Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeká nás již příští rok opět socialistické peklo? Vládní rohlíky, vesnice bez hospod, místo piva limonáda, víc kontrol než zákazníků, zavřené obchody... Modrý pták chmurně krákoral, věříte mu?

18.01.2016
Čeká nás již příští rok opět socialistické peklo? Vládní rohlíky, vesnice bez hospod, místo piva limonáda, víc kontrol než zákazníků, zavřené obchody... Modrý pták chmurně krákoral, věříte mu?

Foto: PL

Popisek: Petr Fiala o víkendu obhájil na 27. kongresu ODS post předsedy strany

Skutečně chmurnou budoucnost, která nás v nejbližší době s velkou pravděpodobností čeká, barvitě vylíčil vysokoškolský profesor Petr Fiala na víkendovém kongresu ODS. Jeho třaskavý projev spustil výbuch emocí u těch, které ostře kritizoval. Ale členy ODS natolik přesvědčil, že jej naprostá většina z nich znovu zvolila svým předsedou.

Hned v úvodu dlouhého, ale rozhodně ne nudného projevu, který byl často odměňován bouřlivým potleskem a smíchem, naznačil šéf ODS vizi naší socialistické budoucnosti. Vyprávěl příběh ze života, který se každému z nás může stát již příští rok. Stát podle něj začal vytahovat staré socialistické recepty a opět bude rozhodovat o všem, co občan smí a nesmí. Například pokácet strom na své zahradě, zapálit si v hospodě a dát si zde pivo (pokud tato ovšem vinou stále většího buzerování živnostníků nezanikne, kontrol v ní bude více než zákazníků), mít otevřeno ve vlastní provozovně v době svátků, chodit v předepsaném oděvu, rozhodovat o tom, co rodiče smějí nebo nesmějí udělat se stavebním spořením pro děti, atd.

Cesta do otroctví?

Jakkoliv by se jeho vize mohla zdát přehnaná, bohužel se rychle blíží ke svému naplnění tím, že současná vláda posiluje svoji moc na úkor lidské svobody, což podle renomovaného ekonoma Hayeka znamená cestu do otroctví. A vzpomněl také na slova legendárního britského premiéra Winstona Churchilla, který říkal, že socialismus může existovat pouze na dvou místech, v nebi nebo v pekle. ODS prý udělá vše, abychom v socialistickém pekle opět nemuseli žít a nebyli vystaveni stále větší státní regulaci a rostoucí byrokracii. Zdůraznil, že stát je tu pro lidi, a ne naopak. „Nechme lidi žít a aktivně pracovat, ať stát vstupuje jen tam, kam musí,“ naléhal. Stejně tak varoval před politikou Bruselu, směřující k oslabení role národního státu. Ten podle něj nemá nařizovat, co smíme nebo nesmíme, ale má nás především chránit.

Propaganda ministra Babiše

Fiala se ostře opřel také do ministra financí Andreje Babiše. Jeho firmy již prý dostávají více dotací, než státu odvádí na daních. Drobní živnostníci pro něj představují konkurenci, a tak se kvůli různým opatřením ministerstva financí může stát, že budeme mít všude vládní rohlíky. V návaznosti na to, že Babiš je majitelem pekáren a médií, Fiala vtipkoval také na úkor toho, že budeme poslouchat rozhlasovou stanici, v níž pějí ódy na toho, kdo ji vlastní. Jako příklad uvedl ministrovu propagandu, který se v médiích snaží lidem namluvit, že ten, kdo je proti elektronické evidenci tržeb, podporuje zloděje. Varoval před sbíráním dat o podnikatelích ve státě, který ani neumí ochránit osobní korespondenci premiéra.

Kde to jsme?

Část projevu věnoval také uprchlické krizi a bezpečnosti obyvatel Evropské unie. „Vytvořili jsme státy, kde se staráme dobře o hosty, ale mizerně o domácí.“ V této souvislosti ostře kritizoval děsivou ideologii politické korektnosti, která funguje jako cenzura, a ptal se: „Kde to jsme?“ V době krize podle něj Brusel fatálně selhává a jeho řešení nefungují. „Brusel má na vše jediné řešení, ještě více integrace,“ konstatoval Fiala a zdůraznil, že stojíme před jednou z největších výzev evropské civilizace v moderní době. „V nebezpečné mezinárodní situaci se daly do pohybu celé národy a tlačí se do Evropy. Radikální islám se netají svou snahou Evropu ovládnout. Integrace přistěhovalců se nepovedla. Z řad druhé a třetí generace přistěhovalců, tedy z řad občanů zemí EU, se rekrutují teroristé. Miliony lidí přicházejí do Evropy, nikdo neví, co s nimi, jak rozlišovat ty, kteří potřebují pomoc, od těch, kteří chtějí využít náš blahobyt, a od těch, kteří zde chtějí bojovat proti naší civilizaci,“ uvedl Petr Fiala na kongresu ODS. Připomeňme, že na něm byl opět naprostou většinou delegátů zvolen předsedou strany.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace