Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legálně se dostat k moci a pak... Na ostravské debatě k uprchlíkům padala vážná slova, která se Sobotkovi a Babišovi líbit nebudou

21.09.2015
Legálně se dostat k moci a pak... Na ostravské debatě k uprchlíkům padala vážná slova, která se Sobotkovi a Babišovi líbit nebudou

Foto: Jan Štěpán

Popisek: Hosté besedy o imigraci v Ostravě. (Miroslav Lidinský (Úsvit - Národní koalice), Martin Konvička (Blok proti islámu), moderátor Petr Hampl.

REPORTÁŽ „Naši špičkoví politici jsou buď na imigraci zainteresovaní, nebo zešíleli. Máme jednu z nejslabších vlád v Evropě,“ obouvalo se do české politické reprezentace vedení Bloku proti islámu a Úsvitu – Národní koalice. Velmi tvrdá prohlášení na adresu české vlády se ozývala ve čtvrtek 17. září v kulturním domě K-Trio v Ostravě-Hrabůvce při veřejné debatě o imigraci.

Do posledního místečka zaplněný sál dával potleskem většinou najevo, že s ostrými řečníky souhlasí, i když ti si ve svých prohlášeních nebrali vůbec servítky. Na otázky veřejnosti především odpovídali předseda Bloku proti islámu, vědec-entomolog Martin Konvička a předseda Úsvitu – Národní koalice, veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. Diskutovat ale nepřišli jen sympatizanti obou radikálních uskupení, a tak politici z nevládních stran museli také odpovídat na dotazy, které někdy kritizovaly jejich současné aktivity.

Zkušený voják má strach o českou demokracii

Jako první dostal slovo od moderátora akce, pražského sociologa Petra Hampla, válečný hrdina Lidinský, který vysvětlil, proč se vůbec zúčastňuje podobných debat. „Sám jsem se přesvědčil v Afghánistánu, co radikální islám dokáže, jak umí být krutý. A protože jsem jako voják přísahal, že budu bránit bezpečí naší země, nedopustím, aby nám někdo diktoval, jaké hodnoty máme ctít, jak se máme chovat a pak nám postupně přebral moc ve státě. My potřebujeme novou, funkční vládu,“ prohlásil předseda Úsvitu.

Svoje důvody k nesmlouvavému postoji vůči islámu pak vysvětlil i hlavní organizátor akce Martin Konvička, který uvedl, že už delší dobu pozoroval plánovanou rozpínavost muslimů, což mu například potvrdily i některé české ženy, jež konvertovaly k islámu. Nyní se podle něj z toho stala regulérní invaze.

Konvička: „Je třeba se dostat k moci“

„Když jsem začal zveřejňovat svoje názory a petice na našem internetovém portálu, souhlasilo s nimi už zpočátku asi 160 tisíc čtenářů. Počet našich příznivců se postupně vyšplhal až na 200 tisíc. S našimi vládními elitami to ale vůbec nehnulo. Pokud nám budou vládnout stejní lidé, tak to u nás nakonec dopadne s počty muslimů jako v Británii či Libanonu. Proto jsem se rozhodl s tím něco udělat. Je třeba se dostat legálně k moci a změnit tuto nepříznivou situaci. Bez vás lidí ale my nezmůžeme nic, “ zdůraznil naprosto bez obalu radikální vědec.

Babiš chce čerpat jen dotace a Sobotka se prý chová jako žáček

Hlavním tématem diskuze se posléze stala uprchlická krize a pasivita české vlády, kterou označil předseda Bloku proti islámu za naprosto nefunkční. „Babišovo ANO postavilo svou politiku na čerpání evropských dotací, a proto si to nechtějí s EU moc rozházet. ČSSD jsou díky své sociálnědemokratické internacionále solidární s Bruselem a nechtějí ze svých pozic, které si „poctivě“ vyseděli. A v KDU-ČSL asi úplně zešíleli, když jejich předseda dokonce řekl, že by uvítal nějaké muslimy v politice,“ nechal se dále slyšet Martin Konvička.

