Noční rušení klidu a rámus z festivalů až do rána musíme podle soudu vydržet. Čím větší primitivové, tím větší práva?
24.07.2016
Foto: ostrava2017.eu
Popisek: Festival Colours of Ostrava
Již několikrát jsme se pozastavili nad tím, jak jsou v naší zemi chráněny zájmy různých menšin proti většinové populaci. Vše nasvědčuje tomu, že se ‘normální‘ občan stává ohroženým druhem, jehož právy se nikdo nezabývá a nikdo je, až na výjimky, nehájí. A pokud chce normální občan uspět u soudu, může si být jistý, že ho čeká mnoho let tahanic s nejistým výsledkem. Nebo se dokonce dočká šokujícího verdiktu.
Pro mnohé obyvatele Česka je pravidelné noční rušení klidu opravdovou černou můrou. Kdo bydlí v blízkosti míst, kde se pořádají různé festivaly, nezřídka se měnící v bezbřehé opilecké mejdany do časného rána, dobře ví, jaké to je celou noc se nevyspat. Mnozí už dokonce vzdali boj s orgány samosprávy i různými institucemi a nakonec se ze svého bydliště odstěhovali. To, že je jejich případný boj s nesnesitelným hlukem dopředu marný, nyní dokázalo i stanovisko Nejvyššího správního soudu. Ten rozhodl, že pokud organizátor hudební produkce poruší platné zákony, nic mu nehrozí. A jsou to podle něj naopak občané, kteří musí hlučnou produkci, provázející většinu festivalových akcí, zkrátka vydržet.
Rámus of Ostrava
Pokud se tak děje pouze čas od času, nemůže prý překročení limitu hluku nijak ohrozit zdraví. Problém však spočívá v tom, že v některých místech dochází k hlučným produkcím pravidelně. Není od věci připomenout, že novelizací zákona o veřejném zdraví byla otázka hluku, vznikajícího při hudebních produkcích, z tohoto zákona vyloučena. Nyní je mohou regulovat samotné obce, což se ale většinou neděje. Nebo naopak vyhlášku využívají spíš ve prospěch pořadatelů, než svých občanů. Příkladem jsou ostravští radní, jejichž vyhláška například dovoluje, aby se populární festival Colours of Ostrava konal až do tří do rána! Do této kategorie patří jenom v Ostravě celkem osmadvacet akcí.
Trest pro soudce: povinně na festival
Není překvapivé, že kontroverzní rozhodnutí NSS většinu lidí pořádně dopálila, i když se samozřejmě našlo i mnoho těch, kteří je naopak vítají. Na webech se často objevuje názor, že pod záminkou kultury se pořádají akce, na nichž bují alkohol a drogy, ničí se příroda i zdraví lidí včetně účastníků samotných. Dost lidí je přesvědčeno, že kdyby soudci bydleli v místech, kde se různé akce, spojené s bezohledným a častým rušením nočního klidu, konají, rozhodli by určitě jinak. Dagmar Wendlová by soudce potrestala tím, že by museli povinně navštěvovat festivaly a strávit tam celou dobu jejich konání.
Čím větší primitiv, tím větší práva?
Celá řada Čechů se ptá, proč vlastně musí trvat akce, pořádané v rámci různých festivalů, až do rána. Většina skutečně kulturních akcí totiž trvá maximálně do půlnoci. Na to upozorňuje například paní Jiřina Hochová z Chodova, která konstatuje, že nikdy k rušení klidu nedochází v rámci koncertů vážné hudby, a dodává: „Čím větší primitivové, tím větší práva.“ A zároveň se ptá: „To už neexistuje noční klid, daný zákonem?“ Dodejme, že samozřejmě platí. Ale patrně jen pro normální občany.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová