Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeká nás již příští rok opět socialistické peklo? Vládní rohlíky, vesnice bez hospod, místo piva limonáda, víc kontrol než zákazníků, zavřené obchody... Modrý pták chmurně krákoral, věříte mu?

18.01.2016
Čeká nás již příští rok opět socialistické peklo? Vládní rohlíky, vesnice bez hospod, místo piva limonáda, víc kontrol než zákazníků, zavřené obchody... Modrý pták chmurně krákoral, věříte mu?

Autor: PL

Popisek: Petr Fiala o víkendu obhájil na 27. kongresu ODS post předsedy strany

Skutečně chmurnou budoucnost, která nás v nejbližší době s velkou pravděpodobností čeká, barvitě vylíčil vysokoškolský profesor Petr Fiala na víkendovém kongresu ODS. Jeho třaskavý projev spustil výbuch emocí u těch, které ostře kritizoval. Ale členy ODS natolik přesvědčil, že jej naprostá většina z nich znovu zvolila svým předsedou.

Hned v úvodu dlouhého, ale rozhodně ne nudného projevu, který byl často odměňován bouřlivým potleskem a smíchem, naznačil šéf ODS vizi naší socialistické budoucnosti. Vyprávěl příběh ze života, který se každému z nás může stát již příští rok. Stát podle něj začal vytahovat staré socialistické recepty a opět bude rozhodovat o všem, co občan smí a nesmí. Například pokácet strom na své zahradě, zapálit si v hospodě a dát si zde pivo (pokud tato ovšem vinou stále většího buzerování živnostníků nezanikne, kontrol v ní bude více než zákazníků), mít otevřeno ve vlastní provozovně v době svátků, chodit v předepsaném oděvu, rozhodovat o tom, co rodiče smějí nebo nesmějí udělat se stavebním spořením pro děti, atd.

Cesta do otroctví?

Jakkoliv by se jeho vize mohla zdát přehnaná, bohužel se rychle blíží ke svému naplnění tím, že současná vláda posiluje svoji moc na úkor lidské svobody, což podle renomovaného ekonoma Hayeka znamená cestu do otroctví. A vzpomněl také na slova legendárního britského premiéra Winstona Churchilla, který říkal, že socialismus může existovat pouze na dvou místech, v nebi nebo v pekle. ODS prý udělá vše, abychom v socialistickém pekle opět nemuseli žít a nebyli vystaveni stále větší státní regulaci a rostoucí byrokracii. Zdůraznil, že stát je tu pro lidi, a ne naopak. „Nechme lidi žít a aktivně pracovat, ať stát vstupuje jen tam, kam musí,“ naléhal. Stejně tak varoval před politikou Bruselu, směřující k oslabení role národního státu. Ten podle něj nemá nařizovat, co smíme nebo nesmíme, ale má nás především chránit.

Propaganda ministra Babiše

Fiala se ostře opřel také do ministra financí Andreje Babiše. Jeho firmy již prý dostávají více dotací, než státu odvádí na daních. Drobní živnostníci pro něj představují konkurenci, a tak se kvůli různým opatřením ministerstva financí může stát, že budeme mít všude vládní rohlíky. V návaznosti na to, že Babiš je majitelem pekáren a médií, Fiala vtipkoval také na úkor toho, že budeme poslouchat rozhlasovou stanici, v níž pějí ódy na toho, kdo ji vlastní. Jako příklad uvedl ministrovu propagandu, který se v médiích snaží lidem namluvit, že ten, kdo je proti elektronické evidenci tržeb, podporuje zloděje. Varoval před sbíráním dat o podnikatelích ve státě, který ani neumí ochránit osobní korespondenci premiéra.

Kde to jsme?

Část projevu věnoval také uprchlické krizi a bezpečnosti obyvatel Evropské unie. „Vytvořili jsme státy, kde se staráme dobře o hosty, ale mizerně o domácí.“ V této souvislosti ostře kritizoval děsivou ideologii politické korektnosti, která funguje jako cenzura, a ptal se: „Kde to jsme?“ V době krize podle něj Brusel fatálně selhává a jeho řešení nefungují. „Brusel má na vše jediné řešení, ještě více integrace,“ konstatoval Fiala a zdůraznil, že stojíme před jednou z největších výzev evropské civilizace v moderní době. „V nebezpečné mezinárodní situaci se daly do pohybu celé národy a tlačí se do Evropy. Radikální islám se netají svou snahou Evropu ovládnout. Integrace přistěhovalců se nepovedla. Z řad druhé a třetí generace přistěhovalců, tedy z řad občanů zemí EU, se rekrutují teroristé. Miliony lidí přicházejí do Evropy, nikdo neví, co s nimi, jak rozlišovat ty, kteří potřebují pomoc, od těch, kteří chtějí využít náš blahobyt, a od těch, kteří zde chtějí bojovat proti naší civilizaci,“ uvedl Petr Fiala na kongresu ODS. Připomeňme, že na něm byl opět naprostou většinou delegátů zvolen předsedou strany.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace