Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ještě jedna reakce na Zemana ve vašem kraji. Je to agent Tatry Kopřivnice. Čtěte, co řekl o Bakalovi a jaké další špiony práskl

16.11.2014
Ještě jedna reakce na Zemana ve vašem kraji. Je to agent Tatry Kopřivnice. Čtěte, co řekl o Bakalovi a jaké další špiony práskl

Autor: Petr Kupka

Popisek: Prezidenta přivítal starosta Kopřivnice Josef Jalůvka

Prezident Zeman se označil za lobbistu kopřivnického podniku. Stalo se tak veřejně během jeho návštěvy Moravskoslezského kraje v uplynulém týdnu. Také prozradil, jaké zvířátko chybí Angele Merkelové, a neodpustil si rýpnout do Zdeňka Bakaly, který kašle na horníky.

Trocha ironie na úvod

„Pokud to nevíte, jsem neplacený agent Tatry Kopřivnice. Kamkoliv jedu, tak propaguji její výrobky,“ oznámil prezident Miloš Zeman lidem před kulturním domem v Kopřivnici a pokračoval: „Nedávno jsem se vrátil z návštěvy Číny, kde bylo uzavřeno osm významných dohod, a týden po mně tam přijeli tatrováci a uzavřeli další dohodu. Protože dnes nestačí věci jen vyrobit, je také potřeba umět je prodat,“ řekl úvodem.

Bakala dal přednost dividendám před nataženou rukou horníků

Kopřivnické obyvatele zaujal i jinými tématy. Kritizoval Zdeňka Bakalu. „Před dvěma lety si vyplatil šest miliard na dividendách, a když se podíváte na jeho rezervní fond, tak ten zeje prázdnotou. Kdyby těch šest miliard šlo do rezervního fondu, OKD nemá problémy, co má dnes. Horníci se nemusejí obávat propouštění a pan Bakala bude možná považován za úspěšného podnikatele. Ale on dal přednost dividendám,“ prohlásil Zeman.

Zdeněk Bakala

Podnikatel v těžebním průmyslu Zdeněk Bakala, rodák z Opavy, se svou ženou Michaelou.

Zastupitelé na paškál

Zatímco Tatra jde nahoru, Kopřivnice je jediné město, kde se zvolení zastupitelé ještě nedokázali dohodnout, kdo povede radnici. To je další věc, na kterou prezident pod širým nebem upozornil. „Pokud vím, tak toto rozhodnutí dokonce odkládají někam na prosinec. Seznámil jsem se s volebními výsledky, zjistil jsem, že pětiprocentní hranici překročilo devět stran. A to mi připomíná pohádku o tom, jak si pejsek a kočička vařili dort,“ uvedl a popřál vyjednávačům, aby se dokázali na utvoření koalice dohodnout a dokázali pracovat tak jako Tatra Kopřivnice, která prý začíná přijímat nové zaměstnance.

Sankce, Castro, Putin a pražská kavárna

Následovala diskuse, v níž přítomné zajímala i jiná než jen místní témata. První dotaz se týkal sankcí vůči Rusku a zahraniční politiky. „Když jsem byl premiérem, tak jsem byl v Miami, na Floridě. A tam, jak víte, je centrum kubánské emigrace. Sešel jsem se s těmi emigranty a říkal jsem jim se zdvořilostí sobě vlastní: ‚Víte, vy uplatňujete sankce proti Kubě a děláte to včetně embarga už asi čtyřicet let. A Fidel Castro je čtyřicet let prezidentem Kuby. Nezdá se vám, že sankce, které se neuplatňují pozitivně na změnu Castrova režimu po dobu čtyřiceti let, jsou naprostý nesmysl?‘ A přesně to se týká sankcí vůči jakékoliv jiné zemi včetně Ruska,“ odpověděl prezident.

„Víte, že proti těmto sankcím se kromě mě vyslovili i premiér Sobotka, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a mnozí a mnozí další. A to, čemu říkám pražská kavárna, křičí, píše a říká: ‚Jen houšť‘. A Putinova popularita roste, dosáhla devadesáti procent. Takže, přátelé, prozradím vám sladké tajemství: Pražská kavárna jsou agenti Kremlu, agenti Vladimira Putina, kteří pracují na tom, aby jeho popularita vzrůstala,“ oznámil prezident.

Merkelová nemá Krtečka

Poté vystoupil muž, který se představil jako Miroslav Blabala. „Česká republika a Čína mají společná počáteční písmena. Stydím se za to, že nás a Krtečka prodáváte za svobodu Tibetu a jeho lidu. Chudáku!“ prohlásil. „Máte svaté právo na svůj názor. Máme společného mimo jiné právě toho Krtečka. V Číně se tomu říká Jen-šu. Teď se bude natáčet velký seriál Krteček a panda. A každý rozumný politik, když ví, že symbol, který je oblíbený v jeho zemi, je oblíbený v další zemi, tak tohoto symbolu využije,“ reagoval Zeman a dodal: „Pokud jde o ježdění do Číny, doporučuji, abyste podobná zdvořilá slova adresoval Angele Merkelové, která tam byla již osmkrát, a její nevýhodou proti českému prezidentovi je, že nemá Krtečka.“

Ochranka kritizujícího muže odvedla z pěší zóny a vzápětí si pro něj přijeli policisté. „Vrhli se na něj čtyři. Copak tohle je svoboda slova?" vykřikovala další účastnice setkání, zatímco policisté kontrolovali její doklady.

Lidé v Kopřivnici

Lidé v Kopřivnici

Petr Kupka

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tagy
Zeman,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace