Tatra bude propouštět. Ne zaměstnance, ale šéfy
20.03.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Tatra Kopřivnice, ilustrační foto
Kopřivnickou Tatru, která zaměstnává na 1600 zaměstnanců, začal přebírat nový majitel Marek Galvas. Ten je jediným akcionářem a majitelem společnosti Truck Development.
V prvé řadě uklidnil zaměstnance prohlášením, že řadové zaměstnance propouštět nehodlá. Rozloučit se však rozhodně chce se současným vedením tradiční moravské automobilky.
Nový majitel založil společnost jen pro koupi
Marek Gavlas, který Tatru získal v Chebu v páteční dražbě za 176 milionů korun, chce automobilku stabilizovat, pokračovat ve výrobě nákladních automobilů a také dále rozvíjet výrobu. Netají se tím, že jeho společnost Truck Development vznikla začátkem března letošního roku za jediným účelem, a to koupit v dražbě kopřivnickou automobilku.
Hodnota Tatry je sice podle znalců 1,7 miliardy korun, ovšem dluhy přesahují 1,5 miliardy. I proto byla její cena v dražbě tak nízká. Věřitelé by se však nakonec svých peněz měli dočkat, protože veškeré závazky přecházejí na nového majitele.
Zaměstnanci věří v budoucnost Tatry
Počátkem 90. let zaměstnávala kopřivnická Tatra na 16 tisíc lidí, ovšem dnes zde pracuje zhruba desetina. V průběhu dne však vládla mezi zaměstnanci optimistická nálada: „Věřím, že to s námi nový majitel myslí upřímně, budeme dále vyrábět a fabriku skutečně nezavře. Proč by to jinak kupoval? Ovšem, my jsme na to tady v Kopřivnici zvyklí. Fabrika šla po roce 1989 vysloveně od jednoho majitele k druhému. Snad je to konečně člověk, který naši Tatru zvedne z popela,“ uvedl pro Krajské listy.cz jeden ze zaměstnanců. Jméno však sdělit odmítl. Na Novojičínsku je více jak osmiprocentní nezaměstnanost, pracovních příležitostí velmi málo, a tak se bojí o práci. „Manželka je na mateřské, máme dvě malé děti, přijít o práci by pro nás znamenalo katastrofu,“ svěřil se mladý muž.
Automobilka patří mezi nejstarší na světě
Kopřivnickou automobilku založil coby malou rodinnou firmu na kočáry a bryčky v roce 1850 Ignác Šustala a díky tomu patří mezi nejstarší na světě. Svůj název se slovem Tatra spojila fabrika až v roce 1927. Ve své historii vyráběla nejen kočáry a bryčky, ale také jeden z prvních továrně vyráběných osobních automobilů ve střední Evropě v roce 1897, o rok později první náklaďák.
V meziválečném období z bran fabriky vyjížděly nejen nákladní vozidla, ale také železniční motorové vozy. Kopřivničtí si tehdy troufli dokonce i na letadla. S osobním vozem, vyrobeným v Kopřivnici, absolvovala dvojice cestovatelů v padesátých letech minulého století Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem legendární cestu po Africe a Jižní Americe.
Součástí fabriky je také muzeum historických vozidel, které má ve svých expozicích skutečné skvosty v Kopřivnici vyráběných osobních vozů. Mimo jiné před muzeem parkuje také vlak Slovenská strela, která svého času (jezdila od roku 1936) vytvořila mezi Bratislavou a Prahou traťový časový rekord, který překonaly až novodobá Pendolina.
Anna Makowická
Vložil: Anička Vančová