Kauza Přednádraží: Majitel podal na nájemníky trestní oznámení. 5 dnů po podepsání nových smluv
06.05.2013
Foto: Alexandr Satinský / MAFRA /Profimedia.cz
Popisek: Ostrava, Přednádraží. Romské gheto
Trestní oznámení podal v pátek na své nájemníky Oldřich Roztočil, majitel domů v ostravské lokalitě Přednádraží. Stalo se tak pátý den poté, co s nimi teprve podepsal nové smlouvy.
K podepsání nových smluv ho vedl rozsudek Krajského soudu v Ostravě, který zamítl pokutu ve výši 30 tisíc korun. Tu měl Roztočil původně zaplatit na základě rozhodnutí stavebního úřadu města Ostravy za nevyklizení svých domů na Přednádraží. Také podle Kumara Vishwanathana z občanského sdružení Vzájemné soužití soud tímto rozhodnutím zpochybnil způsob, jakým stavební úřad podal návrh o vyklizení budov. Tím podle něj také zpochybnil původní rozhodnutí o vystěhování nájemníků.
Staletým domům dala první ránu povodeň
V domech z červených cihel, postavených před více než sto lety pro zaměstnance rakousko-uherské státní železnice, bydlelo původně na 400 lidí. Když tuto ostravskou lokalitu poškodila povodeň v roce 1997, začali se sem stěhovat Romové, zejména ze Stodolní ulice. Na přelomu tisíciletí domy původní majitel České dráhy i přes protesty vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz prodal realitní kanceláři, která je následně nabídla Roztočilovi. Před třemi lety v tomto ostravském ghettu poprvé praskla kanalizace, poškozená už povodní z roku 1997 a začala se zde dokonce šířit žloutenka.
Vloni v létě byla v domech zastavena dodávka vody a stavební úřad obvodu Moravská Ostrava a Přívoz rozhodl o vystěhování domů z důvodu jejich neobyvatelnosti. Dvě třetiny obyvatel se přestěhovalo na ubytovny, necelá stovka obyvatel však nadále zůstala v jednom z domů bydlet a začali si jej opravovat. Podporovala je i organizace Vzájemné soužití vedená Kumarem Vishwanathanem.
Sběračům šrotu stačilo k devastaci pár dnů
Naopak prázdné domy během několika dnů zdevastovali sběrači železného šrotu. A právě proto se obyvatelé posledního obyvatelného domu v Přednádraží domu, z nichž mnozí zde prožili celý svůj život, bojí.
Ještě v dubnu letošního roku bydlelo v tomto domě podle vyjádření mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jany Pondělíčkové šestnáct dospělých a dvě děti. Bez elektřiny, s jediným fungujícím kohoutkem s pitnou vodou. V domě je celkem 14 bytů, z toho je jeden byt neobyvatelný. Roztočil v něm chtěl za pomoci organizace Vzájemné soužití vybudovat komunitní centrum.
Vishwanathan tvrdí, že do oprav domu se už investovalo na 300 tisíc korun, za které se opravila střecha, zabezpečilo schodiště, zavedly nové elektrické rozvody, atd. I to utvrdilo obyvatele, že chtějí v tomto domě dále žít a proto podepsali s majitelem Roztočilem nové nájemní smlouvy. Roztočil však neuspěl na stavebním úřadě, který si dál trvá na svém, že dům je neobyvatelný. Není zapsán jako bytový dům, ale jako jiná stavba. Stavební úřad například trvá na tom, aby byla opravena kanalizace. Jenže právě o kanalizaci nechce nikdo nic slyšet.
Ke špatné kanalizaci se nechce nikdo znát
„Majetkoprávní odbor Magistrátu města Ostravy potvrzuje, že kanalizace je v majetku města. Vodoprávní úřad tuto skutečnost vyvrací a tvrdí, že majitelé kanalizace na Přednádraží jsou tři subjekty - město, soukromá firma Ostravské strojírny a opravny a majitel domu. Primátor ale tvrdí, že město majitelem není,“ napsal na blogu Fedora Gála už vloni Kumar Vishwanathan.
Právě Vishwanathan chce i v současné situaci proti bezpráví úředníků bojovat a zpochybnit rozhodnutí stavebního úřadu o vystěhování nájemníků domu 8. Zároveň jim však chce pomoct hledat jiné ubytování. Přestěhování lidí na ubytovny však není jednoduché kvůli příliš vysokému nájemnému. Podle slov Kumara Vishwanathana musí například sedmičlenná rodina za jeden pokoj bez sociálního příslušenství v ubytovně zaplatit 21 000 korun měsíčně.
Policie vyzvala majitele k doložení informací
Oldřich Roztočil vyzval v pátek 3. května své staronové nájemníky, aby se v ten samý den do 17 hodin vystěhovali. Rozhodl se tak na základě svého pátečního jednání na stavebním úřadě. Nové nájemní smlouvy označil za neplatné. Protože však lidé ve svých bytech zůstali, podal na ně už v 18 hodin trestní oznámení.
Podle policejní mluvčí Gabriely Holčákové policie majitele vyzvala k doložení dalších dokumentů. „Po získání všech potřebných informací budeme postupovat v souladu se zákonem," uvedla Holčáková.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.