Jeho názor podpořil i spíkr besedy, sociolog Petr Hampl. Uvedl, že se i z odborného hlediska zajímá o zvláštní situaci, která má nyní panovat v České republice, kdy vedoucí společenská vrstva přestane chránit své lidi a ti je nakonec proto svrhnou.

Na otázku z fóra, co si předseda BPI myslí o nejnovější informaci, podle které měl premiér Sobotka na tlak z Bruselu souhlasit s přijetím 7500 tisíc uprchlíků, Martin Konvička odpověděl: „My ty kvóty nejprve veřejně odmítneme a potom se dobrovolně o ty uprchlíky přihlásíme. Premiér Sobotka se chová jako žáček ze třetí třídy. Ve vládě nemá co dělat.“

Mezi utečenci jsou i radikálové z Islámského státu

Poslanec Parlamentu ČR za hnutí Úsvit – Národní koalice Karel Fiedler, který také během čtvrtečního večera vstoupil do diskuze, šokoval svou nezvyklou informací přítomnou veřejnost. „Nesrin Abdullahová, náčelnice kurdských ženských milicí, bojovnice proti Islámskému státu, objevila data o osobách, které by se měly v Evropě infiltrovat do společnosti a potom páchat sebevražedné atentáty. Hodně mne překvapilo, že ani premiér, ani lidé z Ministerstva vnitra nebo obrany neměli o tyto informace sami o sobě zájem, dokud jsem se do toho nevložil. Teprve potom začali s Nesrin komunikovat. Ve Francii kurdskou bojovnici přijal samotný prezident Hollande,“ konstatoval Fiedler.

„Ta odvážná žena mluvila o IS vždy jako o islámských zrůdách, protože sama viděla fůru zvěrstev, jež napáchaly, a sama potvrdila, že islám není náboženství, ale ideologie,“ ještě dodal.

Tajné služby potvrdily přítomnost nebezpečných agentů

Nepříjemnou skutečnost o nebezpečných agentech potvrdil i bývalý profesionální voják a bezpečnostní instruktor Miroslav Lidinský. „Že takoví lidé se už dostali do Srbska, potvrdily tajné služby. Když Francouzi likvidovali teroristy, kteří útočili v redakci Charlie Hebdo, museli nasadit 40 tisíc policistů. Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby se tito lidé z utečeneckých vln spojili?“ oslovil obecenstvo válečný veterán.

„V České republice i jiných zemích by došlo k bezpečnostnímu kolapsu,“ upřesnil Lidinský.

Zaměstnanci ministerstva lidem lžou

Slova o nedůvěře vládě, která na utečeneckou krizi údajně nedostatečně reaguje, se nesla celou, téměř tříhodinovou besedou. Poslanec Fiedler obvinil dokonce zaměstnance Ministerstva vnitra ze lži. „Na schůzce s občany ministerští úředníci tvrdili, že okolo detenčního tábora, který vznikl ve Vyšních Lhotách nedaleko Frýdku-Místku, vzniknou dva nepropustné ploty a bezpečnost bude zajišťovat dohromady více než stovka policistů se zaměstnanci bezpečnostních agentur a že ke kontaktu s lidmi z obce prakticky nedojde. Proč nám lžou, všechny sliby se nesplnily, a především ty běžence musí podle dublinské dohody po 6 týdnech propustit,“ zlobil se poslanec.

Havlová varovala před zdravotními riziky

„Ti lidé mají často velmi vážné pohlavní nemoci, dále tuberkulózu a i další choroby,“ doplnila svého stranického kolegu další poslankyně Parlamentu ČR za Úsvit – Národní koalici Olga Havlová. Ta se také velmi podivovala, proč Ministerstvo zemědělství a také jiné státní instituce nepostihují české muslimy za tzv. halal porážky, kdy se zvířata specifickým způsobem podřežou a pomalu vykrvácejí.

Jan Štěpán

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš