Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ohlasy z protidemonstrace: Zapomeňte na politiky, to jsou věrní psi Bruselu, znělo Ostravou. Hromadné znásilňování, rabování, vandalismus, vraždy. To se prý skutečně děje

27.07.2015
Ohlasy z protidemonstrace: Zapomeňte na politiky, to jsou věrní psi Bruselu, znělo Ostravou.  Hromadné znásilňování, rabování, vandalismus, vraždy. To se prý skutečně děje

Foto: Daniela Černá

Popisek: Skandující dav na demonstraci v Ostravě.

REPORTÁŽ O víkendu jsme vám přinesli reportáž u jedné z ostravských demonstrací. Ta měla ovšem i protiakci: „Čechy Čechům! My jsme tady doma!“ skandoval dav na demonstraci proti přijímání uprchlíků v centru Ostravy. Řečníci, kteří přijeli také ze Slovenska a Polska, sklízeli bouřlivý potlesk. Politiky označili za „věrné psy“ Bruselu a někteří z nich doporučovali, aby lidé o migraci debatovali, sdružovali se a trénovali sebeobranu.

V centru Ostravy byli připraveni policisté i antikonfliktní týmy. Na demonstraci proti přijímání migrantů přišly stovky lidí, kteří zaplnili náměstí. Řečníci sklízeli bouřlivý potlesk davu. Hned ze začátku zmínil Dominik Březný ze skupiny „Autonom – nezávislí aktivisté“, že příchod uprchlíků znamená „invazi“. „Vláda z nás chce mít poslušné stádo ovcí, které se bude k problémům vyjadřovat doma u piva nebo v hospodě. Bojí se hlasu nespokojených občanů, kteří dokáží vyjít ze svých domovů a vyjádřit názor,“ uvedl na začátek s tím, že téma migrace otřásá celou Evropou.

„Nečeká nás jen sociální katastrofa, ale i kulturní. Léta je nám podsouváno, že mezi námi nejsou rozdíly a multikulturní propaganda běžela v plném proudu. Západní politici teď zjistili, že multikulturalismus selhal, a nikdo neví, jak z toho ven. Hořící předměstí, vyrabované obchody, znásilněné ženy a celkově vyšší kriminalita,“ zmínil také Březný, který hovořil i o tom, že je nutné zachovat si vlastní identitu. „Pokud ztichne náš hlas, tak jsme prohráli,“ ukončil proslov.

Odpůrci imigrace podepisovali petici proti přijímání běženců a za vypsání referenda

„Cítíte se být rasisty?“ promluvila pak k davu Zoja Chramostová. A ozvalo se rázné: „Ne!“ Vyzvala veřejnost, aby podepisovali petici proti přijímání uprchlíků, ve které autoři žádají vládu, aby zastavila přijímání uprchlíků, vypsala k problému referendum a odmítla zřizování uprchlických táborů na území celé České republiky. „Kdo nám zaručí, že mezi imigranty nebudou teroristé? Kdo nám to zaručí?“ položila dál řečnickou otázku.

Z davu: My jsme tady doma! My jsme tady doma!

Na demonstraci přijel i šéf Slovenské pospolitosti, Jakub Škrabák. „Dostávají se nám zprávy o hromadném znásilňování, rabování a vandalismu, vraždách,“ uvedl Škrabák. „Kdo umožňuje přistěhovalcům, aby vkročili na naši půdu, do našich zemí, které už tisíce let obývají naše národy? Všechny tyto možnosti vytvořil Brusel, protože Evropská unie uvrhla naše národy do otroctví a diktatury,“ dodal. Zmínil, že je nutné chránit hranice před vstupem zločinců, a že někteří politici už na Slovensku uznávají, že nemohou proti rozhodnutí Bruselu nic dělat.

„Mnozí se nám smějí, proč vlastně bojujeme za samostatné Slovensko, když je samostatné, ale mnozí se smát přestali a bude jich ještě víc, když zjistí, že máme pravdu,“ uvedl také Škrabák. „Demonstrace mají význam v tom, abychom řekli, že nesouhlasíme,“ doplnil. Řečník sklidil aplaus: „My jsme tady doma. My jsme tady doma!“ reagoval dav výkřiky.

Ostravsko byla perla průmyslu. Čeští lidé budou umírat hladem a zimou

A o slovo se přihlásil i další ze slovenských hostů ze strany Naše Slovensko, František Drozd. „Slováci ožijú,“ ozvalo se z davu při příchodu dalšího z řečníků. „Přijměte pozdravy ze Slovenska, ze země, která je vašemu srdci určitě nejbližší,“ uvedl na začátek. „Ostravsko bylo perlou průmyslu v Československu. Viděl jsem řadu bezdomovců, když jsem tu přicházel. Je potřeba se o ně postarat. Čeští lidé budou umírat hladem a zimou, imigranti budou bydlet v azylových domech v teple. Vaši lidé tu dřeli v ostravských dolech, žijí z mizerných důchodů. Pojďme pomáhat těmto lidem,“ zmínil Drozd s tím, že se nacházíme na křižovatce dějin. „Čechy Čechům,“ reagoval dav.

Politici akceptují návrhy Bruselu jako „věrní psi“

Vystoupil také aktivista z Polska. „Sešli jsme se tu, abychom vyjádřili nesouhlas s plány Evropské unie,“ uvedl aktivista, který se domnívá, že politici jako „věrní psi“ návrhy Bruselu akceptují. Vyjádřil také obavu, že jednají za zády občanů a nerespektují jejich názory. Na demonstraci zaznělo i to, že demonstrace mají význam v tom, že jsou slyšet různé názory, a to i ze sousedních zemí. Slyšet byla i tato vyjádření: „Proč jdou do Evropy, místo toho, aby budovali vlastní země? Evropa jim dává signál, že mohou přijít. Musíme říct, že se imigranty nahradit nenecháme. Pokud někdo umí sebeobranu, naučte to své blízké.“

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš