Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostravské univerzitě hrozilo, že přijde o dvacet milionů, kterými předfinancovala Národní superpočítačové centrum. Teď má v ruce verdikt od ústavního soudu

06.07.2015
Ostravské univerzitě hrozilo, že přijde o dvacet milionů, kterými předfinancovala Národní superpočítačové centrum. Teď má v ruce verdikt od ústavního soudu

Foto: vsb.cz

Popisek: Kampus Vysoké školy báňské v Ostravě

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB) podala před časem ústavní stížnost s návrhem, aby bylo zrušeno jedno ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech. To, které vylučovalo soudní přezkoumání rozhodnutí úředníků o krácení evropských dotací.

Soud dal škole za pravdu: úředník nemůže být víc než soud

Například samotné VŠB tak hrozilo jen v případě Národního superpočítačového centra IT4Innovations nevyplacení části již přiznané dotace ve výši přesahující 20 milionů korun. Začátkem července rozhodl Ústavní soud (ÚS), který dal vysoké škole za pravdu: Paragraf podle něj odporoval ústavnímu pořádku. Vyhověl tak návrhu Nejvyššího správního soudu. Zákon se už v mezičase změnil, a tak ústavní soudci pouze zpětně konstatovali její protiústavnost, což má vliv na starší, dosud neskončené spory.

„Jde zejména o to, že o domnělých pochybeních při vyhlašování veřejných zakázek rozhodovali alespoň v našem případě úředníci ministerstva školství, přičemž proti úřednímu výkladu nebyla možnost soudního přezkoumání. To bylo pro projekty rizikové," vysvětluje ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič.

Ministerstva si odporují

„Zažili jsme také případ, kdy ministerstvo školství poukázalo na možné porušení zákona o veřejných zakázkách, postoupilo věc k přezkoumání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který rozhodl, že zákon porušen nebyl. Ministerstvo toto rozhodnutí akceptovalo, ale následná kontrola - tentokráte úředníků ministerstva financí - vše předchozí ignorovala a konstatovala opět možné porušení zákona," doplňuje Palkovič.

Tato záležitost není k dnešnímu dni uzavřena, ale nové rozhodnutí Ústavního soudu subjektu i v této věci umožní účinnější obranu.

Ústavní stížnost se týkala konkrétně zrušení ustanovení § 14e zák. č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, které vylučovalo soudní přezkoumání rozhodnutí úředníků. VŠB-TUO podala tuto stížnost s návrhem na jeho zrušení v dubnu loňského roku.

Supercentrum v létě oslaví rok

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava má více než 165 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. 

Nová budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations byla otevřena vloni v srpnu. Stala se domovem pro superpočítačovou infrastrukturu a výzkumné týmy. „Dokončení budovy Národního superpočítačového centra IT4Innovations je dalším krokem k budování centra excelentního výzkumu v oblasti superpočítaní. Vytvořili jsme příjemné prostředí pro vědecké pracovníky i administrativu projektu. Nyní nás čeká příprava technologií pro datový sál a především nákup superpočítače, který svým výkonem desetinásobně překročí výkon současného superpočítače Anselm," uvedl tehdy při otevření ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič.

info-test-image

 Slavnostní otevření loni v srpnu.

Celkové náklady projektu výstavby nové budovy představují téměř 190 milionů korun. 85 procent z této částky bylo získáno z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Stavba budovy byla zahájena v prosinci 2012, dokončena o patnáct měsíců později. Další tři měsíce trvalo dokončení interiérů a vybavení nábytkem. V srpnu se do nového prostředí přestěhovali výzkumné týmy i zaměstnanci administrativy.

Nová budova nabízí na ploše téměř 10 000 m2 prostory a vybavení pro výzkum a vývoj v oblasti informačních technologií na nejvyšší úrovni. Zahrnuje prostory pro výzkumné pracovníky i administrativu projektu, zasedací místnosti vybavené nejmodernější technikou, a především datový sál pro samotný superpočítač.

Architektonický výraz nové budovy je postaven na podobě kompaktního kvádru, což prezentuje jakousi kovovou krabici na počítač. Na kvádru je aplikován silný motiv - do schématu převedený plochý spoj. Celkový výraz budovy je postaven na dynamice zalomování vertikálních linek, které procházejí přes celou výšku budovy. Ve 2. nadzemním podlaží, kde bude umístěna technologie samotného superpočítače, narušuje kompaktnost budovy hmota „vystupující" části. Tento ústřední prvek celé budovy ve večerních a nočních hodinách prezentuje nervové centrum díky diodovému nasvětlení. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na . 

Vložil: Lucie Bartoš