Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostravský hutní závod by mohl zachovat tisíce míst na další desítky let, tvrdí premiér. Ministr zahájil provoz unikátní důlní elektrárny

17.07.2015
Ostravský hutní závod by mohl zachovat tisíce míst na další desítky let, tvrdí premiér. Ministr zahájil provoz unikátní důlní elektrárny

Foto: vlada.cz

Popisek: Předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem jednali s Lakšmí Mittalem, předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti ArcelorMittal

Předseda vlády Bohuslav Sobotka společně s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem jednali s Lakšmí Mittalem, předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti ArcelorMittal. Ministr pak také zahájil provoz jedinečné důlní vodní elektrárny.

Práce na desítky let

Hlavním tématem jednání byla možnost modernizace podniku ArcelorMittal Ostrava, která by zachovala tisíce kvalitních pracovních míst na dalších několik desítek let.

Premiér Bohuslav Sobotka během jednání diskutoval o podmínkách pro potenciální budoucí investice v ostravském hutním závodě, které by zajistily pracovní místa v Moravskoslezském kraji na dalších několik desetiletí.

„Společnost ArcelorMittal je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji, zaměstnává více než 7400 lidí. Společně s předsedou představenstva skupiny ArcelorMittal Lakšmí Mittalem jsme dnes projednávali možné modernizace zařízení společnosti v ostravském hutním závodě. Ty by v regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti zajistily tisíce pracovních míst po další desetiletí. Získávání nových investic a rozšiřování průmyslových zón zejména v sociálně problematických lokalitách je od začátku jednou z klíčových priorit vlády,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Schůzka nejvyšších představitelů skupiny ArcelorMittal s představiteli české vlády navazuje na sérii jednání, při nichž se diskutovaly též možnosti podpory objemově velmi významné investice.

Ministr zahájil provoz jedinečné důlní vodní elektrárny

Netradiční program měl na sklonku týdne na Ostravsku i ministr Mládek sám. Symbolickým přestřižením pásky dnes zahájil provoz unikátní elektrárny, která využívá výškového potenciálu v šachtě hlubinného dolu s ukončenou těžbou k výrobě energie. Pilotní projekt, podpořený státem, realizovala na dole Jeremenko ostravská firma FITE ve spolupráci s firmami REACONT a SIGMA, Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou a státním podnikem DIAMO.

Společně s ministrem se slavnostního spuštění ojedinělého projektu zúčastnili vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a ředitel státního podniku DIAMO Tomáš Rychtařík.

Dokázali jsme, že vytěžený důl je možno použít pro vodní elektrárnu

„Jsem hrdý na to, že uvádíme do praxe jedinečné spojení výsledků výzkumu českých vědců a umu českých techniků, po kterém tak voláme, a gratuluji jim k úspěchu. Tento projekt naše ministerstvo velmi výrazně podpořilo a jsem potěšen tím, že spojení kreativity týmu vysoké školy, výzkumných pracovišť a výrobní firmy přineslo významný synergický efekt v podobě světového patentu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala dodal: „Podařilo se prokázat, že vytěžený černouhelný hlubinný důl je možno použít pro instalaci vodní elektrárny využívající hloubku jámy pro účely ´skladování´ elektrické energie a výrobu špičkové elektrické energie. Tento projekt je dobrou ukázkou toho, že spojení akademických institucí s praxí může přinášet zajímavé a hlavně efektivní výsledky.“

Je to přelom

Slavnostního aktu v hloubce téměř 600 metrů pod zemí se účastnil i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, který mimo jiné zdůraznil: „Navržené řešení nezatěžuje krajinu ani životní prostředí a využívá to, co už původním účelům nemůže sloužit. To považuji za přelomové. Věřím, že realizovaný pilotní projekt významným způsobem ovlivní rozhodovací procesy o budoucím využívání důlních děl s ukončenou těžbou.“ 

Řešitelé pracovali na projektu 4 a půl roku. Celkové náklady dosáhly 79 milionů korun, z toho poskytnutá dotace představuje částku 52 milionů. S podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci programu TIP řešitelé vyvinuli komplexní systém důlní přečerpávací elektrárny o jednotkovém výkonu 0,8 – 1,0 MW, včetně nového konstrukčního uspořádání Peltonovy turbíny, ovládacích systémů a řídicího systému s dálkovým ovládáním.

„Museli jsme vyřešit i překážky tvořené současnou báňskou legislativou a především technologické uspořádání celého systému ve stísněných důlních podmínkách, včetně zajištění odolnosti před negativními vlivy agresivních důlních vod. Chtěl bych poděkovat všem partnerům projektu, poskytovateli dotace – ministerstvu průmyslu a obchodu, státnímu podniku DIAMO a Obvodnímu báňskému úřadu Ostrava,“ doplnil hlavní řešitel projektu Pavel Bartoš, ředitel firmy FITE. 

Princip chodu soustrojí 

Čerpaná voda z dolu je akumulovaná v povrchové nádrži o objemu 100 m3, při spuštění soustrojí je vracena zpět do dolu potrubním tahem DN 300 jamou spádem cca 500 m. Důlní voda je řízeně hnána na oběžné kolo Peltonovy turbíny, která roztáčí elektrický generátor, který dodává elektrický proud do sítě. Provoz soustrojí s turbínou je řízen samostatnou řídící automatikou s možností dálkového ovládání. Najíždění a odstavování turbíny v návaznosti na povrchovou akumulační nádrž je hlídáno hladinovými čidly v nádrži, které provoz automatický odstaví při nízké hladině vody v nádrži. Celé soustrojí turbína - generátor lze při běžném režimu čerpání důlní vody najet do několika minut a zajistit tak rychlou dodávku elektrické energie do rozvodné sítě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš