Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tatra bude propouštět. Ne zaměstnance, ale šéfy

20.03.2013
Tatra bude propouštět. Ne zaměstnance, ale šéfy

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Tatra Kopřivnice, ilustrační foto

Kopřivnickou Tatru, která zaměstnává na 1600 zaměstnanců, začal přebírat nový majitel Marek Galvas. Ten je jediným akcionářem a majitelem společnosti Truck Development.

V prvé řadě uklidnil zaměstnance prohlášením, že řadové zaměstnance propouštět nehodlá. Rozloučit se však rozhodně chce se současným vedením tradiční moravské automobilky.

Nový majitel založil společnost jen pro koupi

Marek Gavlas, který Tatru získal v Chebu v páteční dražbě za 176 milionů korun, chce automobilku stabilizovat, pokračovat ve výrobě nákladních automobilů a také dále rozvíjet výrobu. Netají se tím, že jeho společnost Truck Development vznikla začátkem března letošního roku za jediným účelem, a to koupit v dražbě kopřivnickou automobilku.

Hodnota Tatry je sice podle znalců 1,7 miliardy korun, ovšem dluhy přesahují 1,5 miliardy. I proto byla její cena v dražbě tak nízká. Věřitelé by se však nakonec svých peněz měli dočkat, protože veškeré závazky přecházejí na nového majitele.

Zaměstnanci věří v budoucnost Tatry

Počátkem 90. let zaměstnávala kopřivnická Tatra na 16 tisíc lidí, ovšem dnes zde pracuje zhruba desetina. V průběhu dne však vládla mezi zaměstnanci optimistická nálada: „Věřím, že to s námi nový majitel myslí upřímně, budeme dále vyrábět a fabriku skutečně nezavře. Proč by to jinak kupoval? Ovšem, my jsme na to tady v Kopřivnici zvyklí. Fabrika šla po roce 1989 vysloveně od jednoho majitele k druhému. Snad je to konečně člověk, který naši Tatru zvedne z popela,“ uvedl pro Krajské listy.cz jeden ze zaměstnanců. Jméno však sdělit odmítl. Na Novojičínsku je více jak osmiprocentní nezaměstnanost, pracovních příležitostí velmi málo, a tak se bojí o práci. „Manželka je na mateřské, máme dvě malé děti, přijít o práci by pro nás znamenalo katastrofu,“ svěřil se mladý muž.

Automobilka patří mezi nejstarší na světě

Kopřivnickou automobilku založil coby malou rodinnou firmu na kočáry a bryčky v roce 1850 Ignác Šustala a díky tomu patří mezi nejstarší na světě. Svůj název se slovem Tatra spojila fabrika až v roce 1927. Ve své historii vyráběla nejen kočáry a bryčky, ale také jeden z prvních továrně vyráběných osobních automobilů ve střední Evropě v roce 1897, o rok později první náklaďák.

V meziválečném období z bran fabriky vyjížděly nejen nákladní vozidla, ale také železniční motorové vozy. Kopřivničtí si tehdy troufli dokonce i na letadla. S osobním vozem, vyrobeným v Kopřivnici, absolvovala dvojice cestovatelů v padesátých letech minulého století Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem legendární cestu po Africe a Jižní Americe.

Součástí fabriky je také muzeum historických vozidel, které má ve svých expozicích skutečné skvosty v Kopřivnici vyráběných osobních vozů. Mimo jiné před muzeem parkuje také vlak Slovenská strela, která svého času (jezdila od roku 1936) vytvořila mezi Bratislavou a Prahou traťový časový rekord, který překonaly až novodobá Pendolina.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace