Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dělal jsem pingla, na stavbě, čistil jsem záchody. Když práci děláte dobře, tak z ní máte radost. Vidíte, jak se ty mísy blýskají! Exministr Kalousek se nezdá

19.05.2014
Dělal jsem pingla, na stavbě, čistil jsem záchody. Když práci děláte dobře, tak z ní máte radost. Vidíte, jak se ty mísy blýskají! Exministr Kalousek se nezdá

Foto: Daniela Černá

Popisek: Miroslav Kalousek

REPORTÁŽ Za úspěch v evropských volbách by exministr Miroslav Kalousek (TOP 09) považoval zisk dvou až čtyř mandátů. Na setkání s veřejností v Opavě debatoval také o situaci na Ukrajině a upozornil na úspory, které přinesly Drábkovy reformy.

„Půjdu blíže k lidem,“ řekl na úvod Kalousek, přisunul si židli k publiku a s nadsázkou prohodil: „Je pěkné počasí. Kdybych měl volno, tak na Kalouska nejdu.“ Pak už se ale zcela vážně věnoval vysvětlování důvodů, proč jsou evropské volby důležité: „Jsem smutný z toho, že drtivou většinu lidí nezajímají. Lidé si myslí: 'Ať si v Bruselu dělají, co chtějí.' Jenže to je hluboký omyl. Brusel jsme my. Jsme zemí, která Evropu tvoří. Každý z nás každý den zakopne o pravidla Evropské unie.“ Exministr financí pak uvedl i to, že jsme součástí společného trhu relativně bohatých lidí s velkou kupní silou. „Na společném trhu konzumujeme všichni společné produkty. Trh musí mít pravidla a ta se tvoří v Evropském parlamentu,“ doplnil s tím, že se na politické půdě střetávají ideová východiska a různé země mají jiné priority.

„My vás nebudeme obelhávat. Troufnu si říci, že řada našich konkurentů vás obelhává, když říkají, že zařídí v Evropském parlamentu například více pracovních míst, nebo dokonce tvrdí, že se tam bude rozhodovat o tom, jestli přijmeme euro. To nemůže být téma pro evropské volby. Ostatní strany se bijí v prsa a říkají: My jsme eurohujeři nebo euroskeptici. My jsme jediní eurokompetentní. My jediní víme, co se tam řeší, a jde nám o témata naprosto zásadní,“ konstatoval rázně.

Nové tváře v politice? Tomu se Kalousek směje

Po úvodním proslovu místopředsedy TOP 09 začal moderátor klást otázky. V jedné z nich se zajímal o Kalouskův vztah k expremiérům. „Nikdy jsem nesoudil své vládní kolegy. Povahově jsme si ale byli blíž s Mirkem Topolánkem. Když si umí lidé vzájemně věci vyříkat, tak se pak lépe spolupracuje,“ reagoval Kalousek, který pak dostal dotaz o významu politické moci.

„Moc je nezbytný prostředek k tomu, abychom do společenské reality uvedli to, v co věříme. Politika je celkem sofistikované řemeslo a jako každé jiné vyžaduje znalosti a zkušenosti. S mírným pobavením jsem sledoval volání, že do politiky musí přijít nové tváře. Pak jsem si říkal, zda v případě operace žlučníku by člověk řekl, že chce být odoperován jen od někoho, kdo nikdy nedržel skalpel v ruce. Tím chci zdůraznit, že politika je řemeslo, ale musí v ní být i ideje, které chcete prosadit. Ideje bez řemesla neprosadíte. Musíte mít obojí, jinak jste zbyteční nebo nebezpeční,“ uvedl Kalousek s tím, že důvodem vstupu nových politikou nepolíbených osobností a hnutí na scénu může být do jisté míry i to, že standardní strany nenaplnily očekávání voličů.

Zároveň ale upozornil na to, že ne všechna očekávání mohla být reálná. „Stoupá poptávka po vládě silné ruky. Po někom, kdo nebude zbytečně kecat a zařídí to,“ upozornil Kalousek. „Po roce 1990 jsme velmi rychle vybudovali standardní a kvalitní procesy. Náš problém je ale to, že máme po čertech málo demokratů,“ dodal. 

Kalousek: Když mě lidé vidí, někteří vidí rudě

Následoval další dotaz moderátora: „Zaznamenal jsem, že když probíhala kola prezidentské volby, nijak zvlášť jste se nepohyboval v médiích. Vnímáte, že vás občané vnímají negativně?“ „Část určitě. Myslím, že je to dobře. Vím, že řada lidí vidí rudě, když mě vidí. Zvlášť 'rudí'. Existují ale také lidé, kteří si přejí, abych je zastupoval. Jediný detektor, který vám řekne, jak to ve skutečnosti je, jsou volby. Co se týká mé neúčasti v médiích během prezidentských voleb, to je novinářské klišé. Byl jsem viděn stejně jako jiní členové vlády,“ vysvětlil. Řeč dál byla o české zahraniční politice ve vztahu k Evropské unii a také existenci společné armády.

Agresorovi je prý nutné dát rychle pěstí

Moderátor požádal poslance o hodnocení situace na Ukrajině. „S Karlem Schwarzenbergem se v postojích nelišíme. Vývoj vyvolává obavy,“ hodnotil Kalousek. „Riziko je obrovské a není pochyb, že ruské imperiální ambice udělají všechno pro to, aby získaly zpět svůj vliv,“ uvedl a dále pokračoval: „To nejsou příliš odlišné nálady od nálad 30. let v Německu. Tím nechci srovnávat režimy. To je ale tak srovnatelné, až mrazí. Pokud máme strach dát agresorovi pěstí, protože by to bylo drahé, tak za nějaký čas zjistíme, že je to ještě mnohem dražší, než kdybychom to udělali dřív. Sankce mají být co nejtvrdší, nejdůraznější a nejrychlejší, což s sebou náklady ponese. Místo termínu ekonomická diplomacie bychom ale měli více akcentovat ekonomickou bezpečnost.“ 

Žádná práce není nemravná ani ponižující 

Hovořilo se také o nezaměstnanosti. „Není nic nemravného chtít po někom, kdo je dlouhodobě nezaměstnaný, aby vzal do ruky koště a sousedům zametl chodník. Nepokládáme žádnou práci za nemravnou ani za ponižující. Já jsem dělal pingla, dělal jsem na stavbě, čistil jsem toalety. Když práci děláte dobře, tak z ní máte radost. Vidíte, jak se ty mísy blýskají a ještě vám za to zaplatí,“ uvedl Kalousek a sklidil potlesk. Konstatoval, že Drábkova reforma sociálního systému přinesla miliardové úspory a minulá vláda šetřila za cenu značných obětí. „Trend se začíná otáčet, vláda bude zvyšovat zadluženost. Jestli chcete, tak jim tleskejte. Já tvrdím, že je to špatně,“ upozornil. Kalouska také lidé informovali o tom, že v Opavě zakládají jeho fanklub. Besedy v Obecním domě se účastnila asi stovka lidí.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová