Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nenadávejte na uprchlíky, škůdci jsou někde úplně jinde. Třídí se odpad, ne lidi. Zelení v Ostravě rozdávali jídlo, recitovali verše a srovnávali s Německem před Hitlerem

25.07.2015
Nenadávejte na uprchlíky, škůdci jsou někde úplně jinde. Třídí se odpad, ne lidi. Zelení v Ostravě rozdávali jídlo, recitovali verše a srovnávali s Německem před Hitlerem

Foto: Daniela Černá

Popisek: Demonstrace v Ostravě

REPORTÁŽ Svůj nesouhlas s narůstajícími hlasy krajní pravice a radikalizací tématu uprchlictví vyjádřilo v sobotu odpoledne v Ostravě několik desítek lidí. Shromáždění s názvem Barevná Ostrava – Zastavme nenávist uspořádaly iniciativy Probuď domy a ProAlt.

Akce, která měla začít ve dvě hodiny odpoledne u fontány na zastávce Elektra, nakonec začala asi o čtyřicet minut později. Mezitím proudily davy lidí na nedaleké Masarykovo náměstí protestovat proti invazi uprchlíků. Několik odpůrců přijetí uprchlíků pokřikovalo z tramvají hesla jako „Čechy Čechům“ nebo „Víc než národ“. Naproti tomu na akci, reagující na vzrůstající xenofobní vlnu v české společnosti, byly k vidění transparenty s hesly jako „Nenávist není řešení“ či „Stop nazi“ s přeškrtnutým hákovým křížem nebo „Třiďme odpad, ne lidi". Na shromáždění na podporu uprchlíků byl přítomen také filozof ze Strany zelených Martin Škabraha či muslimka a aktivistka Romana Červenková.

Na úvod happeningu u Elektry, kde mohli účastníci za dobrovolný poplatek ochutnat arabské jídlo a vyslechnout si poezii a hudbu, vystoupil mluvčí Mladých zelených Tomáš Křemen. „Přišli jsme říct jasné ne xenofobním nenávistným projevům a podpoře neonacismu. Sešli jsme se zde, abychom vyjádřili jasnou podporu rozmanitosti kultur, abychom vyjádřili náš respekt k mezinárodním dohodám a k mezinárodnímu právu, a také abychom podpořili naše evropské hodnoty – demokracii, úctu k lidským právům, solidaritu a sekularitu, tedy oddělení náboženství od státu,“ řekl do mikrofonu.

Kdo za to může?

„Víme, co způsobilo německé mlčení v třicátých letech minulého století. Dneska se můžeme dočkat toho samého,“ pokračoval Křemen s tím, že xenofobní skupinky podle něj často hledají svého obětního beránka, aby zdůvodnily své frustrace a svou tíživou situaci, že v současném systému nedokázaly uspět. „Ale hledají na naprosto špatném místě. Pokud chceme hledat opravdové viníky, je potřeba dívat se naprosto opačným směrem. Za současný stav, kdy řada lidí v České republice žije v chudobě a kdy nemáme dostatek peněz na kvalitní nemocnice a školy, nese vinu několik jednotlivců, kteří vyvádějí daně do daňových rájů, žijí z korupce kvůli předraženým veřejným zakázkám. To jsou praví viníci, na ně obraťme náš hněv, naši zlobu, nikoliv na ty nejslabší,“ vyzval Křemen a lidé ho odměnili potleskem.

Za další viníky vzniklé situace označil korporace, které si mohou dovolit právní oddělení, aby našla mezery v zákonech. „Platí si lobbisty, aby ovlivňovaly politiku úplně jinými než demokratickými metodami. Právě tyto korporace zneužívají své monopolní postavení, aby zničily konkurenci drobných českých podnikatelů,“ doplnil. Takzvaní politici a političky, kteří podle něj rozdmýchávají nenávist, svou taktiku prý zakládají právě na strachu z neznámého. To je podle jeho slov v ČR velmi snadné, protože žijeme v homogenní společnosti, a nejsme tudíž zvyklí setkávat se s rozlišností.

Zmínil se také o šíření nepravdivého obrazu uprchlíka jako sebevražedného teroristy. Uprchlík je podle Křemena ve skutečnosti člověk, který před terorismem utíká. „Je to člověk, který terorismem trpí ze všech nejvíc a který se snaží zachránit svůj vlastní život, protože nic jiného už nemá. Jsou to rodiny, které vybírají peníze na jednoho jediného člena. Musí se rozhodnout, kdo z nich dostane šanci na přežití, kdo dostane šanci plavit se přes Středozemní moře, kdy šance není velká, ale aspoň nějaká. Já jim to nezávidím a přeji si, abychom tyto rodiny podporovali, abychom podporovali muslimy, kteří se stejně jako my staví proti extremismu a terorismu," řekl dále Křemen.

Jaká jsou řešení?

Narůstající počet uprchlíků je podle něj problém, který má řešení. „Je potřeba dodržovat mezinárodní právo. Azylová řízení musí být rychlá a spravedlivá, musí je vykonávat kvalifikovaní odborníci. Není možné, aby to dál dělali úředníci a úřednice ministerstva vnitra. Je potřeba zřídit specializovaný odborný úřad,“ nastínil. Dalším řešením je podle něj společný evropský přístup, na němž se musí podílet všechny členské země. „Spočívá to v ukončení programu Triton, který jen střeží hranice a uprchlíky nechává utonout v moři. Namísto toho doporučujeme již osvědčené řešení, které použila italská vláda v programu Mare nostrum, kdy se jí během jednoho roku, kdy fungovalo, podařilo zachránit 150 000 lidských životů,“ zdůraznil.

Dalším krokem by podle něj mělo být zrušení dublinského systému, který neumožňuje žadatelům o azyl žádat v cílové zemi, ale v té, do níž vstoupí jako první. Za nutnost proto považuje zavedení takzvaných humanitárních víz, která by podle něj umožnila žádat o azyl v těch zemích, do nichž uprchlíci skutečně míří. Poté zkritizoval ČR za to, že poskytuje pouze 0,1 procenta HNP na rozvojovou pomoc, zatímco OSN doporučuje minimálně 0,7 procenta. „Pokud chceme skutečně řešit problémy původních zemí uprchlíků a uprchlic, tak do toho holt musíme dát nějaké peníze,“ konstatoval mluvčí Mladých zelených. 

Procento nejbohatších vlastní většinu zdrojů

Po něm vystoupil aktivista ProAltu Petr Rohel. Soustředil se na problematiku uprchlíků z hlediska rozdělení světového bohatství. „Statistiky zaznamenaly, že jedno procento nejbohatších už vlastní víc než polovinu celkového světového bohatství. Zbytek vlastní 99 procent lidstva. A právě tento pohyb, který je spojen s nadnárodními společnostmi pohybem financí prostřednictvím největších finančních subjektů, vede na druhé straně k neuvěřitelnému nárůstu chudoby. A problém uprchlíků je dán tímto velkým poklesem do bídy,“ upozornil.

Policie podle krajské mluvčí Gabriely Holčákové nemusela zasahovat a obě akce byly před čtvrtou hodinou odpolední ukončeny. Podle serveru Idnes.cz se ale velká část účastníků demonstrace, zaměřené proti uprchlíkům, vydala směrem k Elektře, kde je zastavili těžkooděnci. Demonstranti později zamířili ke čtvrti Přívoz, kde žije mnoho Romů.

Petr Kupka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš