Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak ve skutečnosti zbohatli Bakala, Keller, Chrenek a další čeští miliardáři? Na co chtějí, abychom raději zapomněli? Vše už je venku, víme víc

02.06.2014
Jak ve skutečnosti zbohatli Bakala, Keller, Chrenek a další čeští miliardáři? Na co chtějí, abychom raději zapomněli? Vše už je venku, víme víc

Foto: repro

Popisek: Mapování.cz

Přesně před dvaceti lety byla v České republice desetiprocentní inflace, sedmitisícová průměrná mzda, televize Nova zahájila své vysílání, Rádio Svobodná Evropa se přestěhovalo z Mnichova do Prahy a současný ministr financí Andrej Babiš odešel ze Slovenska do Čech a založil tu společnost Agrofert. Na rozjezd své podnikatelské kariéry si v příštích letech od Investiční a poštovní banky půjčil půlmiliardu korun. Právě v této zlatokopecké době docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu…

Ve zlaté éře posttotalitní společnosti se zrodila impéria dnešních mocných – Agrofertu, PPF, Mostecké uhelné společnosti, OKD a dalších. Kdo si chce připomenout nedávnou minulost, která poznamenává i naši současnost, může si otevřít internetové stránky mapovani.cz, na nichž se dozví všechny možné souvislosti z toho, jak je v uplynulých dvaceti letech popsala česká média. „V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz cíl projektu Mapování, který financuje Karel Janeček, jeden z jeho tvůrců politik a publicista Petr Havlík.

Historie vzniku a růstu nejbohatších a nejvlivnějších hráčů v Česku

Na časové ose, která mapuje období od roku 1993 až 2013, si čtenář připomene nejdůležitější události z politiky, ekonomiky i společenského života. Může si tak srovnat vývoj ekonomiky, nezaměstnanosti, inflace i mezd. Kdo si dneska uvědomí, že v roce 1993, když vznikla Česká republika, jsme měli nezaměstnanost jen 3,5 procenta, ale průměrná mzda činila necelých šest tisíc korun, zato inflace byla dvacetiprocentní? Ovšem v roce 1988 už jsme si z práce nosili v průměru dvojnásobek - 11 801 korun a inflace byla „jen“ desetiprocentní. A tento vývoj pokračoval, mzdy rostly, inflace klesala, ale bohužel také rostla nezaměstnanost. Ale tato čísla, byť velmi zajímavá, zejména pro kritiky polistopadového vývoje, jsou doplněna neméně zajímavou časovou osou – historií a příběhy nejbohatších a nejvlivnějších majitelů českých firem– PPF, Agrofertu, Mostecké uhelné společnosti, OKD a Třineckých železáren.

Z Opavy až na konec světa

Z Opavy až na konec světa! Iluzi střídá deziluze, aneb kdo chce všechno…- tak začíná například příběh Zdeňka Bakaly a OKD. „Zdá se, jako by již v osmdesátých letech minulého století někdo Zdeňku Bakalovi roloval červený koberec. Úspěch střídal úspěch. V devadesátých letech strmě zvyšoval svůj vliv. Dosazoval své lidi do státních firem, režíroval převzetí IPB, měl svého muže v čele České národní banky. Ale pořád chtěl více. Jenže zapomněl na to, že ani za sebevětší peníze si svou vlastní minulost a dobrou pověst nelze koupit. Je to úděl všech posttotalitních miliardářů z bývalého východního bloku, i těch, kteří se učili řemeslu za velkou louží…“ Životní příběh miliardáře, vlastníka OKD a společnosti Economie, se postupně rozvíjí z řady článků zveřejněných v médiích během uplynulých dvaceti let, které jsou chronologicky seřazeny.

Hollywoodský příběh, náčelník lobbistů a král chemie

Podobně je tu představen „hollywoodský“ příběh Petra Kellnera a jeho impéria PPF, příběh dobyvatele posttotalitního území, krále české chemie, potravinářství, médií a nově i politiky Andreje Babiše, náčelníka lobbistů Martina Romana a sídlu ČEZ, které se stalo místem s největší koncentrací lobbistů, a majitele Třineckých železáren Tomáše Chrenka, který dokázal spojit byznys, politiku a zábavu. A nechybí „velkolepá tajemná story“, která je ukázkovým spojením velké politiky se spekulativním poloveksláckým byznysem – Mostecká uhelná, kterou se zabýval i švýcarský soud.

