Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kousek od nálezu vzácné římské mince z období císaře Trajána byla otevřena expozice Jantarové stezky, nejstarší evropské komunikace. Najdete ji v prostorách hradní galerie

30.10.2015
Kousek od nálezu vzácné římské mince z období císaře Trajána byla otevřena expozice Jantarové stezky, nejstarší evropské komunikace. Najdete ji v prostorách hradní galerie

Autor: David Majer, autor výstavy

Popisek: Z expozice Jantarové stezky: Loď z Nydamu, Muzeum lodi z Nydamu, Šlesvik (Německo), zámek Gottorf

Nové Muzeum Jantarové stezky v prostorách Hradní galerie Slezskoostravského hradu nabízí návštěvníkům pohled na unikátní římské mince, kamenný reliéf nebo jantarový náhrdelník z 15. století.

Atraktivita pro turisty

Slavnostního zahájení provozu muzea se ujali náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Ivan Strachoň, který nad projektem převzal záštitu, a autor výstavy Kapitoly z dějin Jantarové stezky David Majer. Moravskoslezský kraj podpořil vznik muzea dotací ve výši 200 000 korun. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 30. 10. do konce letošního roku.

„Expozice Muzea Jantarové stezky je umístěna jen několik stovek metrů od nálezu vzácné římské mince z období císaře Trajána. Tento nález je dokladem toho, že toto území bylo již v minulosti významným obchodním centrem na Jantarové stezce. Expozice dále přináší celou řadu zajímavých informací z oboru historie. Otevření Muzea Jantarové stezky je dalším z projektů, kterými se náš kraj snaží zvýšit svou atraktivitu a návštěvnost v rámci turismu,“ řekl Ivan Strachoň, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Kamenný reliéf zobrazující čtyřkolový vůz tažený mulami, Maria Saal (Korutany). Foto © David Majer.

Co je to za stezku?

Jantarová stezka je jednou z nejznámějších a nestarších dálkových komunikací v Evropě. Její hlavní větve vedly od pravěku přibližně v severojižním směru, od Baltského a Severního moře do středomořské oblasti a na Balkán. Důležitým komunikačním koridorem na její trase byly již v pravěku Moravská brána a oblast pozdějšího Ostravska. Svou stopu zanechala Jantarová stezka v řadě míst dnešního Moravskoslezského kraje a také město Ostrava vyrostlo na jedné z jejích větví, nad brodem přes řeku Ostravici.

Jantarový náhrdelník z Opavy (Drůbeží trh, výzkum 2005, jímka č. 508, vrstva 169), 15. století, Národní památkový ústav, ú. o. p., v Ostravě. Foto © NPÚ, ú. o. p. v Ostravě.

Tématem výstavy, připravené týmem Muzea Jantarové stezky pod vedením Davida Majera, však nejsou jen cesty a obchod. Pojem Jantarová stezka je představen také jako synonymum pro dějiny Střední Evropy. Skutečnost, že si autor všímá více problematiky obchodu, dopravy a obecně cestování, je možno vnímat jako historickou metodu a prostředek, vedoucí nejen k rekonstrukci průběhu Jantarové stezky, ale i k interpretaci dějinného obrazu oblastí, které spojovala.

Do konce roku

Výstava je koncipována v jednotlivých uzavřených segmentech (Jantarová stezka v pravěku; Římská říše; Aquileia; Lodě a lodní doprava; Velká Morava; Ostrava na Jantarové stezce).

Denár císaře Trajána (98–117 n. l.), stříbro, průměr 17 mm, Opava, Slezské zemské muzeum, inv. č. Nu I/968. Mince byla nalezena v roce 1823 v blízkosti kostela sv. Josefa v Slezské Ostravě. Foto © David Majer.

Z vystavených exponátů je nutno zmínit například kompletní hrobové výbavy z doby bronzové, obsahující cenné jantarové korálky, dále skvěle dochovanou římskou legionářskou čutoru na vodu z 2. století n. l. (předmět zcela unikátní v celoevropském kontextu), představena bude kolekce pravěkých pazourkových seker či detailní model severské lodi z Nydamu z počátku 4. století.

Výstava potrvá do 31. 12. 2015 v prostorách Hradní galerie Slezskoostravského hradu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace