Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Noční rušení klidu a rámus z festivalů až do rána musíme podle soudu vydržet. Čím větší primitivové, tím větší práva?

24.07.2016
Noční rušení klidu a rámus z festivalů až do rána musíme podle soudu vydržet. Čím větší primitivové, tím větší práva?

Autor: ostrava2017.eu

Popisek: Festival Colours of Ostrava

Již několikrát jsme se pozastavili nad tím, jak jsou v naší zemi chráněny zájmy různých menšin proti většinové populaci. Vše nasvědčuje tomu, že se ‘normální‘ občan stává ohroženým druhem, jehož právy se nikdo nezabývá a nikdo je, až na výjimky, nehájí. A pokud chce normální občan uspět u soudu, může si být jistý, že ho čeká mnoho let tahanic s nejistým výsledkem. Nebo se dokonce dočká šokujícího verdiktu.

Pro mnohé obyvatele Česka je pravidelné noční rušení klidu opravdovou černou můrou. Kdo bydlí v blízkosti míst, kde se pořádají různé festivaly, nezřídka se měnící v bezbřehé opilecké mejdany do časného rána, dobře ví, jaké to je celou noc se nevyspat. Mnozí už dokonce vzdali boj s orgány samosprávy i různými institucemi a nakonec se ze svého bydliště odstěhovali. To, že je jejich případný boj s nesnesitelným hlukem dopředu marný, nyní dokázalo i stanovisko Nejvyššího správního soudu. Ten rozhodl, že pokud organizátor hudební produkce poruší platné zákony, nic mu nehrozí. A jsou to podle něj naopak občané, kteří musí hlučnou produkci, provázející většinu festivalových akcí, zkrátka vydržet.

Rámus of Ostrava

Pokud se tak děje pouze čas od času, nemůže prý překročení limitu hluku nijak ohrozit zdraví. Problém však spočívá v tom, že v některých místech dochází k hlučným produkcím pravidelně. Není od věci připomenout, že novelizací zákona o veřejném zdraví byla otázka hluku, vznikajícího při hudebních produkcích, z tohoto zákona vyloučena. Nyní je mohou regulovat samotné obce, což se ale většinou neděje. Nebo naopak vyhlášku využívají spíš ve prospěch pořadatelů, než svých občanů. Příkladem jsou ostravští radní, jejichž vyhláška například dovoluje, aby se populární festival Colours of Ostrava konal až do tří do rána! Do této kategorie patří jenom v Ostravě celkem osmadvacet akcí.

Trest pro soudce: povinně na festival

Není překvapivé, že kontroverzní rozhodnutí NSS většinu lidí pořádně dopálila, i když se samozřejmě našlo i mnoho těch, kteří je naopak vítají. Na webech se často objevuje názor, že pod záminkou kultury se pořádají akce, na nichž bují alkohol a drogy, ničí se příroda i zdraví lidí včetně účastníků samotných. Dost lidí je přesvědčeno, že kdyby soudci bydleli v místech, kde se různé akce, spojené s bezohledným a častým rušením nočního klidu, konají, rozhodli by určitě jinak. Dagmar Wendlová by soudce potrestala tím, že by museli povinně navštěvovat festivaly a strávit tam celou dobu jejich konání.

Čím větší primitiv, tím větší práva?

Celá řada Čechů se ptá, proč vlastně musí trvat akce, pořádané v rámci různých festivalů, až do rána. Většina skutečně kulturních akcí totiž trvá maximálně do půlnoci. Na to upozorňuje například paní Jiřina Hochová z Chodova, která konstatuje, že nikdy k rušení klidu nedochází v rámci koncertů vážné hudby, a dodává: „Čím větší primitivové, tím větší práva.“ A zároveň se ptá: „To už neexistuje noční klid, daný zákonem?“ Dodejme, že samozřejmě platí. Ale patrně jen pro normální občany.

Čtěte také:

Šokovaní turisté vyfotili, kterak šla muslimka pod sprchu na pláži

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace