Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nic není černobílé. Třeba Bílovec v roce 1918 chtěl do Rakouska, vytáhl na ně český pluk. Byli i mrtví, vypráví kastelán Valeš

16.09.2021
Nic není černobílé. Třeba Bílovec v roce 1918 chtěl do Rakouska, vytáhl na ně český pluk. Byli i mrtví, vypráví kastelán Valeš

Foto: Se svolením: Eduard Valeš a zámek Bílovec (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Eduard Valeš, který ve všech akcích, připomínajících historii Bílovce, též nadšeně účinkuje, v kulisách ´svého´zámku

ROZHOVORY NA OKRAJI V sobotu 28. srpna se návštěvníci bíloveckého zámku přenesli do listopadu 1918. Zámecké náměstí ožilo ukázkou z historie – bojovali zde vojáci Československé armády proti dobře vyzbrojeným bíloveckým Volkswehr. Zdarma byly zpřístupněny prohlídky zámku i muzea, kde si návštěvníci mohli prohlédnout všechny expozice, včetně aktuální výstavy k 700. výročí založení města Bílovec Poklady z půd aneb střípky z dějin Bílovce. Proč se vojenské představení týkalo právě listopadu 1918? Na to i na další otázky jsme se zeptali kastelána bíloveckého zámku, amatérského, zapáleného historika a dobrého rodáka, kronikáře města Bílovec, Eduarda Valeše.

Politické události podzimu 1918 se odrazily také v Bílovci. Když dne 27. října 1918 podepsalo Rakousko – Uhersko kapitulaci a dlouhá a krutá válka skončila, přijali to ve městě skoro všichni s ulehčením. Ale rozpad staré monarchie uvrhl nepřipravené obyvatelstvo nejprve do prudkého rozčilení a následně do zmatku, a to hlavně proto, že se Bílovec měl stát součástí nově ustavené ČSR. To naprostou většinu obyvatel šokovalo. Musíme si totiž připomenout, že Bílovec v té době byl hlavně německé město: při sčítání lidu v roce 1910 měl okolo 5 142 obyvatel, z toho jen 259 Čechů. Vedení města se proto přiklonilo k myšlence připojení města k Rakouské republice a odmítlo se podřídit nově ustanovené československé vládě.

 

 

Co se v Bílovci na podzim roku 1918 dělo?

Koncem října vyšlo prohlášení úřadu starosty, jímž oznámil občanům zřízení státu Německo-Rakousko a Sudety a nabádal všechny ke klidu a rozvaze, zejména vůči jinak hovořícím spoluobčanům. Následně byla zřízena občanská domobrana (Volskwehr), do které se hned několik pánů přihlásilo. Zdejší sbor se skládal asi ze 40 frontových navrátilců a C a K důstojníků. Jejich velitelem byl jmenován bílovecký obchodník Winkelmann. Když se v Opavě ustanovila vláda Sudetenlandu, připojil se také Bílovec v čele se starostou Reimundem Resselem. Na konci listopadu ale předává vedoucí C.K. okresního úřadu vedení úřadu českému okresnímu komisaři. Ten žádá úřednictvo, aby i nadále konalo službu. Starosta Ressel přijímá toto sdělení s poukazem na to, že vedení úřadu se bude řídit pokyny německé vlády pro Sudety v Opavě.

 

 

Proč se nakonec Bílovec připojil k Československé republice?

Trvalo to asi půl roku a nebylo to jednoduché. Okresní soud úřadoval, v důsledku obsazení soudci české národnosti, ve smyslu české vlády. Poštovní úřad byl rozdělen, telegrafní spojení s Opavou často přerušováno. Sudetská zemská vláda proto zřídila pro německé obce okresů Bílovec, Fulnek a Odry okresní úřad ve Fulneku, zatímco městská obec žádala pomocí dopisu zahájení jednání s českou vládou, aby byl odstraněn český okresní úřad a český soud z města. Tato jednání byla sice přislíbena, ale nadcházející události tento plán překazily. Ke zmatku ve správě se totiž přidal i zmatek v zásobení jídlem a těžkosti v hospodářském zásobování.

