Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co se stane s pracovníky OKD, až se utlumí těžba černého uhlí? Ministři Jan Mládek a Michaela Marksová připravili soubor opatření, jak předejít drastickým sociálním dopadům

11.03.2016
Co se stane s pracovníky OKD, až se utlumí těžba černého uhlí? Ministři Jan Mládek a Michaela Marksová připravili soubor opatření, jak předejít drastickým sociálním dopadům

Autor: OKD

Popisek: OKD, ilustrační foto

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová připravili pro jednání vlády soubor opatření, která by měla eliminovat možné negativní dopady související s očekávanou redukcí těžby černého uhlí v Moravskoslezském kraji.

Sada patnácti aktivit, nová pracovní místa

Soubor obsahuje celkem patnáct legislativních i nelegislativních opatření a rozvojových aktivit. V gesci Ministerstva průmyslu a obchodu jsou připravována opatření směřující k tvorbě nových pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji především rozvojem výrobní činnosti společnosti Hyundai Mobis, výstavbou průmyslové zóny Nad Barborou v blízkosti Karviné a zaměstnáním části propuštěných pracovníků OKD, a.s., státním podnikem DIAMO při realizaci projektů v rámci realizovaného Programu řešení revitalizace po hornické a hutnické činnosti v Moravskoslezském kraji. Jedná se projekty, které mají charakter ekologické i hospodářské revitalizace kraje.

Prostřednictvím několika navrhovaných legislativních úprav iniciovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu by mělo být dosaženo eliminace předpokládaných negativních sociálních dopadů souvisejících s postupným uzavíráním jednotlivých uhelných dolů.

Jedná se o přípravu nařízení vlády o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem činnosti obchodních společností zabývajících se těžbou uhlí. Cílem připravovaného nařízení vlády je stanovit pravidla pro poskytování příspěvku zaměstnancům taxativně vymezených těžebních společností, jejichž pracovní poměr k těmto subjektům skončí v přímém důsledku restrukturalizace a útlumu jejich činnosti. Účelem vyplácení finančního příspěvku je potom především zmírnění nežádoucích sociálních dopadů souvisejících se ztrátou zaměstnání.

Rezort ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka přípravuje nařízení vlády o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem činnosti obchodních společností zabývajících se těžbou uhlí.

Myslí se i na horníky se zdravotním postižením

Ministerstvo průmyslu a obchodu rovněž zahájilo přípravu novely zákona č. 98/1987 Sb., o zvláštním příspěvku horníkům se zdravotním postižením v podmínkách OKD, a.s., tak, aby bylo možno vyplácet tento příspěvek již v průběhu případného insolvenčního řízení vedeného s těžební společností. Současná právní úprava toto neumožňuje.

Ministerstvo práce a sociálních věcí analyzovalo možnost využití prostředků Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci, který se přímo na hromadné propouštění zaměřuje. V této souvislosti byla identifikována aktivizační opatření, která budou ve prospěch případně propouštěných horníků realizována. V návaznosti na definici konkrétních opatření byla zahájena oficiální jednání s odpovědnými osobami na úrovni Evropské komise.

Nechybí významné finanční zdroje nejen na rekvalifikace

Dále byla zpracována podrobná analýza nabídky a poptávky trhu práce v Moravskoslezském kraji s přihlédnutím k nejvíce postiženým regionům. Analýza mapuje strukturu pracovní síly dle profesí v daném regionu, zabývá se příčinami neobsazení nabízených volných pracovních míst a mapuje možnosti pracovního uplatnění propouštěných horníků v daném regionu.

Připravovány jsou konkrétní projekty zvyšujících absorpční kapacitu kraje. Pro rok 2016 disponuje Úřad práce ČR – KrP Ostrava, významnými finančními zdroji na zabezpečení rekvalifikací, tvorbě nových pracovních příležitostí, které by měly být ještě navýšeny.

V rámci konkrétních opatření se počítá zejména s vytvořením mobilního pracoviště přímo na pracovištích zaměstnavatele, kde bude prováděno základní poradenství, popřípadě přímo evidence uchazečů o zaměstnání. Úřad práce je připraven využít podpory v rámci nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti a má v Moravskoslezském kraji k dispozici možnost poskytování příspěvku na regionální mobilitu, jehož smyslem je motivovat propuštěné horníky k přijetí zaměstnání mimo region svého bydliště. 

Počítá se i s evropskými prostředky. Řeší se také hornické důchody

Financování opatření se předpokládá z národních zdrojů a Operačního programu Zaměstnanost a současně je cíleně mapována možnost využití prostředků Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci.

Kromě výše uvedených aktivních opatření řeší MPSV také problematiku hornických důchodů. Doposud mohou získat nárok na snížený důchodový věk pouze horníci, kteří nastoupili do zaměstnání v hlubinných dolech se stálým pracovištěm pod zemí před rokem 1993. Návrh novely příslušných právních předpisů má zajistit, že se snížený důchodový věk bude vztahovat nově také na horníky, kteří nastoupili do zaměstnání i později, a to s datem nástupu před navrhovanou účinností předložené novely, tedy do 30. září 2016 a za předpokladu splnění dalších podmínek (minimální počet směn apod.). Navrhovaná novela byla v lednu 2016 projednána v prvním čtení Poslanecké sněmovny PČR a Výborem pro sociální politiku byla doporučena ke schválení.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace