Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo všechno ho k smrti nenávidí? Bakala z OKD vytěžil 70 miliard, teď mizí, aby „laskavě“ umožnil státu zachránit horníky. Takových „kapitánů průmyslu“ víc, zbude tu spálená země

26.02.2016
Kdo všechno ho k smrti nenávidí? Bakala z OKD vytěžil 70 miliard, teď mizí, aby „laskavě“ umožnil státu zachránit horníky. Takových „kapitánů průmyslu“ víc, zbude tu spálená země

Foto: Forbes

Popisek: Zdeněk Bakala

Podnikatel Zdeněk Bakala se spolu se svými partnery zbavil podílu ve ztrátovém New World Resources (NWR). Majoritu ve společnosti získala trojice investičních fondů sdružených ve skupině AHG. Těžební firma, která vlastní doly OKD, loni prodělala šest miliard korun. Mluví se o zavírání některých dolů, jako je například Paskov, a o propouštění až poloviny z pěti tisíc zaměstnanců. Situaci v OKD řeší i vláda.

Pro Bakalu bylo přitom v roce 2004 OKD životní koupí. Tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka chtěl dokonce menšinový podíl prodat pouze za 2,25 miliardy korun. Nakonec to bylo za 4,1 miliardy, ale i o tuto částku se zajímala a zajímá policie. V roce 2006 totiž Ernst & Young ohodnotil celou společnost na více než 52 miliard, hodnotu prodávaného minoritního podílu pak na 24 miliard, tedy násobek zaplacené ceny. Policie řešila i privatizaci bývalých hornických bytů z majetku OKD.

Analytička ECHO 24 Lenka Zlámalová je k Bakalovi ještě tvrdší: „Privatizace OKD, kterou právě řeší pražský soud, má zvláštní vyústění. Finančník Zdeněk Bakala, který si ostravské doly přes bílé koně od vlády koupil, se svého podílu dobrovolně vzdává. Odevzdává ho věřitelům. Třem velkým investičním fondům sdruženým ve společnosti Ad Hoc Group (AHG). Od nich si Bakala na dluhopisech napůjčoval peníze, které nesplatil. A věřitelé v zoufalství, aby nepřišli úplně o všechno, vyměnili své pohledávky za akcie a stali se spolumajiteli dolů. Nechme teď stranou celou síť firem, přes níž Zdeněk Bakala své podíly neustále převáděl. Právě čachry s různými schránkami jsou jeho hlavním know how. OKD je úplně klasický tunel prováděný za asistence špičkových právníků. Je to tunel na stát, akcionáře, věřitele. Bakala si od původních privatizátorů ze společnosti Karbon Invest koupil OKD za přibližně 13 miliard korun. Sám osobně z nich nejrůznějšími cestami vytěžil přes 70 miliard korun. Zůstala po něm firma, jejíž hodnota je nulová,“ napsala.

Ztráta za loňský rok šest miliard, to je ale náhodička

Bakala má poloviční podíl ve skupině CERCL, která je většinovým akcionářem NWR. Nyní CERCL informovala, že se rozhodla ze společnosti odejít a převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila její restrukturalizaci. Touto transakcí získají zahraniční investoři z AHG 60 procent hlasů v NWR a tedy i kontrolu nad OKD. AHG už  dříve navýšila podíl v NWR díky restrukturalizaci dluhů z roku 2014. Podle mluvčího OKD Paříka zároveň drží i 65 procent závazků NWR. „Jsou odborníky na investice do podniků jako OKD, které čelí složitým, avšak řešitelným problémům, a věří, že s pomocí státu bude možné nalézt rozumné řešení i pro OKD,“ řekl Pařík. Jaké to řešení bude a jak se do něj zapojí stát, zatím není jasné.

NWR oznámila také to, že loni prohloubila svou ztrátu z předloňských 21 milionů eur (kolem 567 milionů korun) na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun). NWR vlastní doly OKD. Ty se kvůli propadu světových cen uhlí potýkají s těžkými problémy. Celosvětový trh s energiemi se totiž od uhlí odvrací směrem k zeleným zdrojům a břidlicovému plynu. Navíc těžba OKD je podle expertů nepříliš hospodárná.

Starý dobrák Bakala svým odchodem „otevírá cestu“

„Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu,“ uvedl mluvčí AHG Roman Pařík.

Místní politici to ale vidí poněkud jinak. Představitelé Moravskoslezského kraje vnímají odchod podnikatele Zdeňka Bakaly ze společnosti NWR, která vlastní těžební společnost OKD, jako dobrou zprávu a šanci pro další jednání státu s firmou o budoucnosti těžby uhlí v kraji. Je to ale i útěk od zodpovědnosti, řekli magazínu Týden. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že Bakala místo pomoci firmě prostě utekl. „Jestli tady někdo získal obrovské množství peněz a teď je potřeba pomoci, tak se neutíká, a firmě se pomůže, jednoduše řečeno," řekl Pytlík.