 

Když byl Bílovec ještě Wagstadt

Celá severní železniční trať byla střežena českým vojskem. Na všech zastávkách byl každý cestující zadržen a legitimován. Kontrola se týkala hlavně navrátilců z fronty. Odebírali jim zbraně a vojenská výstroj, kterou si přinesli z pole, dokonce pláště, deky apod. Vedle toho bylo bráněno také dopravě zboží, hlavně uhlí a mouky, dokonce byla částečně omezována i vlaková doprava. Zásobování města vázlo, neboť zásoby mouky byly zabavovány. Nakonec ustává úplně. Na oplátku není německou stranou uvolněn transport dobytka určený pro Slezskou Ostravu a lidem z průmyslové oblasti. 

To muselo nutně vést ke konfliktu?

Než německá strana stihla jakkoli zareagovat, byl Bílovec v neděli 1. prosince brzy ráno překvapivě obsazen českým vojskem o síle válečného pluku, manévr byl proveden směrem od nádraží. Radnice, východy z náměstí, kostel, a dokonce kostelní věž, poštovní úřad byly obsazeny vojenskými hlídkami. Do nabitého kostela, kde se právě sloužila ranní mše, proniklo několik vojáku až k oltáři. Na půdě kostela a kostelní věže, na faře, radnici a v chlapecké škole hledali vojáci zbraně. Ve chvíli, kdy velitel s vojáky, chtěl překontrolovat zabavené zbraně a vydat rozkaz k další akci, zazněl výstřel a následovala divoká střelba… Na náměstí zůstalo ležet 6 těžce raněných osob. Obsazení Bílovce trvalo přibližně půl roku. Nakonec se vedení města v čele se starostou Resselem podřídilo nové situaci a Bílovec se tak stal součástí Československa.

 

Eduard Valeš je i nadšený účinkující ve všech historických akcích, které se v Bílovci pořádají

Které konkrétní události mohli diváci o víkendu vidět na zámeckém nádvoří?

Herci Zámecké divadelní společnosti ve spolupráci s KHV Fenix z Nového Jičína a KC Bílovec předvedli hned několik z nich. Tou první byla situace těsně po ukončení války, kdy před bíloveckou radnicí (tu představoval vchod do zámku) dorazili rozvášnění lidé v čele s bíloveckým starostou Reimundem Resselem a provolávali slávu Rakousku a císaři. Pak jsme prostřednictvím fanatického majora Hermanna Fabiána, který nabádal starostu, aby jim vydal zbraně, protože se budou těm slovanským hadrníkům bránit, předvedli nejistotu a fakt, že lidé zde chtěli o svá práva bojovat a chtěli si zbraně vzít i násilím. Ukázali jsme i samotného hraběte Sedlnitzkého, který, byť také příslušník C a K armády, lidi uklidňoval a nabádal k rozvaze, že střílení už bylo snad dost. Asi nejživější ukázkou byl příchod českých vojáků, kteří hledali zbraně v domech i v kostele a došlo i na střelbu.

 

Společné foto všech aktérů akce 

Kdo a jak dlouho vymýšlel harmonogram tak historicky autentické akce?

Byla to společná práce všech hlavních aktérů. S přípravami jsme začali asi před rokem, a to doslova mravenčí práci v archivu, kde jsme vyhledávali fakta o konkrétních okamžicích. Teprve na základě těchto informací vznikl scénář, navrhli jsme kostýmy a připravili scénu. Vždy nám velmi záleží, aby naše představení byla nejen divácky zábavná, ale především autentická a diváci mohli vidět spoustu detailů, které se opravdu odehrály.

Lenka Hatlapatková

Vložil: Anička Vančová