Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nikdy není příliš brzy aneb Také v Ostravě bude od 7. listopadu probíhat Týden rané péče®

26.10.2016
Nikdy není příliš brzy aneb Také v Ostravě bude od 7. listopadu probíhat Týden rané péče®

Autor: Společnost pro ranou péči.

Popisek: Týden rané péče 2016.

Služeb rané péče není dostatek! Podle sociologů je v České republice 11 000 rodin, které vychovávají dítě od narození do sedmi let a pobírají příspěvek na péči. Pouze třetina těchto rodin využívá služeb rané péče. Někteří rodiče o rané péči nevědí a někteří čekají v pořadnících žadatelů o službu.

Nikdy není příliš brzy

Cílem celorepublikové kampaně nazvané Týden rané péče®, kterou pořádá Společnost pro ranou péči a která letos uskuteční už podeváté, je informovat širokou veřejnost o službě rané péče a také o situaci rodin pečujících o dítě s postižením. Do akce probíhající od 7. do 13. listopadu se i letos zapojí Středisko rané péče SPRP Ostrava, jež poskytuje službu rané péče rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením z celého Moravskoslezského kraje.

Slogan letošního ročníku zní „Nikdy není příliš brzy“. „Má upozornit na to, že podporu a pomoc rodině s dítětem s postižením je třeba poskytnout co nejdříve. Období raného dětství je neobyčejně důležité z hlediska dalšího vývoje dítěte. V tomto období jsou kompenzační možnosti mozku tak obrovské, že umožňují nejlépe rozvinout náhradní mechanismy i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje vážný hendikep. Pokud se právě toto období zanedbá, možnosti vývoje dítěte v určitých oblastech se mohou zcela uzavřít nebo extrémně snížit. Přestože mozek je schopen vytvářet nová nervová spojení po celý život, člověk se nejrychleji rozvíjí a nejlépe přizpůsobuje změnám v raném dětství,“ vysvětluje vedoucí ostravského střediska rané péče Vladimíra Salvetová.

Týdenní informační kampaň má nejen rozšířit povědomí veřejnosti o rané péči jako takové, ale také ukázat, kdo a jak může konkrétně přispět k?tomu, aby služby rané péče byly dostupné všem potřebným rodinám. Proto všechny zapojené organizace připravily pro laiky i odborníky bohatý program.

V rámci Týdne rané péče® tak v našem regionu proběhne společná diskuse poskytovatelů rané péče, zástupců Moravskoslezského kraje a obcí, dále budou pracovnice ostravského střediska rané péče oslovovat lékaře a další odborníky a informovat je o službě a její dostupnosti. Poradkyně rané péče navštíví některá školská zařízení pro hendikepované děti. Z důvodu velkého zájmu veřejnosti v loňském roce letos proběhnou v ostravském středisku rané péče dny otevřených dveří hned ve dvou termínech. Návštěvníci se dozvědí mnoho zajímavých informací o průběhu rané péče přímo od poradkyň, budou moci zhlédnout celou řadu speciálních hraček a pomůcek určených dětem se zrakovým postižením nebo třeba film o rané péči. Jeden den v týdnu je pak věnován rodinám s dětmi – Hravé odpoledne pro celou rodinu proběhne v sobotu 12. 11. 2016 v ostravském Klubu Parník. 

Program střediska rané péče sprp ostrava:

  • 7. a 8. 11. 2016                Dny otevřených dveří
    od 9,00 do 16,00 hod. v prostorách Střediska rané péče SPRP Ostrava, Havlíčkovo nábřeží 2728/38, Ostrava
    -  dozvíte se mnoho zajímavého o naší organizaci, zjistíte, jak raná péče funguje a co pomáhá dětem vidět, mnohé pomůcky pro děti se zrakovým postižením si sami vyzkoušíte, zhlédnete film o rané péči a mnoho dalšího….
    -  program začíná vždy v celou hodinu 
  • 12. 11. 2016                      Hravé odpoledne pro celou rodinu
    od 15,00 do 18,00 hod. v prostorách Klubu Parník, Sokolská tř. 26, Ostrava 

Akce pro rodiny s dětmi: hudební vystoupení dětí z Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava, pohádkové představení Divadélka ENTENTÝKY, tvůrčí koutek pro děti, „pastva pro oči“ – zážitková místnost pro vyzkoušení pomůcek pro zrakovou stimulaci a další překvapení. 

Záštitu nad devátým ročníkem Týdne rané péče® převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Asociace krajů České republiky a podpořila jej organizace Perkins International. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy, mediálním partnerem projektu je Český rozhlas Ostrava.

Konkrétní program Týdne rané péče®, seznam všech zapojených organizací a mnoho dalších informací, jako jsou tiskové zprávy nebo fotografie z akcí, naleznete na http://trp.ranapece.cz/. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace