Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po několika dnech je tu další tragická nehoda v Moravskoslezském kraji. Po neštěstí ve Studénce jsou to tentokrát havíři

09.08.2015
Po několika dnech je tu další tragická nehoda v Moravskoslezském kraji. Po neštěstí ve Studénce jsou to tentokrát havíři

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Horník, ilustrační foto

Při výbuchu metanu v černouhelném Dole Darkov společnosti OKD na Karvinsku zemřeli tři zaměstnanci. Další dva horníci jsou zraněni, z toho jeden má velmi vážné popáleniny.

Nastal seismický jev

Neštěstí se stalo ve čtvrtek ve 23:30 při ražbě důlní chodby. Příčiny prošetřuje komise odborníků a policie. Mluvčí OKD řekl, že při ražbě důlní chodby pravděpodobně vypadla hornina. Kvůli tomu se uvolnil metan, který se následně vznítil.

„Je nepochybné, že nastal seismický jev a bezprostředně po projevu tohoto jevu se prudce uvolnil metan, a tím pádem došlo k zahoření metanovzdušné směsi v oblasti raženého důlního díla. A bohužel tento přírodní jev byl příčinou tří smrtelných úrazů a dvou vážných úrazů,“ řekl mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek. Mrtvým bylo podle něj 32, 38 a 39 let. „Co se týče těchto geomechanických jevů, tak je to jeden z nejvážnějších problémů českého hornictví, který nás skutečně při těžbě černého uhlí trápí,“ řekl Machek.

Podle Humpla má jeden ze zraněných horníků rozsáhlé popáleniny na více než polovině těla, záchranáři ho převezli vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Ostravě. Humpl uvedl, že těžce popálenému horníkovi je 37 let, popáleniny má na hlavě, trupu, rukou a nohou.

Druhý zraněný je podle Humpla v péči lékařů báňské služby, jde pravděpodobně o lehčí zranění. Údajně má mít zlomené předloktí a nohu.

Dál se pracuje. Není to první letošní „uhelná“ smrt

Horníci v dole dál pracují, omezen je provoz pouze v místě, kde se neštěstí stalo. Na místo neštěstí byli okamžitě povoláni záchranáři Hlavní báňské záchranné stanice. Příčiny neštěstí vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Důlního závodu 1, společnosti OKD a odborových organizací ve spolupráci s policií. Machek řekl, že báňští záchranáři dnes obnoví provoz odvětrávání a báňští inspektoři budou moci ohledat místo neštěstí.

Ředitel Důlního závodu 1 Boleslav Kowalczyk vyjádřil soustrast rodinám i blízkým zesnulých zaměstnanců. V provozech OKD už letos zemřel v lednu čtyřiačtyřicetiletý horník, když opravoval hydraulické zařízení dobývacího kombajnu. Poslední větší neštěstí v OKD se stalo loni v listopadu, kdy při otřesu v Dole Karviná zemřeli tři lidé a devět horníků se zranilo. Celkem loni v dolech OKD zahynulo osm lidí.

Nedávno Studénka, teď tohle

Událostí se zabývá také nejvyšší politický establishment kraj. Hejtman Miroslav Novák neopomíná na smutnou skutečnost, že i nedávné neštěstí ve Studénce spadalo katastrálně do Moravskoslezského kraje. „Tragédie s oběťmi na životech je vždy nesmírně bolestná, navíc v našem kraji před dvěma týdny vyhasly další lidské životy při železničním neštěstím ve Studénce,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a pokračuje: "Dovolte, abych jménem svým i jménem celého vedení Moravskoslezského kraje vyslovil upřímnou soustrast všem blízkým obětí neštěstí na Dole Darkov, i hlubokou účast všem zraněným."

Psali jsme: 

V Polsku má už hodně hříchů a vjel na koleje ve Studénce, když svítila červená: Zemřeli tři lidé, 18 je zraněných. Nechtěl totiž platit mýto

Jeho náměstek zdůrazňuje nutnost váženého pohledu na práci havířů. „Hornická práce je práce spojená s nebezpečím života, a proto si zaslouží pozornost a ocenění veřejnosti a státu. Vyslovuji soustrast všem pozůstalým a zraněným přeji pokud možno plné uzdravení. Poděkování zaslouží všechny složky záchranných týmů, které opětovně prokázaly svou připravenost  a profesionalitu při záchraně životů a zdraví postižených horníků,“ sdělil Josef Babka, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. 

K události se vyjádřila i řada českých předních politiků. „Lituji životů tří horníků a zdraví dvou raněných při výbuchu v dole Darkov. Chci vyjádřit hlubokou účast s rodinami a blízkými obětí tohoto neštěstí. Práce horníků je nejen nesmírně těžká, ale i velice nebezpečná, a ti, kteří pracují v hlubinných dolech, si zaslouží naši solidaritu a pomoc. To budu mít stále na paměti,“ zdůraznil například vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Kraj pomůže finančně

Lidem, do jejichž života zasáhla 22. července železniční nehoda na přejezdu ve Studénceposkytne vedení Moravskoslezského kraje finanční pomoc. K částečnému překlenutí tíživé sociální situace, do které se dostali pozůstalí zemřelých i ti, kteří byli při havárii těžce zraněni a hospitalizováni, uvolní kraj ze svého rozpočtu 800 tisíc korun. Rozhodli o tom krajští radní. O vyplacení další finanční podpory ve výši 100 tisíc pozůstalým bude v září jednat krajské zastupitelstvo.

„Peněžním darem chceme poskytnout alespoň částečnou podporu pozůstalým a zraněným, kterým přejeme pokud možno brzké uzdravení. Bohužel, nedokážeme nahradit jejich osobní ztráty a zmírnit utrpení a bolest, ale můžeme alespoň finančně pomoci těm, do jejichž života zasáhla tragická událost,“ říká Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Kraj daruje 100 tisíc korun pozůstalým tří obětí, stejnou částku obdrží čtyři zranění lidé z Moravskoslezského kraje. Sto tisíci přispěje kraj také strojvedoucímu vlaku, který svou pohotovou reakcí snížil další možné následky železničního neštěstí.

„Život ani zranění se na peníze přepočítávat nedají. Přesto bychom chtěli alespoň symbolicky vyjádřit naši soustrast a solidaritu. Také bych chtěl ještě jednou poděkovat složkám Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje, zejména jednotkám profesionálních hasičů z Bílovce, Studénky a Nového Jičína za jejich bleskový profesionální zásah, posádce vlaku a všem, kteří pomáhali zvládnout následky železniční tragédie,“ říká Josef Babka, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš