Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Městečko se 7 tisíci obyvateli má k dispozici 271 bytů, další rekonstruuje. Co ty na to, Praho? S místostarostou Bílovce o bydlení

18.11.2021
Městečko se 7 tisíci obyvateli má k dispozici 271 bytů, další rekonstruuje. Co ty na to, Praho? S místostarostou Bílovce o bydlení

Foto: Helena Figallová

Popisek: Bílovec na podzim

ROZHOVORY NA OKRAJI Bílovec se nachází v přírodním parku Oderské vrchy. I proto je město, v němž žije okolo 7500 obyvatel, obklopeno nádhernou přírodou. Kromě toho je jen pár kilometrů od Bílovce dálnice, která spojuje obyvatele s velkými okolními městy. Není divu, že bydlení je zde velmi vyhledávané. O tom, kolik volných bytů nebo nebytových prostorů Bílovec v současnosti má nebo jaké jsou roční investice města do této oblasti, jsme si povídali s místostarostou Zbyňkem Bajnarem.

Jak je na tom Bílovec s volnými byty?

Bílovec vlastní nyní celkem 271 bytů, a to včetně sociálních, z toho je v současnosti jen 10 volných. Ty procházejí nezbytnými opravami, než budou nabídnuty dalším nájemcům. V Domě s pečovatelskou službou máme 94 bytů, volných je nyní 12. A ze 102 nebytových prostorů je nyní v nabídce k pronájmu pouze sedm, ostatní jsou obsazené. O zvýšeném zájmu bydlení v bíloveckých bytech svědčí i fakt, že na poslední licitaci na čtyři nově zrekonstruované bytové jednotky v domě na náměstí přišly desítky zájemců. Víme, že zájem o naše byty je dlouhodobě velký, poslední licitace však překvapila množstvím lidí i nás.

 

Místostarosta Zbyněk Bajner se starostkou Mgr. Renatou Mikolašovou, foto se svolením město Bílovec (stejně jako další snímky v článku) 

 

O jaké byty se jednalo ve zmíněné licitaci? 

Licitace se týkala čtyř bytových jednotek 2+KK a 1+KK, které byly vytvořeny ze dvou velkometrážních bytů ve II. a III. podlaží objektu na Slezském náměstí č. 11. Rekonstrukce, která byla zahájena na konci loňského roku, stála cirka 3 miliony korun s DPH, což byla i projektová cena. Povedlo se nám sice vysoutěžit nižší cenu oproti projektu, nicméně jsme byli nuceni opravovat i ve společných prostorách domu, s čímž jsme původně nepočítali. Od 1. ledna však budou všechny tyto byty své nové nájemce. Kromě toho jsme zrekonstruovali také další prostor na náměstí. Jedná se o dům č. 23, kde byl původně v přízemí jen jeden velký nebytový prostor. Ten jsme přestavěli na menší nebytový prostor a vzadu jsme vytvořili byt 2+KK. O menší byty i nebyty je opravdu velký zájem a jsou velmi rychle obsazeny.

 

Dům na Slezském náměstí se čtyřmi novými bytovými jednotkami

Bílovec získal v dražbě bytový dům v ulici Radotínské, kdy plánujete tyto byty upravit a nabídnout lidem? 

Dům město koupilo právě proto, aby zde rekonstruovalo další byty a nabídlo je k pronájmu. Mělo by zde vzniknout devět nových bytových jednotek, z toho pět 2+KK, tři 3+KK a jedna 1+KK. Na letošní rok bylo vyčleněno z rozpočtu zhruba 6,6 milionů korun na rekonstrukci vnitřních prostorů tohoto bytového domu. V tuto chvíli již probíhá soutěž na realizátora stavby tak, aby se všechny interiérové opravy stihly v době zimních měsíců. Souběžně s tím připravujeme i projekt a výběrové řízení na potřebný kanalizační řad v hodnotě zhruba 1,8 mil. korun k tomuto domu. Zmíněná částka by již měla být součástí rozpočtu na rok 2022. Celkové předpokládané investice do bytového domu jsou tedy okolo 8,4 milionu korun a kolaudace by mohla proběhnout již na přelomu léta a podzimu příštího roku.

 

Byty na Slezském náměstí

Kolik musí město investovat ročně do pravidelné údržby bytových i nebytových prostorů?

Zhruba dalších 4,6 milionu korun. Tato částka na běžnou údržbu je každoročně v podobné výši. Máme toho v zásobníku opravdu hodně, co je nutné opravit a rekonstruovat. Domy, nemovitosti, které vlastníme, byly léta zanedbávány a je nutné investovat do jejich průběžných oprav. Není čas nic odkládat, musíme to udělat. I proto předpokládám, že i v příštím roce budou tyto investice na podobné úrovni, což se ale dozvíme až po schválení rozpočtu na rok 2022. Mimo běžné opravy a údržby jsou finance investovány také do oprav uvolněných bytů a nebytových prostor. Ty vždy zkontrolujeme a navrhneme potřebné úpravy nebo celkovou rekonstrukci, podle potřeby a také reálných podmínek. A také s ohledem na to, že nemůžeme cenu za rekonstrukci promítnout jednoduše do nájemného. Nemáme tržní nájemné. Všechny naše prostory nabízíme lidem i podnikatelům prostřednictvím licitace obálkovou metodou, a to dle platných zásad s nastavenou hranicí minimálního nájmu. Tedy zájemce sám nabídne cenu, kterou může anebo je ochoten dát.

 

Bytový dům v Radotínské ulici

Většina měst se potýká s vylidňováním náměstí, pociťujete tento trend i v Bílovci?

Končící obchody a vylidňování náměstí je bohužel celosvětový trend a nevyhnul se ani nám. Stále panuje velká nejistota budoucího vývoje. Proto jsme učinili výjimku u nájmů nebytových prostorů a nově nabízíme dlouhodobě volné větší prostory s možností zvýhodněného nájmu na omezenou dobu. A mohu říci, že právě díky zvýhodněným podmínkám se nám v současné době daří znovu oživit náměstí novými obchody a službami. Snažíme se pro zájemce, kteří chtějí něco nového nastartovat, vytvořit adekvátní prostor a podmínky.

Lenka Hatlapatková

Vložil: Anička Vančová