Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co se stane s pracovníky OKD, až se utlumí těžba černého uhlí? Ministři Jan Mládek a Michaela Marksová připravili soubor opatření, jak předejít drastickým sociálním dopadům

11.03.2016
Co se stane s pracovníky OKD, až se utlumí těžba černého uhlí? Ministři Jan Mládek a Michaela Marksová připravili soubor opatření, jak předejít drastickým sociálním dopadům

Foto: OKD

Popisek: OKD, ilustrační foto

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová připravili pro jednání vlády soubor opatření, která by měla eliminovat možné negativní dopady související s očekávanou redukcí těžby černého uhlí v Moravskoslezském kraji.

Sada patnácti aktivit, nová pracovní místa

Soubor obsahuje celkem patnáct legislativních i nelegislativních opatření a rozvojových aktivit. V gesci Ministerstva průmyslu a obchodu jsou připravována opatření směřující k tvorbě nových pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji především rozvojem výrobní činnosti společnosti Hyundai Mobis, výstavbou průmyslové zóny Nad Barborou v blízkosti Karviné a zaměstnáním části propuštěných pracovníků OKD, a.s., státním podnikem DIAMO při realizaci projektů v rámci realizovaného Programu řešení revitalizace po hornické a hutnické činnosti v Moravskoslezském kraji. Jedná se projekty, které mají charakter ekologické i hospodářské revitalizace kraje.

Prostřednictvím několika navrhovaných legislativních úprav iniciovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu by mělo být dosaženo eliminace předpokládaných negativních sociálních dopadů souvisejících s postupným uzavíráním jednotlivých uhelných dolů.

Jedná se o přípravu nařízení vlády o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem činnosti obchodních společností zabývajících se těžbou uhlí. Cílem připravovaného nařízení vlády je stanovit pravidla pro poskytování příspěvku zaměstnancům taxativně vymezených těžebních společností, jejichž pracovní poměr k těmto subjektům skončí v přímém důsledku restrukturalizace a útlumu jejich činnosti. Účelem vyplácení finančního příspěvku je potom především zmírnění nežádoucích sociálních dopadů souvisejících se ztrátou zaměstnání.

Rezort ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka přípravuje nařízení vlády o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací a útlumem činnosti obchodních společností zabývajících se těžbou uhlí.

Myslí se i na horníky se zdravotním postižením

Ministerstvo průmyslu a obchodu rovněž zahájilo přípravu novely zákona č. 98/1987 Sb., o zvláštním příspěvku horníkům se zdravotním postižením v podmínkách OKD, a.s., tak, aby bylo možno vyplácet tento příspěvek již v průběhu případného insolvenčního řízení vedeného s těžební společností. Současná právní úprava toto neumožňuje.

Ministerstvo práce a sociálních věcí analyzovalo možnost využití prostředků Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci, který se přímo na hromadné propouštění zaměřuje. V této souvislosti byla identifikována aktivizační opatření, která budou ve prospěch případně propouštěných horníků realizována. V návaznosti na definici konkrétních opatření byla zahájena oficiální jednání s odpovědnými osobami na úrovni Evropské komise.

Nechybí významné finanční zdroje nejen na rekvalifikace

Dále byla zpracována podrobná analýza nabídky a poptávky trhu práce v Moravskoslezském kraji s přihlédnutím k nejvíce postiženým regionům. Analýza mapuje strukturu pracovní síly dle profesí v daném regionu, zabývá se příčinami neobsazení nabízených volných pracovních míst a mapuje možnosti pracovního uplatnění propouštěných horníků v daném regionu.

Připravovány jsou konkrétní projekty zvyšujících absorpční kapacitu kraje. Pro rok 2016 disponuje Úřad práce ČR – KrP Ostrava, významnými finančními zdroji na zabezpečení rekvalifikací, tvorbě nových pracovních příležitostí, které by měly být ještě navýšeny.

V rámci konkrétních opatření se počítá zejména s vytvořením mobilního pracoviště přímo na pracovištích zaměstnavatele, kde bude prováděno základní poradenství, popřípadě přímo evidence uchazečů o zaměstnání. Úřad práce je připraven využít podpory v rámci nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti a má v Moravskoslezském kraji k dispozici možnost poskytování příspěvku na regionální mobilitu, jehož smyslem je motivovat propuštěné horníky k přijetí zaměstnání mimo region svého bydliště. 

Počítá se i s evropskými prostředky. Řeší se také hornické důchody

Financování opatření se předpokládá z národních zdrojů a Operačního programu Zaměstnanost a současně je cíleně mapována možnost využití prostředků Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci.

Kromě výše uvedených aktivních opatření řeší MPSV také problematiku hornických důchodů. Doposud mohou získat nárok na snížený důchodový věk pouze horníci, kteří nastoupili do zaměstnání v hlubinných dolech se stálým pracovištěm pod zemí před rokem 1993. Návrh novely příslušných právních předpisů má zajistit, že se snížený důchodový věk bude vztahovat nově také na horníky, kteří nastoupili do zaměstnání i později, a to s datem nástupu před navrhovanou účinností předložené novely, tedy do 30. září 2016 a za předpokladu splnění dalších podmínek (minimální počet směn apod.). Navrhovaná novela byla v lednu 2016 projednána v prvním čtení Poslanecké sněmovny PČR a Výborem pro sociální politiku byla doporučena ke schválení.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš