Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S knížaty u stolu aneb Jak probíhalo středověké stolování. Vypráví Eva Ševčíková z Bílovce

25.08.2022
S knížaty u stolu aneb Jak probíhalo středověké stolování. Vypráví Eva Ševčíková z Bílovce

Foto: Se svolením Kulturní centrum Bílovec (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z vernisáže výstavy S knížaty u stolu v Bílovci

ROZHOVORY NA OKRAJI Až do 30. září si můžete v bíloveckém muzeu a zámku prohlédnout zajímavou výstavu S knížaty u stolu. Výstavu pořádá bílovecké muzeum ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ostravě, Slezskou univerzitou v Opavě, Powiat Raciborski a zámkem Bílovec. Stejně tak můžete každou sobotu absolvovat v bíloveckém zámku komentovanou prohlídku oceněné expozice Skrytý středověk. O výstavě S knížaty u stolu i expozici Skrytý středověk jsme si povídali s ředitelkou Kulturního centra Bílovec Evou Ševčíkovou.

Na co se návštěvníci mohou S knížaty u stolu těšit? 

Vystaveny jsou zde originální archeologické nálezy z Opavska a Ratibořska i písemné a ikonografické památky z uvedených regionů. Nádobí a předměty používané při stolování na středověkých vévodských dvorech Piastovců a Přemyslovců. Část expozice a artefaktů si návštěvníci mohou prohlédnout v našem muzeu a část jsme umístili přímo na zámek v Bílovci.

 

Eva Ševčíková, snímek z výstavy

Co bylo impulsem k této výstavě? 

Plánujeme, že v brzké budoucnosti by k zámecké expozici v suterénu severního křídla Skrytý středověk mohla navázat expozice dobové kuchyně s jídelnou, která by byla první svého druhu nejen v kraji, ale možná i v celé republice. Expozice by měla být nejen součástí prohlídkové trasy, ale mohly by se zde konat i historické kulinářské akce. Kuchyně by se měla nacházet v místě, kde bylo objeveno původní topeniště, a měla by se co nejvíce přibližovat historické realitě. No a v souvislosti s tím pracovníci muzea, zámku i ostatních spolupracujících organizací už několik měsíců bádají a shromažďují podklady a artefakty pro tuto expozici. Je úžasné, co vše se prostřednictvím těchto historických dat dozvídáme. Byla by doslova škoda neseznámit lidi už nyní s tím, jak takové středověké stolování probíhalo. Proto jsme se rozhodli část těchto skvostů představit již nyní veřejnosti prostřednictvím této výstavy.

 

Vernisáž výstavy S knížaty u stolu

Zmínila jste se o expozici Skrytý středověk, která je na zámku také relativně nová, že? 

Expozici jsme veřejnosti poprvé otevřeli v loňském roce. Jak už jsem říkala, nachází se v suterénu severního křídla gotického zámku, jemuž předcházel městský hrad z 15. století. V tomto místě, kde se od 50. let 20. století nacházela kotelna a sklad uhlí, byly v minulosti nalezeny stavební konstrukce spojené právě s hradním obdobím. Město se ve spolupráci s mnoha organizacemi a s pomocí dotačních titulů rozhodlo nejen zachovat tuto historickou stavbu, ale zpřístupnit vše i veřejnosti.

 

Expozice Skrytý středověk

Kdy byly pozůstatky středověkého hradu v Bílovci objeveny a kdo stojí za vznikem expozice? 

Když se město Bílovec rozhodlo zámek zachovat a postupně rekonstruovat, muselo zajistit stavebně-historickou dokumentaci a samozřejmě i záchranné archeologické výzkumy, při nichž byla odhalena část stavební historie tohoto panského sídla. Výzkumy prováděli pracovníci Národního památkového ústavu v Ostravě v letech 2004, 2012, 2015, 2019–2020. A právě výsledky těchto archeologických výzkumů a průzkumů byly využity pro vznik expozice Skrytý středověk. Cenné poznání se tak podařilo zajímavým způsobem soustředit do jednoho zdroje, navíc se tyto informace staly podklady pro modely bíloveckého hradu a padacích mostů. V rámci expozice jsou dokonce prezentovány i některé zajímavé archeologické nálezy. 

