Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostravské univerzitě hrozilo, že přijde o dvacet milionů, kterými předfinancovala Národní superpočítačové centrum. Teď má v ruce verdikt od ústavního soudu

06.07.2015
Ostravské univerzitě hrozilo, že přijde o dvacet milionů, kterými předfinancovala Národní superpočítačové centrum. Teď má v ruce verdikt od ústavního soudu

Autor: vsb.cz

Popisek: Kampus Vysoké školy báňské v Ostravě

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB) podala před časem ústavní stížnost s návrhem, aby bylo zrušeno jedno ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech. To, které vylučovalo soudní přezkoumání rozhodnutí úředníků o krácení evropských dotací.

Soud dal škole za pravdu: úředník nemůže být víc než soud

Například samotné VŠB tak hrozilo jen v případě Národního superpočítačového centra IT4Innovations nevyplacení části již přiznané dotace ve výši přesahující 20 milionů korun. Začátkem července rozhodl Ústavní soud (ÚS), který dal vysoké škole za pravdu: Paragraf podle něj odporoval ústavnímu pořádku. Vyhověl tak návrhu Nejvyššího správního soudu. Zákon se už v mezičase změnil, a tak ústavní soudci pouze zpětně konstatovali její protiústavnost, což má vliv na starší, dosud neskončené spory.

„Jde zejména o to, že o domnělých pochybeních při vyhlašování veřejných zakázek rozhodovali alespoň v našem případě úředníci ministerstva školství, přičemž proti úřednímu výkladu nebyla možnost soudního přezkoumání. To bylo pro projekty rizikové," vysvětluje ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič.

Ministerstva si odporují

„Zažili jsme také případ, kdy ministerstvo školství poukázalo na možné porušení zákona o veřejných zakázkách, postoupilo věc k přezkoumání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který rozhodl, že zákon porušen nebyl. Ministerstvo toto rozhodnutí akceptovalo, ale následná kontrola - tentokráte úředníků ministerstva financí - vše předchozí ignorovala a konstatovala opět možné porušení zákona," doplňuje Palkovič.

Tato záležitost není k dnešnímu dni uzavřena, ale nové rozhodnutí Ústavního soudu subjektu i v této věci umožní účinnější obranu.

Ústavní stížnost se týkala konkrétně zrušení ustanovení § 14e zák. č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech, které vylučovalo soudní přezkoumání rozhodnutí úředníků. VŠB-TUO podala tuto stížnost s návrhem na jeho zrušení v dubnu loňského roku.

Supercentrum v létě oslaví rok

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava má více než 165 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. 

Nová budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations byla otevřena vloni v srpnu. Stala se domovem pro superpočítačovou infrastrukturu a výzkumné týmy. „Dokončení budovy Národního superpočítačového centra IT4Innovations je dalším krokem k budování centra excelentního výzkumu v oblasti superpočítaní. Vytvořili jsme příjemné prostředí pro vědecké pracovníky i administrativu projektu. Nyní nás čeká příprava technologií pro datový sál a především nákup superpočítače, který svým výkonem desetinásobně překročí výkon současného superpočítače Anselm," uvedl tehdy při otevření ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič.

info-test-image

 Slavnostní otevření loni v srpnu.

Celkové náklady projektu výstavby nové budovy představují téměř 190 milionů korun. 85 procent z této částky bylo získáno z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Stavba budovy byla zahájena v prosinci 2012, dokončena o patnáct měsíců později. Další tři měsíce trvalo dokončení interiérů a vybavení nábytkem. V srpnu se do nového prostředí přestěhovali výzkumné týmy i zaměstnanci administrativy.

Nová budova nabízí na ploše téměř 10 000 m2 prostory a vybavení pro výzkum a vývoj v oblasti informačních technologií na nejvyšší úrovni. Zahrnuje prostory pro výzkumné pracovníky i administrativu projektu, zasedací místnosti vybavené nejmodernější technikou, a především datový sál pro samotný superpočítač.

Architektonický výraz nové budovy je postaven na podobě kompaktního kvádru, což prezentuje jakousi kovovou krabici na počítač. Na kvádru je aplikován silný motiv - do schématu převedený plochý spoj. Celkový výraz budovy je postaven na dynamice zalomování vertikálních linek, které procházejí přes celou výšku budovy. Ve 2. nadzemním podlaží, kde bude umístěna technologie samotného superpočítače, narušuje kompaktnost budovy hmota „vystupující" části. Tento ústřední prvek celé budovy ve večerních a nočních hodinách prezentuje nervové centrum díky diodovému nasvětlení. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace