Nový Jičín je moderní: Umožňuje prohlídky památek přes QR kódy. Pak si můžete pustit informace třeba do sluchátek
03.01.2015
Foto: Okolonas.eu
Popisek: Ukázka médií (text, audio, fotogalerie), na která se turista dostane při načtení QR kódu u příslušné památky
Město Nový Jičín chce usnadnit prohlídky kulturních památek na svém území, a proto historické budovy, pomníky, sochy a chrámy zpřístupňuje přes takzvané QR kódy.
QR čtečka v mobilním telefonu kód oskenuje a načte webovou stránku www.okolonas.eu. Na ní jsou k dispozici informace o architektuře, historii a zajímavostech objektu a také fotogalerie. Každý si může zvolit, zda upřednostní textového, nebo audioprůvodce.
Hledejte třináct tabulek. Bez ohledu na otvírací dobu
Mnohde je umožněna i virtuální prohlídka. Zatím je v Novém Jičíně na památkách instalováno třináct tabulek s QR kódy. „Cílem tohoto projektu je umožnit prohlídku památky v kterýkoli den i čas, bez ohledu na otvírací dobu a přístupnost místa. Projekt je plně responzivní. To znamená, že webová stránka se přizpůsobí každému zařízení s podporou internetu. Chytrému mobilnímu telefonu, tabletu, notebooku,“ vysvětlila Oldřiška Navrátilová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu. QR čtečku si lze bezplatně stáhnout z příslušného on-line obchodu (Googole play, App Store, Windows market, aj.) v daném zařízení.
Ukázka QR kódu
Zatím byly QR kódy umístěny na třináct objektů, například na Hotel Praha, památník J. G. Mendela, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Starou poštu, Laudonův dům, radnici či Žerotínský zámek. „Náš informační systém bude postupně dále rozšiřován a doplňován,“ dodala Navrátilová.
Na území Nového Jičína bylo k 1. 1. 2013 zapsáno v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek celkem 89 objektů, z toho ve vlastnictví města jich je třicet sedm. Zbývající jsou ve vlastnictví fyzických a právnických osob, Moravskoslezského kraje a Římskokatolické církve.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš