Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Návštěvníci Colours of Ostrava pomáhali pohybem dobré věci. Díky šlapání dostanou děti v Africe kola, aby se dostaly do škol. Opraví je pro ně vězni

21.07.2015
Návštěvníci Colours of Ostrava pomáhali pohybem dobré věci. Díky šlapání dostanou děti v Africe kola, aby se dostaly do škol. Opraví je pro ně vězni

Foto: cez.cz

Popisek: Šlapání na kole.

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava tradičně přivedl na sever Moravy věhlasná jména české i zahraniční hudební scény a k tomu přidal nabitý doprovodný program v průběhu všech festivalových dnů. Ten sobotní byl věnován charitativní pomoci. Před branami areálu podporovali návštěvníci svým vlastním pohybem na speciálních kolech Nadace ČEZ neziskové organizace Kola pro Afriku a Filadelfie – Přístav Oldřichovice.

Energie se přetváří na peníze

Na festival dorazilo dobročinné kolo Nadace ČEZ v rámci charitativní akce Pomáhej pohybem. „Na našem speciálním kole se vydaná energie a sportovní výkony přetváří ve finanční podporu neziskovým organizacím,“ sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková. V sobotu na něm před branami festivalového areálu měli zájemci možnost strávit vždy jednu minutu. „Spojení vlastního pohybu a pomoci dobré věci se na podobných akcích tradičně těší obrovské oblibě. I na Colours návštěvníci vyšlapali maximální možnou podporu pro obě organizace,“ dodala Michaela Žemličková.

Ostravský festival letos představil i taková jména jako Björk, Rudimental, Kasabian či Mika. Někteří návštěvníci si z něj kromě hudebních zážitků odnesli také dobrý pocit za to, že pomohli potřebným. Díky jejich sportovním výkonům si společnosti Kola pro Afriku a Filadelfie – Přístav Oldřichovice odvezly pomoc v celkové výši přesahující sto tisíc korun.

Kola pro Afriku

Obecně prospěšná společnost Kola pro Afriku sbírá stará či nepotřebná jízdní kola od dárců v České republice, aby je po důkladné opravě posílala do africké Gambie, kde je využívají místní děti k dopravě do vzdálených škol. Darovaná kola opravují odsouzení ve Věznici Heřmanice.

„Příspěvek z charitativní akce Nadace ČEZ ve výši 52 355 Kč využijeme na přepravu kol do Gambie, která proběhne letos na podzim. Zároveň bychom z něj rádi pořídili nářadí do gambijských školních dílen. V nich pracují námi zaučení mechanici, kteří se starají o školní kolový park,“ uvedl ředitel společnosti Kola pro Afriku Roman Posolda. Za necelé tři roky odeslala společnost KPA gambijským dětem již téměř čtyři tisíce darovaných kol.

Sdružení Filadelfie – Přístav Oldřichovice všestranně podporuje náhradní rodinnou péči. Cílem jeho snažení je, aby co nejvíce dětí z dětských domovů a kojeneckých ústavů mohlo své dětství a dospívání trávit v náhradní rodině, kde dostanou lepší základy pro budoucí samostatný život.

Za tím účelem staví nové domy pro začínající pěstouny, kteří mají „velké srdce, ale malý byt“. Ti si díky postavenému přístřeší mohou vzít více dětí do své péče. „Za 12 let naší činnosti jsme v podhůří Beskyd v okolí Třince postavili pět domů, ve kterých dnes žije 24 dětí, z toho 20 v pěstounské péči. Výtěžek ze speciálního kola Nadace ČEZ ve výši 51 418 Kč využijeme právě na dostavbu dalšího, již šestého domu pro pěstounskou péči,“ sdělil Ivo Sysala, zástupce vedoucího střediska Filadelfie – Přístav Oldřichovice.

Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Více informací na www.nadacecez.cz

Vložil: Lucie Bartoš