Za vznikem expozice stojí tedy nejen celý tým lidí z bíloveckého úřadu, kulturního centra i zámku, ale i odborní garanti a partneři, mezi které patří především Národní památkový ústav, územní pracoviště v Ostravě. 

Co tedy mohou návštěvníci při prohlídce této expozice vidět? 

Prostřednictvím Skrytého středověku lidem představujeme tuto historickou stavbu jako obsáhlý archiv informací z minulosti, ke které se nedochovaly téměř žádné písemné zprávy či ikonografické prameny. Lidé si zde doslova mohou sáhnout na původní zdivo, vidět způsob bydlení, ale i předměty všedního dne na středověkém hradu. Expozice představuje stavební podobu gotického hradu prostřednictvím modelů, graficky zpracovaných textových a obrazových informací a scénického osvětlení, zahrnuje přibližně 50 exponátů. Jedná se kamenné, kovové, skleněné i keramické artefakty nalezené v interiéru i exteriéru zámku – ostění oken, krycí desku soklu, mince, mříže, hrot střely do kuše, ostruhy, fragmenty okenních terčíků a jiné, které městu zapůjčil Národní památkový ústav a Muzeum Novojičínska.

K těm nejzajímavějším patří keramické artefakty – fragmenty kuchyňské keramiky, zejména loštického poháru a zlomky pozdně gotických kachlů, nádobkových kachlů, kachle s heraldickým motivem a renesanční kamnové kachle s figurálními motivy. Za zmínku stojí také gotická cihla s otiskem psí tlapky.

 

Zámek v Bílovci

Přestože expozice byla otevřena teprve nedávno, získala už své první ocenění…

Ano. Skrytý středověk se stal Památkou roku 2021 Moravskoslezského kraje, což nás velmi potěšilo. Cena je udělována nejlepším projektům s významnou památkovou, architektonickou nebo urbanistickou hodnotou, které prošly rekonstrukcí a obnovou. Soutěž, do které se v letošním roce přihlásilo 49 objektů ze 13 krajů, pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Bílovecký zámek soutěžil v kategorii rekonstrukce nad 2 mil. korun bez DPH, kde v krajském kole porazil Dům včelařů v Chlebovicích, radnici v Příboře i Kostel Nejsvětější trojice ve Fulneku. Celostátní kolo v této kategorii vyhrál Městský dům Truhlářská 8 v Praze 1. 

Jak vznikala expozice Skrytý středověk?

Projektová příprava byla zahájena v roce 2017. V roce 2018 jsme podali žádost o dotaci a zahájili fyzickou realizaci stavebních prací. Tvorba expozice kulminovala v letech 2020 a 2021. V červenci 2021 byla dokončená expozice zpřístupněna veřejnosti.

 

Snímek z vernisáže S knížaty u stolu

Projekt byl financován z programu přeshraniční spolupráce INTERREG Slovenská republika – Česká republika V-A v rámci jednoho dotačního projektu, ze státního rozpočtu a z rozpočtu města Bílovce.  Celkové náklady činily zhruba 5,5 mil. korun, z toho dotace činila 50 % spolu s 5% podílem ze státního rozpočtu. Pokud vás zaujala tato jedinečná expozice připomínající bílovecký hrad ve středověku, neváhejte a navštivte ji. Komentované prohlídky probíhají každou sobotu od 15 hodin. Informační centrum Bílovec nabízí k prodeji publikaci „Průvodce expozicí“ kde se můžete o předmětech vystavených v expozici dozvědět více. Stejně tak můžete až do 30. září navštívit výstavu S knížaty u stolu a zjistit, jak se ve středověku hodovalo.

Lenka Hatlapatková

Vložil: Anička Vančová