„Není to žádný soud nad někým nebo nad něčím, je to jen faktografická zpráva o nedávné minulosti. To tady citelně schází. My se hrabeme v dávných událostech a přitom nejsme schopni popsat ani svoji nedávnou minulost. Tady šlo o to z veřejných zdrojů vybrat stěžejní fakta a poskládat je tak, aby vznikl reálný obrázek, jak se někteří mocní dostali k moci a ke svému vlivu,“ prohlásil Petr Havlík o serveru, který prý předkládá veřejnosti jen koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů, postavených z dohledatelných a ověřitelných zdrojů. „Kde zdroj nebyl uveden, nebo jsme si jím nebyli jisti, tak jsme to tam nedali,“ poznamenal Havlík.

Myšlenka se zrodila v DOXU

Jak vůbec nápad vznikl? „Na jaře loňského roku jsme v centru DOX dělali pořad Časová osa. Se studenty jsme pověsili na velkou dvacetimetrovou plochu letopočty od roku 1990 až dodnes, k tomu jsme přidali pár důležitých událostí, pozvali jsme asi čtyřicet pamětníků, kteří měli chuť si osvěžit paměť a konfrontovat, jak se na tehdejší události dívají s časovým odstupem,“ vypráví Havlík. Akce byla prý velmi zajímavá a právě tam vznikla myšlenka udělat něco takového hlouběji a důkladněji, protože každý člověk si pamatuje jen určité fragmenty a není schopen ze sebe vychrlit encyklopedické znalosti všech důležitých příběhů. A tak v listopadu minulého roku vznikla internetová stránka, která se může dnes pochlubit několika desítkami tisíc návštěvníků denně.

Politika a byznys jsou propojené

Projekt na počátku podpořil i podnikatel a filantrop Karel Janeček. „Při rozjezdu se k tomu otevřeně přihlásil, přispěl i na rozjezd webu,“ ocenil Petr Havlík, že i „člověk v jeho věku má zájem poznat minulost důkladněji“. I když se při svém mapování zaměřují především na velké hráče z byznysu, velmi často se tu setkáte i se jmény bývalých i současných politiků. „Ty politiky tam najdete. Politika a byznys jsou tak propojené, že jedno váže druhé,“ potvrdil Havlík známý fakt, že mnozí miliardáři by bez politiků nebyli tak mocní a vlivní. „Nemusíte být velký detektiv, to vidíte, když se podíváte na fakta, jak se PPF dostala v raných dobách k České pojišťovně a jak se několik měsíců poté stal bývalý ministr financí za ODS Ivan Kočárník předsedou dozorčí rady stejné České pojišťovny, o níž předtím rozhodoval,“ konstatoval tvůrce stránek mapovani.cz.

Mocní hráči vytvářejí o sobě na internetu pozitivní obraz

Každý, kdo si internetové stránky s historií minulých dvaceti let otevře, zjistí, že za každým příběhem stojí desítky hodin vyhledávání informací a souvislostí. „Je s tím hodně práce, protože tihle mocní hráči, kteří mají vliv nejen v politice, byznysu, ale i v médiích, si vytvářejí sami o sobě obraz, mají týmy lidí, kteří zprávy o nich hlídají, reagují na ně, vstupují do diskusí, dávají tam cílené PR články, takže musíte umět pracovat s texty, abyste se v tom neutopili. Musíte vyselectovat balast, který tam nepatří,“ popisuje Havlík, jak sbírají údaje a sestavují jednotlivé příběhy. Snaží se vytáhnout důležitá fakta, poskládat je do tematických bloků, aby se čtenář mohl zorientovat. Pro lepší navigaci je připojena časová osa.

Nové úlovky jsou Penta a Omnipol

Postupně se na stránkách objevují další příběhy. „V první fázi chceme popsat naši extraligu, v ní není nekonečné množství jmen. Nově se objevil Tomáš Chrenek a Agel, Penta, Komárek a KKCG a Richard Háva s Omnipolem,“ sdělil Havlík. Ale rozpracované už mají i Harvardské fondy, protože chtějí popsat i zlatokopeckou dobu investičních fondů. „Klíčových jmen bude zhruba dvacet. Máme v plánu vytvořit i regionální mutace, v každém kraji chceme vybrat jednu velkou rybu a popsat ji,“ odhalil Petr Havlík plány projektu do budoucna.

Libuše Frantová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová