Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babišovci už se zbortili i v Opavě. Předsednictvo hnutí ANO zrušilo zdejší organizaci. Z toho už se letos stává téměř kolorit…

29.11.2015
Babišovci už se zbortili i v Opavě. Předsednictvo hnutí ANO zrušilo zdejší organizaci. Z toho už se letos stává téměř kolorit…

Foto: ANO

Popisek: Šéf ANO, Andrej Babiš, letos sleduje pád koalic v jednom městě za druhém...

Předsednictvo hnutí ANO zrušilo na svém sobotním zasedání místní organizaci v Opavě. Tím končí členství všem jejím dosavadním členům, a to včetně primátora města Martina Vítečka.

Od rozkolu k pádu

Jednání o obnovení opavské organizace povede na pověření předsednictva hnutí moravskoslezský krajský předseda Josef Bělica. Za hnutí ANO to médiím oznámil její mluvčí Vladimír Vořechovský. 

V opavské organizaci ANO nastal rozkol, který vedl k rozpadu tamní koalice na magistrátu. Byli v ní zástupci ANO, Změny pro Opavu, KDU-ČSL, Starostů a ODS. 

Podle Vořechovského je zrušení organizace krajním krokem a předsednictvo lituje, že k němu muselo sáhnout, ale jiné řešení neexistovalo. "Opavská organizace ANO skvěle uspěla v komunálních volbách v roce 2014 a její klub zastupitelů se v koalici ujal vlády na opavské radnici. Bohužel se rozpadl do dvou znepřátelených frakcí a ani několik pokusů o smíření nevedlo k cíli," uvedl Vořechovský.

Neschopnost se domluvit a plnit sliby 

Ani jedna ze stran podle něj nebyla schopna řešit problémy uvnitř hnutí, domluvit se a dodržet sliby dané předsednictvu. "Osobní ambice a řevnivost byly silnějšími motivacemi než dodržování programu, ducha a etických zásad. Chování znepřátelených frakcí na radnici tak poškozovalo dobré jméno hnutí ANO," uvedl Vořechovský. 

Jedna část rozděleného opavského hnutí stála za primátorem Vítečkem, druhou vedla jeho náměstkyně Simona Bierhausová. Víteček a Bierhausová si vzájemně navrhli vyloučení ze strany. Po rozpadu koalice měl Víteček podporu dalších šesti zastupitelů ANO, náměstkyně Bierhausová tří. Ve městě už začala nová koaliční vyjednávání, ostatní politické strany ale spíše vyčkávaly, jak spory uvnitř ANO dopadnou. 

Vítězné hnutí ANO získalo v Opavě 11 křesel. Druhá ČSSD má šest zastupitelů. Po čtyřech mandátech má KSČM a Změna pro Opavu. Tři zastupitelé jsou za Starosty, stejný počet mandátů má ODS i KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. Dva zastupitelé jsou za koalici Nezávislých, Občanů a Pirátů.

Jsem rád..., byl primátor ještě před pár dny pozitivní

Ještě v polovině listopadu to na zhroucení buňky nevypadalo. Ještě nyní visí na stránkách opavského ANO prohlášení z 13. listopadu, kde se uvádí, že primátor statutárního města Opava ing. Martin Víteček a předseda místní organizace hnutí ANO v Opavě Milan Němec mohou dál vést koaliční jednání pod značkou hnutí ANO a že centrální předsednictví má již nyní všechny potřebné podklady a k dispozici také audit, realizovaný nezávislým auditorem. 

„Jsem rád, že jsme měli možnost vysvětlit celou situaci krajskému předsednictvu a chápu jako nezbytné, aby o celé záležitosti rozhodlo celorepublikové předsednictvo,“ říká primátor statutárního města Opava ing. Martin Víteček. Zároveň dodává, že se tomu nijak nebrání: „Nemáme nic, co by bránilo zastupovat hnutí ANO a informace, se kterými byl návrh na naše vyloučení Simonou Bierhausovou podán, jsme dokázali uvést na pravou míru.“ 

Situaci však primátor Víteček chápe jako komplikovanou. „Kampaň našich bývalých členů zastupitelského klubu zbytečně zdržela proces domlouvání koalice, ale také vrhla negativní světlo na hnutí ANO. Čeká nás hodně práce, abychom reputaci hnutí ANO opět napravili,“ doplňuje celou situaci Víteček.

Nyní se prý Víteček chce proti rozhodnutí odvolat k rozhodčí a smírčí komisi hnutí, mezitím už se ale rozběhly jednání o obnovení organizace bez jeho účasti. 

Jedna buňka za druhou, padají jako švestky

Zrušení organizace v Opavě není prvním problémem, kterému musí hnutí ANO čelit v komunální oblasti. Připomeňme pád koalice v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Mostě či zrušení buňky v Ústí nad Labem a v neposlední řadě v hlavním městě pak panující napětí mezi příznivci bývalé šéfky pražské organizace hnutí Radmily Kleslové (která rezignovala v říjnu, v polovině listopadu ji nahradil ministr obrany Martin Stropnický) a těmi, kteří stojí za primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Středem pozornosti je v poslední době také Brno, kde se ohniskem sváru stal případ radního za ANO Tomáše Kratochvíla, kterého chtěl primátor a jeho stranický kolega Petr Vokřál v polovině října odvolat z funkce. Kratochvíl nejprve odmítal rezignovat, později byl z hnutí vyloučen, aby se funkce radního nakonec po měsíci sporů sám vzdal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš