Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Byrokracie prodlužuje zbourání největší černé stavby v ČR

21.10.2013
Byrokracie prodlužuje zbourání největší černé stavby v ČR

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Silnice, ilustrační foto

Už téměř 25 let nemělo stát v areálu dolu Frenštát přes 50 staveb včetně dvou těžních věží. Obec Trojanovice zahájila před třemi lety řízení.

To vedlo po náročném šetření k vydání rozhodnutí stavebního úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm o odstranění staveb z areálu dolu.

Velmi špatné zkušenosti s prací báňských úřadů

Proti tomuto rozhodnutí se OKD ihned odvolala ke krajskému úřadu. Místo toho, aby odvolací řízení pokračovalo a krajský úřad rozhodnutí stavebního úřadu potvrdil, tak bylo odvolací řízení na kraji zastaveno s tím, že si krajský úřad potřebuje ověřit, zda-li je vlastně kompetentní posoudit správnost rozhodnutí o odstranění černých staveb na dole Frenštát.

Ten ke komu krajský úřad směřuje tuto tzv. předběžnou otázku, je Český báňský úřad. Toto je z pohledu obce Trojanovice v rozporu se správním řádem.

I když se dá předpokládat, že ČBÚ vydá stanovisko ve smyslu, že řízení přísluší krajskému úřadu, tak je na místě zvýšená ostražitost. Bohužel velmi špatné zkušenosti s prací báňských úřadů, které většinou rozhodují v zájmu těžařů, vedly k tomu, že proti poslednímu rozhodnutí kraje podala 14. října 2013 obec Trojanovice odvolání.

Zákon musí platit pro všechny

"Kdybychom si jako obec nehájili své zájmy a nepodali toto odvolání, mohlo by se stát, že by se Český báňský úřad cítil příslušný rozhodovat ve věcech, které má, podle našeho názoru plně v kompetenci stavební úřad a krajský úřad. Zdůrazňuji, že nechceme bojovat proti kraji ani státu. Jde nám pouze o to, aby zákon platil pro všechny. OKD a stát se už konečně musí vyrovnat s minulostí a odstranit stavby, které tu neměly stát už téměř čtvrt století. Tyhle byrokratické tanečky pouze prodlužují zbourání největší černé stavby v republice. To, že se to takhle táhne, je ostuda," říká starosta obce Trojanovice a předseda Sdružení měst a obcí Beskydského regionu Jiří Novotný.

Nyní bude obec Trojanovice čekat na vyjádření ČBÚ, a podle toho, jak se tento úřad k problematice postaví, bude činit další kroky. "Pokud se ČBÚ vyjádří v tom smyslu, že mu řízení nepřísluší, tak odvolání proti usnesení o přerušení řízení stáhneme a počkáme na rozhodnutí krajského úřadu," dodává Novotný.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace