Mladý pane, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, chodby tak a tak. Prosím, důl se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít! Já tam vidím napsaný… Bakala. Půjde konečně do tepláků za tunel století?
29.07.2016
Foto: Forbes
Popisek: Zdeněk Bakala
Analytička deníku Echo24 upozorňuje, že to, jak Bakala vytáhl z OKD miliardy, není až tak úplně košer. Co na to naše policie a státní zastupitel Ivo Ištván? Předvede se a zakročí konečně proti tunelu století, nebo umí vyšetřovat jen kauzy kabelek od Diora?
Insolvenční správce Lee Louda, nasazený do zbankrotovaného OKD ostravským Krajským soudem, aby ze zbývajícího majetku firmy co nejlépe uspokojil její věřitele, nedávno zpochybnil dluhopisy, přes něž vytáhli Zdeněk Bakala se svým partnerem Peterem Kadasem z dolů přes 10 miliard korun – tedy částku, která důl definitivně zadlužila.
Pochybné dluhopisy a paralelní dluh
Od počátku vypadala celá záležitost zvláštně. V Amsterdamu a Londýně sídlící společnost NWR, přes níž Bakala s Kadasem dvě třetiny OKD vlastnili), vydala dluhopisy, za které ručila OKD. Správce Louda nyní zpochybňuje, že dluh vůbec existuje. „Věřitel přihlásil pohledávku z takzvaného paralelního dluhu, který postrádá odůvodnění,“ uvedl Louda v odůvodnění svého rozhodnutí. Věřitel podle něj vůči dlužníkovi, tedy OKD, nikdy neposkytl žádné protiplnění.
Učebnicový případ tunelování
Správce jiným slovy říká, že jde o fiktivní dluh – tedy naprostou klasiku v disciplíně zvané tunelování. Bakala a Kadas, jako většinoví vlastníci NWR, prodali věřitelům dluhopisy, které ručily OKD. Doly z nich nikdy nic neviděly ani korunu. Peníze shrábli Bakala s Kadasem. A věřitelé je teď vymáhají po OKD. Fakticky by je přitom měli vymáhat po Bakalovi s Kadasem. Správce navíc zpochybňuje, že OKD vůbec závazky převzala, protože šéf právního oddělení OKD, který je za OKD podepsal, vůbec nikdy tuto funkci nezastával, pouze na papíře při podpisu.
Nasadí Bakala žraloky?
Od divokých devadesátých let se přece jen něco změnilo. Tunelování je dnes právně sofistikovanější a filtruje se přes zahraniční prostředníky a mezinárodní právnické žraloky. Což Zdeněk Bakala vždycky uměl. Významným důvodem, proč doly vlastnil a všechny finanční operace dělal přes zahraničí, je i možnost vést proti České republice arbitráže o ochraně investic.
Hned několik soudů
Louda chce ovšem celou kauzu řešit přes Nejvyšší soud. Bakalovo tunelování OKD tedy bude velmi pravděpodobně řešit hned několik soudů. Styl, jakým přes dluhopisy tahal peníze už 17. července, napadl Vrchní soud v Olomouci. Právě u něj si totiž majitel dolů NWR (dnes ho ovládá postbakalovská Ad Hoc Group, jimž předal akcie) stěžovali na rozhodnutí ostravského Krajského soudu, který jim zabránil řídit bankrotující OKD bez souhlasu věřitelů a insolvenčního soudu.
Probíhají další audity, schválně na co přijdou
„Je vedeno trestní řízení pro podezření ze spáchání zločinů porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití informace a postavení v obchodním styku, kterého se měly dopustit blíže neustavené osoby jednající jako orgány OKD a NWR,“ stojí v usnesení vrchního soudu. Vrchní soud zároveň v usnesení potvrdil, že osoby rozhodující a ovládající OKD a NWR vyšetřuje protikorupční policie. A upozornil také na to, že dokumenty za emitenta dluhopisů, kterým byla společnost NWR, i ručitele OKD, podepsala jedna a tatáž osoba. V OKD zároveň probíhá hloubkový audit, který hledá další podezřelé vztahy mezi doly a jejich obchodními partnery.
Kde je 10,5 miliardy?
Louda připomněl, že nelze vzít na lehkou váhu tvrzení společnosti OKD o tom, že jí skupina NWR přinutila převzít ručitelský závazek za své vydané dluhopisy v hodnotě 10,5 miliardy korun. Poté prý NWR nezabránila tomu, aby se těžební firma dostala do úpadkové situace.
Bitva začíná
Epická právní bitva stát versus Zdeněk Bakala začíná. Na obchodní i trestní rovině. A z toho, co nám zatím servírují soudy, to vypadá, že se Bakala se svými drahými právníky v mnoha detailech při tunelování choval až podezřele amatérsky. Nejspíš si myslel, že u nás mu projde všechno.
Vrchní státní zástupce Ivo Ištván, jehož úřad na vyšetřování tunelování dohlíží, má šanci předvést se, že umí rozkrývat nejen kabelky od Diora, tedy kauzu Jany Nagyové, ale i opravdovou hospodářskou kriminalitu v řádu miliard. Policejní prezident mu při reorganizaci policie (proti níž se Ištván tolik bránil) dává obrovskou pravomoc vybrat si na to ty nejschopnější policisty.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Lucie Kolouchová