Všimněme si i načasování, tedy toho, kdy údajný filantrop Bakala z firmy odchází. Těžební  společnost New World Resources právě oznámila výsledky loňského hospodaření. Společnost meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun, tedy o desetinásobek ztráty z loňského roku. Klesá i produkce uhlí a jeho prodej, celý průmysl, na kterém do značné míry závisí Severní Morava, se dostává do větší a větší krize. Loni firma vytěžila osm milionů tun uhlí, zatímco v roce 2014 to bylo 8,6 milionu tun. Prodej uhlí klesl meziročně o čtyři procenta na 7,9 milionu tun. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Omezení těžby a propouštění je nevyhnutelné. Jde tedy opravdu o gesto velkorysé záchrany OKD, anebo proslulý filantrop, který kromě jiného věnoval 28 milionů na volební kampaně ODS, TOP 09 a VV a podporoval prezidentskou kampaň Karla Schwarzenberga, mizí po anglicku?

Proč by ho také osud nejen paskovských horníků měl zajímat? Více času než v Česku tráví ve Švýcarsku, Británii, Jihoafrické republice. Obchoduje na Ukrajině, v Turecku, v Kanadě, Austrálii a dokonce na londýnské burze. OKD je tedy pro něj nejspíš už jen obtížným mementem dřívější slávy. Teď se nejspíš bude bavit svým vlastním belgickým cyklistickým týmem.

Co si na něm vezmeme?

„Jiná věc je, co si stát dnes na Bakalovi vezme. Zbývá mu tady už jen vydavatelství Economia s týdeníkem Respekt a Hospodářskými novinami, nějaké nemovitosti a obchody v pražské Pařížské ulici. Vše ostatní je pečlivě vyvedeno za hranice. Přinejmenším snaha, aby Bakalovi jeho tunel neprošel jen tak, bude mít společensky očistný efekt. Zdeňkovi Bakalovi, který ve stejné době dělal obchody těžce za hranou, a zároveň vykřikoval ve Financial Times, jak se tady nedá kvůli korupci podnikat, totiž dlouho všechno procházelo, protože svými z OKD vytaženými penězi platil nemalou část mediálních a kulturních elit. Z tunelu OKD se financoval odkaz Václava Havla. Provoz jeho knihovny. Havlovské lavičky. Hospodářské noviny. Týdeník Respekt. Televize DVTV. Galerie současného umění DOX. Aspen Institute. A cena Bílá lilie „za prosazování principů dobrého vládnutí, odpovědnosti a transparentnosti“, doufá v ECHO 24 Lenka Zlámalová.

Podle prezidenta jednoduše gauner 

A čtvrteční MF Dnes rovnou vypočítává, kdo všechno Bakalu nenávidí: „Pro Bakalu je odchod z OKD neslavný i vítězný zároveň. Koupě OKD, jejich rozparcelování a ústup z vycucané, ke krachu mířící firmy, ho v očích většiny Čechů znemožnily. Mimo jiné i proto, že Bakala okázale dává léta najevo, že mu jako finančnímu investorovi na dlouhodobém fungování dolů a budoucí prosperitě regionu nezáleží. S ostravskými celebritami se neukazuje, o filantropické aktivity v kraji nemá zájem. Jednání o hašení následků útlumu dolů se neúčastní. Nenávidí ho jeho zaměstnanci, kteří při vstupu NWR na burzu za rodinné úspory nakupovali po pár kusech akcie NWR, aby jim zůstaly po pěti letech v rukou bezcenné cáry papíru a teď navíc hrozba ztráty práce. Nemají ho rádi jeho bývalí nájemníci, v nichž nejdřív neuváženými prohlášeními vzbudil naději, že jim hornické byty levně rozprodá, což nikdy neudělal. Kriticky o Bakalovi mluví i politici, s nimiž jeho firma jedná o útlumu. Prezident Zeman ho nazval „gaunerem“,“ píše MF Dnes v článku, který začíná na první straně.

A MF Dnes končí: „Zato je muž, který se v mládí vyučil krejčím a v začátcích emigrace v Americe se těžce protloukal, jedním z nejúspěšnějších českých byznysmenů. Jeho jmění dle časopisu Forbes činí okolo 250 miliard korun. Nejméně 60 miliard mu přinesla investice do OKD. A sám Bakala dál hraje na světovém kapitálovém trhu. S Kadasem vlastní podíl v plynárenské skupině Green Gas či v ukrajinském těžaři železné rudy Ferrexpo, jenž i přes krizi vydělává.“ A tohle všechno vytuneloval z ostravských horníků…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová