Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Problémy OKD opět na paletě, lidé jsou nervózní. Hledáním řešení se tento týden zabývala i krajská tripartita. Strach mají zaměstnanci i stovky dodavatelských firem

17.12.2015
Problémy OKD opět na paletě, lidé jsou nervózní. Hledáním řešení se tento týden zabývala i krajská tripartita. Strach mají zaměstnanci i stovky dodavatelských firem

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Bakala

Rada hospodářské a sociální dohody (tripartita) Moravskoslezského kraje na zasedání 16. prosince 2015 řešila především problematiku OKD.

Veřejnost chce, aby těžba pokračovala

Proběhla bouřlivá debata, která ukázala, že nejistota ze strany zaměstnanců i stovek dodavatelských firem je značná. Z diskuse proto vzešel požadavek na stát, aby těžba pokračovala co nejdéle. Členové tripartity se shodli na tom, že vláda musí hledat komplexní řešení a to společně jak s odbory, tak s vedením OKD.

Hejtman Miroslav Novák připomněl, že problém dolu Paskov se „přelil“ do krize celého černouhelného hornictví v regionu a že NWR předložilo požadavky, které všechny poněkud překvapily. „Rádi bychom se podíleli na řešení problémů těžby tak, aby dopady na region byly co nejmenší, ale klíčová v této situaci je a bude role státu a vlastníka OKD, kterým je společnost NWR,“ řekl hejtman Miroslav Novák.

OKD nemá zájem o využití Globalizačního fondu EU

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala doplnil:„Jsem rád, že vláda začala přistupovat k problematice OKD vážně a zodpovědně a připravuje zpracování důležitých analýz i opatření. Dnešní zasedání tripartity mě utvrdilo v názoru, že je naší povinností usilovat o udržení těžby, protože to bude pravděpodobně nejlevnější a nejúčinnější řešení z pohledu zaměstnanosti. Bude však nutné posoudit všechny varianty jak z finančního, tak i ze sociálního pohledu.“

Připomněl také, že možností využití tzv. Globalizačního fondu EU se zabývala tripartita už loni, ale že OKD neprojevila o tuto variantu pomoci zájem.

Cena uhlí klesá, lidé jsou nervózní

Provozní ředitel OKD Pavel Hadrava kritizoval, že důležité jednání mezi ministry a vlastníky OKD, které mohlo přinést posun, neproběhlo. „My můžeme a umíme fungovat dál ještě několik let, ale závisí na ochotě všech zúčastněných, aby se domluvili na podmínkách,“ uvedl Pavel Hadrava.

Připomněl, že ceny uhlí letos klesly zhruba o 30 procent. Zdůraznil také, že poslední mediální výstupy škodí OKD a zaměstnanci jsou velmi nervózní. To potvrdil i odborový předák Rostislav Palička.

Přestože zazněly různé názory na řešení problémů OKD a uplatnění zaměstnanců v regionu, všichni členové tripartity se shodli na tom, že by vláda měla především řešit situaci s vlastníky OKD a to urychleně a konstruktivně, bez politizování a bez emocí. 

Stát je viníkem, ať se stará

Zaznělo také, že privatizace neproběhla dobře a za to nese vinu stát, a proto by se na řešení, resp. na minimalizaci dopadů, měl podílet. Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro MSK řekl: „Stát by měl převzít odpovědnost za špatné kroky v minulosti. Nejde jen o OKD a její zaměstnance, ale o stovky dodavatelů od malých firem až pro velké podniky.“ 

Navrhl, aby se přešlo ke komplexnímu pojetí problému a aby také na regionální úrovni vznikla pracovní skupina pro řešení problematiky OKD a dopadů na region, která bude spolupracovat s vládní pracovní skupinou. Měla by mít možnost navrhovat a doporučovat „Praze“ možné kroky.

Odejít se ctí. A s odstupným

Rostislav Palička informoval členy tripartity o atmosféře mezi zaměstnanci: „Zaměstnanci ví, že útlum dříve nebo později nastane, ale jde o to, aby mohli odejít se ctí. Je velmi důležité, aby lidi dostali slušné odstupné a je jim jedno, jestli to bude od šachty, od státu nebo od někoho jiného.“

Ředitelka Úřadu práce pro Moravskoslezský kraj Yvona Jungová popsala situaci na trhu práce
a predikci dalšího vývoje. K situaci v OKD uvedla, že stav počtu zaměstnanců v OKD se během letošního roku snížil o cca 500 lidí, jak bylo avizováno. Výhled na příští rok zatím není k dispozici. Doplnila také, že peněz na tzv. Aktivní politiku zaměstnanosti je zatím dost.

Krajská tripartita se také zabývala fungováním pracovních skupin, jejich zefektivněním a transformací do nově vzniklé vládní pracovní skupiny, která bude řešit přípravu strategie restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Zazněl také návrh, aby vláda analyzovala dopady závěrů Klimatické konference v Paříži na jednotlivé regiony v ČR.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš