Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Problémy OKD opět na paletě, lidé jsou nervózní. Hledáním řešení se tento týden zabývala i krajská tripartita. Strach mají zaměstnanci i stovky dodavatelských firem

17.12.2015
Problémy OKD opět na paletě, lidé jsou nervózní. Hledáním řešení se tento týden zabývala i krajská tripartita. Strach mají zaměstnanci i stovky dodavatelských firem

Autor: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Bakala

Rada hospodářské a sociální dohody (tripartita) Moravskoslezského kraje na zasedání 16. prosince 2015 řešila především problematiku OKD.

Veřejnost chce, aby těžba pokračovala

Proběhla bouřlivá debata, která ukázala, že nejistota ze strany zaměstnanců i stovek dodavatelských firem je značná. Z diskuse proto vzešel požadavek na stát, aby těžba pokračovala co nejdéle. Členové tripartity se shodli na tom, že vláda musí hledat komplexní řešení a to společně jak s odbory, tak s vedením OKD.

Hejtman Miroslav Novák připomněl, že problém dolu Paskov se „přelil“ do krize celého černouhelného hornictví v regionu a že NWR předložilo požadavky, které všechny poněkud překvapily. „Rádi bychom se podíleli na řešení problémů těžby tak, aby dopady na region byly co nejmenší, ale klíčová v této situaci je a bude role státu a vlastníka OKD, kterým je společnost NWR,“ řekl hejtman Miroslav Novák.

OKD nemá zájem o využití Globalizačního fondu EU

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala doplnil:„Jsem rád, že vláda začala přistupovat k problematice OKD vážně a zodpovědně a připravuje zpracování důležitých analýz i opatření. Dnešní zasedání tripartity mě utvrdilo v názoru, že je naší povinností usilovat o udržení těžby, protože to bude pravděpodobně nejlevnější a nejúčinnější řešení z pohledu zaměstnanosti. Bude však nutné posoudit všechny varianty jak z finančního, tak i ze sociálního pohledu.“

Připomněl také, že možností využití tzv. Globalizačního fondu EU se zabývala tripartita už loni, ale že OKD neprojevila o tuto variantu pomoci zájem.

Cena uhlí klesá, lidé jsou nervózní

Provozní ředitel OKD Pavel Hadrava kritizoval, že důležité jednání mezi ministry a vlastníky OKD, které mohlo přinést posun, neproběhlo. „My můžeme a umíme fungovat dál ještě několik let, ale závisí na ochotě všech zúčastněných, aby se domluvili na podmínkách,“ uvedl Pavel Hadrava.

Připomněl, že ceny uhlí letos klesly zhruba o 30 procent. Zdůraznil také, že poslední mediální výstupy škodí OKD a zaměstnanci jsou velmi nervózní. To potvrdil i odborový předák Rostislav Palička.

Přestože zazněly různé názory na řešení problémů OKD a uplatnění zaměstnanců v regionu, všichni členové tripartity se shodli na tom, že by vláda měla především řešit situaci s vlastníky OKD a to urychleně a konstruktivně, bez politizování a bez emocí. 

Stát je viníkem, ať se stará

Zaznělo také, že privatizace neproběhla dobře a za to nese vinu stát, a proto by se na řešení, resp. na minimalizaci dopadů, měl podílet. Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro MSK řekl: „Stát by měl převzít odpovědnost za špatné kroky v minulosti. Nejde jen o OKD a její zaměstnance, ale o stovky dodavatelů od malých firem až pro velké podniky.“ 

Navrhl, aby se přešlo ke komplexnímu pojetí problému a aby také na regionální úrovni vznikla pracovní skupina pro řešení problematiky OKD a dopadů na region, která bude spolupracovat s vládní pracovní skupinou. Měla by mít možnost navrhovat a doporučovat „Praze“ možné kroky.

Odejít se ctí. A s odstupným

Rostislav Palička informoval členy tripartity o atmosféře mezi zaměstnanci: „Zaměstnanci ví, že útlum dříve nebo později nastane, ale jde o to, aby mohli odejít se ctí. Je velmi důležité, aby lidi dostali slušné odstupné a je jim jedno, jestli to bude od šachty, od státu nebo od někoho jiného.“

Ředitelka Úřadu práce pro Moravskoslezský kraj Yvona Jungová popsala situaci na trhu práce
a predikci dalšího vývoje. K situaci v OKD uvedla, že stav počtu zaměstnanců v OKD se během letošního roku snížil o cca 500 lidí, jak bylo avizováno. Výhled na příští rok zatím není k dispozici. Doplnila také, že peněz na tzv. Aktivní politiku zaměstnanosti je zatím dost.

Krajská tripartita se také zabývala fungováním pracovních skupin, jejich zefektivněním a transformací do nově vzniklé vládní pracovní skupiny, která bude řešit přípravu strategie restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Zazněl také návrh, aby vláda analyzovala dopady závěrů Klimatické konference v Paříži na jednotlivé regiony v ČR.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace