Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Legendární olympionik přiznal drogu, bez níž se neobešel. Čím zaplatil za úspěch a jaké tragédii musel čelit? Tajnosti slavných

09.01.2015
Legendární olympionik přiznal drogu, bez níž se neobešel. Čím zaplatil za úspěch a jaké tragédii musel čelit? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Jiří Raška podřídil celý svůj život skokům na lyžích a poté předával své zkušenosti dalším generacím. O následníka, který mohl jít v jeho stopách, ho ale připravil krutý osud.

Neuvěřitelných třicet let jeho úspěch nikdo nezopakoval. Čím vším musel legendární olympionik Jiří Raška zaplatit za slávu, co bylo jeho celoživotní drogou a jaká tragédie zmařila jeho největší naděje?

Nezapomenutelný Jiří Raška byl sportovec tělem i duší. Stal se olympijským vítězem z Grenoblu v roce 1968 a teprve za dlouhých třicet let se podařilo tento úspěch zopakovat našim hokejistům. Jiří Raška celý svůj život podřídil skokům na lyžích a poté předával své zkušenosti dalším generacím. Co ho to stálo?

Pouhé tři měsíce před smrtí převzal od prezidenta Klause Medaili Za zásluhy

Pouhé tři měsíce před smrtí převzal Jiří Raška od prezidenta Klause Medaili Za zásluhy

Bez sportu neuměl žít

„Je to můj celoživotní doping. Bez toho bych tu už nebyl!“ To říkával nejslavnější český skokan na lyžích o sportu, přestože mu obětoval velmi mnoho. Musel zvládnout tvrdé tréninkové podmínky i vážná zranění nohou. V padesáti letech prodělal infarkt a poté trojitý bypass. Na sklonku života pak musel čelit dalším vážným srdečním komplikacím, které si v podstatě přivodil sám tím, že přechodil zápal plic. Přesto sportovat nikdy nepřestal a sport mu také pomáhal překonávat nejhorší okamžiky v nejtěžších životních situacích.

Svým výkonem na olympiádě v roce 1968 uchvátil Raška celý sportovní svět

Svým výkonem na olympiádě v roce 1968 uchvátil Raška celý sportovní svět

V medailonku, který byl přečten, když přebíral 28. října 2011 od prezidenta republiky Václava Klause Medaili Za zásluhy, stálo: „Jiří Raška je legendou českého skoku na lyžích. Na Olympijských hrách v Grenoblu v roce 1968 získal pro Československo vůbec první zlatou medaili ze zimních olympijských her. Vedle úspěchů na olympijských hrách se prosadil i na mistrovstvích světa a zvítězil v mnoha dalších prestižních závodech. Úspěšná byla i jeho kariéra trenéra reprezentace a mládeže. V roce 2003 byl v anketě Svazu lyžařů ČR zvolen českým lyžařem století.“

Namísto vojny trénoval

Jeden z nejslavnějších českých sportovců se narodil 4. února 1941 ve Frenštátu pod Radhoštěm, takže měl k zimním sportům odmalička blízko. „U nás se říkalo, že se tam děti rodí s lyžema na nohou,“ vzpomínal před lety v rozhovoru pro Lidové noviny. Jeho otec zemřel na leukemii, když bylo Jiřímu devět let, a tak matka musela vychovávat čtyři děti sama.

Žasnete? V těchto botách Jiří Raška závodil na olympiádě

Žasnete? V těchto botách Jiří Raška závodil na olympiádě

K jeho budoucí hvězdné disciplíně ho přivedli bratranec a strýc, oba aktivní skokani, věnoval se však i řadě jiných sportů, od fotbalu přes cyklistiku až po házenou. Jako mladý skokan se dostal do legendární party kolem trenéra Zdeňka Remsy, jíž se říkalo Remsa Boys. Když hrozilo, že jeho kariéru zbrzdí vojenská služba na Šumavě, Remsa si ho nechal převelet do vojenského klubu Dukla Liberec.

Skok, který uchvátil svět

V roce 1964 odjel na ZOH do Innsbrucku, ale pouze jako náhradník. Sledoval boj Josefa Matouše, který po prvním kole vedl a mohl se stát prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách, ale nakonec skončil bez medaile. Raška se v podobné situaci ocitl za čtyři roky. Díky čtvrtému místu na MS 1966 a druhé příčce na Intersport turné o rok později odjížděl na olympiádu ve francouzském Grenoblu už v roli favorita. Sám doufal v umístění do pátého místa a i desátou příčku by nepovažoval za zklamání.

Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk, napsal o jeho skoku Ota Pavel

Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk,
napsal o jeho legendárním skoku spisovatel Ota Pavel

Svým skokem v prvním kole v Grenoblu ale uchvátil Raška celý sportovní svět. Skočil 79 metrů, vedení uhájil i ve druhém kole a stal se prvním českým vítězem zimních olympijských her v historii. A k tomu ještě přidal stříbro na velkém můstku, kde jej porazil pouze Rus Vladimír Bělousov. „Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat,“ popsal později Raškův legendární skok spisovatel Ota Pavel v Pohádce o Raškovi.

Jeho kariéru předčasně ukončila politika

Týž rok dokázal vyhrát Jiří Raška šest závodů v řadě. Za vítězství na olympiádě dostal tajně deset tisíc korun a televizor. Nabízený automobil Škoda 1100 MB nesměl jako olympijský amatér přijmout, a tak rok jezdil s továrním číslem a poté ‘embéčko‘ se slevou koupil.

S knihou Pohádka o Raškovi, kterou o něm napsal v roce 1974 spisovatel Ota Pavel

S knihou Pohádka o Raškovi, kterou o něm napsal v roce 1974 spisovatel Ota Pavel

V roce 1968 podepsal manifest Dva tisíce slov, jeden ze dvou nejvýznamnějších dokumentů Pražského jara, který sepsal spisovatel Ludvík Vaculík. Text vyšel 27. června 1968 v Literárních listech a v celostátních denících Práce, Mladá fronta a Zemědělské noviny, tedy den poté, kdy byla Zákonem 84/1968 Sb. dočasně zrušena cenzura. Podepsaly ho stovky osobností veřejného života a více než sto tisíc občanů a většině z nich se to později vymstilo. Raška byl kvůli podpisu předčasně vyřazen z reprezentace, v pouhých třiatřiceti letech, kdy podával ještě velmi dobré výkony.

O následníka ho připravil osud

Od roku 1974 působil jako trenér a zpočátku ještě i souběžně skákal. „Řekl jsem si, že skončím okamžitě, jakmile mě porazí první junior,“ řekl Hospodářským novinám. Učinil tak v roce 1976, poté, co ho porazil František Novák. Skokanské lyže naposledy obul při závodu veteránů v roce 1979. V letech 1994 až 1996 byl společně s Medalem a poté Malcem trenérem české reprezentace a byl místopředsedou Svazu lyžařů ČR. V anketě Svazu byl zvolen českým lyžařem století, od Českého klubu fair play dostal za rok 2005 hlavní cenu za celoživotní činnost.

Jiří Raška se svými trofejemi

Jiří Raška se svými trofejemi

Jeho nejhorším životním zážitkem se stalo těžké zranění vnuka Jana Mazocha, který po něm mohl převzít štafetu úspěchů reprezentanta ve skocích na lyžích. Jiří Raška s celou rodinou zažil strach o jeho život, a i když se vnuk zotavil, musel se smířit s tím, že Jan už ve sportovní kariéře pokračovat nebude. Legendární český skokan na lyžích zemřel po dlouhé nemoci 20. ledna 2012 v nemocnici v Novém Jičíně.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská