Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostravská společnost Evraz je na prodej, o práci se bojí 3 tisíce lidí

19.04.2013
Ostravská společnost Evraz je na prodej, o práci se bojí 3 tisíce lidí

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Snímek z hutí Evraz

S vážnými problémy se po třech měsících opět potýká ostravská firma Evraz Vítkovice Steel. Už od začátku dubna je znovu odstavena ocelárna, což vedlo zaměstnance k vyhlášení stávkové pohotovosti. Obávají se totiž propouštění.

Původně měla být ocelárna, která už loni ke konci roku stála dva měsíce kvůli nedostatku zakázek na evropském trhu, zavřená jen měsíc. Později se však k odboráři dověděli, že ocelářská a těžařská společnost ruského vlastníka uvažuje o prodeji fabriky.

Odboráři: O práci by mohlo přijít 3000 lidí

Podle předsedy odborů Zdeňka Kološe odborářům prodej firmy nevadí, ovšem pokud dojde k definitivnímu uzavření ocelárny, hrozí, že o práci přijde více než 3000 lidí. „Tato situace se totiž netýká jenom samotné ocelárny, ale dotkne se také zaměstnanců údržby, válcovny a administrativy. Ohroženi jsou však také další dodavatele služeb a zboží pro Evraz Vítkovice Steel,“ řekl Kološ s tím, že Evraz v současné době zaměstnává více než 1110 lidí. K poslednímu březnu letošního roku evidoval Úřad práce v Ostravě více než 11 procentní nezaměstnanost.

Případné uzavření ocelárny ruských vlastníků se výrazně dotkne také zaměstnanců vítkovické kyslíkárny, bez jejichž dodávek se výroba oceli neobejde. Pokud Evraz neobnoví s Vítkovicemi smlouvu, je majitel kyslíkárny Jan Světlík rozhodnutý provoz zavřít. Podle jeho slov by se to dotklo několika desítek zaměstnanců, které by musel buď převést jinam, anebo propustit. To, že nemá dostatek informací, však považuje za špatné manažerské řízení ze strany ruských vlastníků.

Mluvčí možnost propouštění odmítá

V současné době pracuje část zaměstnanců ocelárny na údržbě provozu, část byla provedena na práci v jiných provozech a další část je doma. Buď čerpají dovolenou anebo pobírají 60 procenty mzdy. Podle prohlášení mluvčího firmy Evraz Vítkovice Steel Jaromíra Krišici žádné propouštění zaměstnanců není na pořadu dne. „Ocelárna zaměstnává 300 lidí a přerušení výroby se týká přibližně poloviny z nich,“ uvedl Krišica.

Vedení Evrazu podle jeho slov v současné době vyhodnocuje nabídky od několika zájemců o koupi firmy. Pokud si však majitel kupce nevybere, fabrika bude pokračovat v běžné práci. „Pro zaměstnance i vedení firmy Evraz Vítkovice Steel se nic nemění. Hlavní cíl společnosti zůstává stejný: vyrábět bezpečně a efektivně ocelové výrobky a co nejlépe sloužit našim zákazníkům,“ prohlásil pro média Krišica.

Trh s ocelí je podle ředitele vysoce nestabilní

EVRAZ VÍTKOVICE STEEL, a.s., patří mezi přední evropské výrobce válcovaných výrobků z oceli. Podle Alexandra Frolova, generálního ředitele byl rok 2012 pro celosvětový ocelářský průmysl charakteristický obtížnými obchodními podmínkami.

„Přestože jsme v první polovině loňského roku zaznamenali určité známky oživení, ke konci roku nálada opět výrazně poklesla. V důsledku toho zůstal trh s ocelí a surovinami vysoce nestabilní a globální ocelářské kapacity zažívaly výrazné nevyužití kapacit,“ okomentoval v polovině dubna loňské výsledky hospodaření. Podle jeho slov sice firma dosáhla solidních provozních výsledků, ovšem tržby zaznamenaly 10 procentní pokles na hodnotu 14.726 miliónů USD oproti roku 2011, zatímco EBITDA byla o 31 procent nižší a byla ve výši 2.012 miliónů USD. „Finanční výsledky společnosti EVRAZ ovlivnilo utlumené cenové prostředí trhu s ocelí a surovinami,“ uzavřel Frolov.

Anna Makowická