Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Iveta Bartošová je historií, na scénu se vrací její sestra. Ivana dostala nabídku od Michala Davida

20.07.2014
Iveta Bartošová je historií, na scénu se vrací její sestra. Ivana dostala nabídku od Michala Davida

Foto: archiv

Popisek: Nová hvězda zřejmě zazáří na české muzikálové scéně. Sestra zesnulé Ivety Bartošové Ivana dostala nabídku od hitmakera Michala Davida

Začínaly zpívat obě současně, sestra Ivana však Ivetě Bartošové ustoupila. Po Ivetině sebevraždě konečně přišel její čas, hitmaker Michal David by z ní chtěl udělat novou hvězdu české muzikálové scény.

Narodily se jako dvojčata, obě měly bezesporu zlato v hrdle a talent. Odborníci dokonce tvrdili, že Ivana Bartošová zpívá mnohem lépe než její o pár minut mladší sestra Iveta. Iveta však na sestru Ivanu odmalička žárlila. Připadala si prý v rodině navíc, neustále ji trápil pocit, že ji nikdo nemá rád… Zkrátka se snažila prosadit na první příčku mezi sourozenci za každou cenu. Když obě vykročily do českého showbyznysu, historie se opakovala. Zatímco někteří autoři by docela rádi viděli na scéně duo půvabných sestřiček, Iveta byla rozhodně proti. Spolupráci zásadně odmítala, Ivaně házela klacky pod nohy, kde se dalo. Její scény a vzdor sestru nakonec tak unavily, že domov raději opustila a prosadila se jako zpěvačka v zahraničí.

Začínaly společně a obě zpívaly dobře. Iveta Bartošová (vlevo) se však konkurence sestry Ivany bála jako čert kříže

Začínaly společně a obě zpívaly dobře. Iveta Bartošová (vlevo) se však konkurence
sestry Ivany bála jako čert kříže

Ivetin debakl = nová šance pro Ivanu

Jedinečnou příležitost stát se hlavní star českých muzikálů tragicky zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová promrhala. Opravdu zazářila jen v nezapomenutelném Draculovi Karla Svobody, v němž se objevila krátce po porodu syna Artura v sezóně 1997-98. Dvojrole Adriany/Sandry jí navíc pomohla k prvnímu a tehdy opravdu velkolepému návratu na výsluní. Vydržela však jen krátce, již v roce 2000 s ní začaly mít muzikálové produkce problémy. V hlavní roli muzikálu Johanka z Arku nakonec odehrála po náročných přípravách pouze 11 představení. Při slavnostní derniéře ji navíc nahradila Lucie Bílá, což Bartošovou nesmírně urazilo.

Od roku 2000 nabrala její muzikálová kariéra strmý spád, stupňující se psychické problémy se podílely na její stále větší pracovní nespolehlivosti. Poslední zvonění pro ni znamenala Davidova Mona Lisa. Sice se vzorně účastnila zkoušek, byl pro ni ušit na míru nákladný kostým, režisér Libor Vaculík však nebyl s jejím výkonem spokojen, takže ji při premiéře nahradila Marta Jandová.

Muzikál Mona Lisa se stal Ivetiným největším průšvihem. Dostala hlavní roli, po náročných zkouškách však vzdala těsně před premiérou

Muzikál Mona Lisa se stal Ivetiným největším průšvihem. Dostala hlavní roli,
po náročných zkouškách však vzdala těsně před premiérou

Michal David nezapomněl

Navzdory zkušenostem s Ivetou však na talent sester Bartošových nezapomněl hitmaker Michal David, takže po muzikálovém debaklu plavovlasé bývalé zlaté slavice se rozhodl vrátit na výsluní její sestru Ivanu a nabídl jí spolupráci ještě za Ivetina života. „Ano, je to pravda,“ potvrdil David Blesku. Zkušený skladatel a hudebník již mnohokrát prokázal, že má na opravdové talenty čich, navíc jméno Bartošové by jistě bylo bonusem, který by diváky lákal.

Na domácí scéně šla Ivana před čtvrtstoletím sestře z cesty, hudbě se však věnuje dál. Sice žije s manželem ve Švýcarsku, domů za rodinou do Frenštátu pod Radhoštěm však jezdí mnohem častěji, než tvrdila média, zpravidla jednou za šest týdnů, takže by jí vystupování v tuzemských divadelních projektech nečinilo problémy.

Talent v pozadí

Ivana Bartošová byla od počátku v kariéře potlačovaná. Když se dvojčata objevila na scéně jako duo, bylo na první pohled jasné, že má lepší hlasové předpoklady. Hvězdou se ale měla stát podle plánu Iveta, a tak bylo třeba vyslat ji urychleně na sólovou dráhu, aby ji Ivana nestačila zastínit. Iveta odešla do Prahy a kapelu Dianthus, s níž na Moravě vystupovala, zdědila Ivana. Ta se pak odstěhovala do Švýcarska, vdala se, vystupovala na zámořských lodích, pracovala jako dýdžejka a dodnes příležitostně zpívá.

V mládí zpívala Ivana Bartošová se skupinou Dianthus, kterou zdědila po Ivetě

V mládí zpívala Ivana Bartošová se skupinou Dianthus, kterou zdědila po Ivetě

„Ivana zpívala výborně, měla velice pěkný hlas. A nebyl to tehdy jen můj názor. Dodnes si pamatuju barvu jejího hlasu, byla zajímavá,“ řekla Blesku legenda české populární hudby Eva Pilarová, s jejímž názorem souhlasí i producent František Janeček, který kdysi dal příležitost Ivetě ve své úspěšné skupině Kroky. „Ivana zpívala dobře,“ potvrdil. Zda tedy zůstane jméno Bartošová navždy už jen historií, nebo ho znovu pozdvihne Ivana, a možná ještě výš než doposud, to nyní záleží na výsledcích dalších jednání Ivany a Michala Davida. Ta ale prozatím zůstávají neveřejná. Možná se ještě máme na co těšit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská