Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dlouholetí politici jsou odtrženi od reality běžného života, říká starostka Frenštátu pod Radhoštěm. Nemluvě o těch jejich aférách…

01.09.2014
Dlouholetí  politici jsou odtrženi od reality běžného života, říká starostka Frenštátu pod Radhoštěm. Nemluvě o těch jejich aférách…

Autor: repro

Popisek: Zdeňka Leščišinová

ROZHOVOR Zdeňka Leščišinová (SNK Naše Beskydy) je historicky první starostkou v čele města a s cílem pokračovat v započaté práci by chtěla obhájit svůj mandát. Ženy jsou podle jejích slov ve většině vnímavější, umí lépe organizovat práci a samy zvládají mnohem více věcí. Ke kvótám se ale staví negativně. V rozhovoru, který poskytla naší redakci, přišla řeč také na možný vznik železnice ve městě či letitý spor o zbourání černé stavby dolu ve Frenštátu.

Paní starostko, žen v politice ubývá. Co pro vás bylo hlavním impulsem, stát se političkou? A jak se stavíte k zavádění kvót pro zastoupení žen na kandidátkách?

V komunální politice se pohybuji čtvrté volební období, z toho poslední dvě nejdříve jako uvolněná místostarostka a nyní starostka. Tím impulsem byla důvěra lidí, kteří mne oslovili a potom také snaha hájit zájmy školy, kterou jsem jako její ředitelka vedla. Kvóty dle mého nic neřeší.

Výše uvedené potvrzuje také skutečnost, že jste historicky první starostkou v čele města. Promítla se tato změna i na chod úřadu? Jak se za vašeho starostování proměnil?

Dovolím si tvrdit, že ženy jsou ve většině vnímavější, umí lépe organizovat práci a samy zvládají mnohem více věcí. Mám za to, že jsem úřad ovlivnila po stránce organizační, zlepšení estetiky prostředí, mezilidských vztahů nebo zavedení řady systémových opatření.

Chtěla byste pokračovat v započaté práci, nebo vás působení v politice zklamalo?

V komunální politice jsem zažila mnohé úspěchy a radosti, ale i zklamání a mnohdy deziluze. Dostala jsem znovu důvěru, proto jsem se rozhodla pokračovat v započaté práci, máme toho opravdu hodně k dokončení. Pokud však tuto možnost po volbách nebudu mít, uvítám návrat do klidného a spokojeného rodinného života.          
Jak jste se také vyjádřila již v minulosti pro naše stránky, podle vašich slov současná politická situace přináší deziluzi a vytrácí se základní hodnoty jako kultura, morálka, odpovědnost. Domníváte se, že nové strany, které se těší stále větší popularitě u občanů, mohou v tomto směru něco pozitivního změnit? Nebo čím si vysvětlujete, že se těší popularitě?

Každá nová strana nebo občanské sdružení, které se ucházejí o přízeň voličů, mají velkou výhodu v tom, že nemají minulost a staví na osobnostech. Dostávají tak velkou šanci něco dokázat. Tradiční politické strany jsou všechny poznamenány mnoha aférami a jejich představitelé či členové jsou po tolika letech v politice často odtrženi od reality každodenního života.

A v čem vidíte největší nedostatky politiky na komunální úrovni?

Že na ni stát přenáší povinnosti, které by měl řešit sám.

Již dlouhou dobu se táhne spor města s firmou OKD o zbourání černé stavby dolu ve Frenštátě. Stavební úřad sice koncem roku rozhodl, že asi padesátka budov včetně věží jsou černé stavby a nemají potřebná povolení. Těžaři to ale nepřijali a podali žalobu k soudu, který rozhodl, že zatím se nic bourat nemusí. Je tak ještě nějaká naděje pro město a občany, že by stavba zmizela?

Naděje jsou pořád. Nyní čekáme na rozhodnutí krajského soudu a podle toho budeme v našich aktivitách pokračovat.

Již více než deset let radnice také usiluje o vznik železniční stanice ve městě. Koncem roku ale obyvatelům přeci jen svitla naděje, když přišlo stanovisko Správy železniční dopravní cesty, jež souhlasí s takzvanou Smlouvou o sdružení zadavatelů k železniční zastávce. Jak to tedy s jejím vybudováním aktuálně vypadá a jaké předpokládáte náklady?

V současné době probíhá veřejná zakázka na zhotovitele a je stanoven termín uzavírky trati v první polovině října.

Jak byste nyní hodnotila infrastrukturu ve městě?

Infrastrukturu ve městě udržujeme a postupně zlepšujeme a rozvíjíme. Je to nikdy nekončící proces.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace