Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Baník šplhá k záchraně za 114 milionů, díky zastupitelům Ostravy

22.05.2013
Baník šplhá k záchraně za 114 milionů, díky zastupitelům Ostravy

Autor: Alexandr Satinský / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Baník Ostrava, ilustrační foto

Za velmi dramatických okolností vstává ostravský fotbalový klub Baník z mrtvých. V pondělí o tom na mimořádném jednání rozhodli zastupitelé města Ostravy tím, že odsouhlasili koupi pozemků, budovy a příslušenství patřící k fotbalovému stadionu FC Baník na Bazalech ve Slezské Ostravě.

Pokud by město Ostrava tento zásadní krok neudělalo, znamenalo by to definitivní konec prvoligového fotbalu v Ostravě. To, že situace je opravdu kritická, potvrdil koncem týdne v médiích i jeden ze spolumajitelů fotbalového klubu Baník Ostrava Libor Adámek. Zároveň se snažil veřejnosti vysvětlit, jak se klub do svízelné situace dostal. „Pokud zastupitelé nemovitosti nekoupí, klub bude muset vyhlásit insolvenční řízení. Takto to totiž stanovila dozorčí rada klubu, kterou tvoří auditor města a právníci,“ sdělil Adámek.

Na rozhodnutí zastupitelů byl zvědav i Milan Baroš

Podle jeho slov jsou za tlaky, aby Baník spadl do insolvence, spekulativní cíle, které nemají s pokračováním devadesátileté tradice klubu nic společného.  „Zapomíná se na to, že Baník není jen ligový klub, ale má také velmi početnou mládežnickou základnu, kde hraje na 300 mladých fotbalistů,“ připomněl v rozhovoru Adámek s tím, že pro tento fotbalový potěr by to znamenalo hledat si uplatnění jinde.

Na ostravskou radnici mířili v pondělí před devátou hodinou nejen zastupitelé, ale také majitelé klubu a četní fanoušci. Nechyběl ani hvězdný fotbalista Milan Baroš. Samotnému hlasování předcházela dlouhá několikahodinová diskuse, kdy zastupitelé prezentovali svoje postoje a stanoviska a majitelé klubu obhajovali návrh k prodeji a záchraně klubu. Odmítavé stanovisko vyjádřili zejména někteří zastupitelé za KSČM a hnutí Ostravák. Ani členové dalších stran však nebyli zcela srozuměni s podporou návrhu. Nelíbila se jim zejména cena nemovitostí, která se zastupitelům zdála příliš vysoká.

Svůj postoj si rozmyslel, nechtěl být hrobařem Baníku

A tak se přítomným skalním příznivcům ostravského fotbalu po hlasování málem zastavilo srdce, protože jeden hlas k záchraně Baníku chyběl. Dvanáct zastupitelů z celkového počtu 55 bylo proti, osm se zdrželo, jeden zastupitel nehlasoval a 27 bylo pro. To však bylo málo, protože aby návrh prošel a byl přijat, muselo by za něj zvednout ruku 28 zastupitelů. O několik minut později se muselo hlasování opakovat, protože prý došlo k procedurální chybě. O revokaci požádal předseda klubu zastupitelů a prý i samotný primátor Kajnar. Některým váhajícím zastupitelům se totiž nelíbil výsledek a svůj původní postoj kvůli záchraně tradičního fotbalového klubu přehodnotili.

Například Vojtěch Mynář zastupitel za ČSSD sice měl řadu výhrad zejména k přípravě návrhu, ale podle svých slov si uvědomil, že nechce být hrobařem fotbalového Baníku. Konečný výsledek po opětovném hlasování tedy zní 29 zastupitelů pro, 12 proti a sedm se zdrželo. Návrh na odkup majetku od společnosti Bazaly, a.s., za cenu 114 036 480 korun, nakonec v pondělí opravdu prošel.

Ostrava ukázala, že umí táhnout za jeden provaz

Podle spolumajitele klubu Adámka tak Ostravané dokázali, že umí táhnout za jeden provaz. Také primátor města Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) dal najevo svou spokojenost poděkování všem zastupitelům, kteří se rozhodli podat Baníku pomocnou ruku.

 „Přiznám se, že i když na Bazaly občas zajdu, fotbal není můj nejoblíbenější sport. Baník, klub s více než devadesátiletou tradicí a obrovskou podporou fanoušků, ale k Ostravě a regionu neodmyslitelně patří. Jsem rád, že jsme mu v jeho těžkých časech pomohli. Touto koupí získalo město Ostravy jedny z nejcennějších pozemků ve městě a zároveň FC Baník tímto prodejem získal zdroje ke snížení svých závazků, " řekl novinářům Kajnar. Přiznal však, že v jednu chvíli nevěřil, že se to podaří.

„Přežili jsme opravdu fotbalovou klinickou smrt,“ neskrýval ulehčení další ze spolumajitelů klubu Petr Šafařík s tím, že úterý je poslední termín k podání odvolání k licenčnímu tribunálu, kde musí klub doložit, jak dluhy zaplatí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace