ vysvětloval Hvížďala.

Česká demokracie je v plenkách, proto je i křehká

V dalším průběhu besedy pak padaly dotazy na někdejšího šéfa předních českých novin a magazínů ohledně ohrožení demokracie u nás a jakým způsobem se proti tomu můžeme bránit. Karel Hvížďala ve svých odpovědích připustil, že naše demokracie je opravdu křehká a zatím v plenkách, protože nemá delšího trvání.

Za dvacet let první republiky a 27 let od sametové revoluce jsme se prý toho nemohli ani moc naučit. Připomněl také, že zatímco ve Velké Británii skončila cenzura médií už v 17. století, u nás až o 300 let později. Kritizoval i dnešní stav, kdy naše veřejnoprávní média může ovládat státní moc, Parlament, zatímco na Západě ovlivňuje jejich fungování především spotřební koš, tedy trh. Za největší problém české demokracie ale považuje elitní publicista absenci rozvinuté občanské společnosti. 

Proč Hitler likvidoval skauty...

„Chybí nám tady hodně strukturovaná společnost do nejrůznějších spolků, kulturních, náboženských, sportovních a podobně. S takovou se pak špatně manipuluje. Proto Hitler i bolševik, jak se dostal k moci, hned likvidoval všechny Sokoly, skauty a další hnutí. To jsou ta skutečná společenská centra, kde si lidi mohou vyměňovat a tříbit svoje názory. Také mi vadí, že je politika až v takové míře a globálně ovlivněná ekonomií, což jsme pocítili například v roce 2007 při celosvětové finanční krizi,“ doplnil Karel Hnížďala.

Ten potom i prezentoval dost zajímavý názor na téma, proč je u nás společnost tak zásadně rozdělená. Podle něj to není jen specifický český problém a mohou údajně za to zejména média, která k tomu „dotlačil“ technický pokrok. Jelikož tištěným médiím se stále snižují počty čtenářů a přednost dostávají televizní stanice a internet, převládla zkratka, ve které mají u novinářů přednost spíše emoce, jež více přitahují lidi, než detailně a stylisticky propracované informace, které si vyžadují větší úsilí i výdaje.

„Také sociální sítě převrátily vnímání médií. Lidé tam totiž nehledají nové skutečnosti a informace, které by se dozvěděli, ale jen potvrzení svého apriori ‚správného‘ názoru. To je základní změna v novém veřejném prostoru,“ uvedl renomovaný publicista. Karel Hvížďala také nevidí nic mimořádného na zásadních rozporech v Česku mezi intelektuálními elitami, zvláště ve velkých městech, a zbytkem národa. „Tyto konflikty jsou všude na světě, protože odlišné vrstvy obyvatel mají i odlišné problémy,“ dodal závěrem.   

Jan Štěpán    

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš