Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdybych návštěvníky zasypal letopočty, v těch datech by se ztratili. Chce to lidské příběhy, říká kastelán bíloveckého zámku

24.06.2021
Kdybych návštěvníky zasypal letopočty, v těch datech by se ztratili. Chce to lidské příběhy, říká kastelán bíloveckého zámku

Foto: Zámek Bílovec

Popisek: Zámek Bílovec je dominantou města, které letos slaví úctyhodné 700leté výročí

ROZHOVORY NA OKRAJI V sobotu 12. června byla v Bílovci slavnostně zahájena zámecká sezóna, která se nese ve znamení 700. výročí založení města. Návštěvníci si zde poprvé mohli prohlédnout novou zámeckou galerii, která vznikla pod záštitou paní Rosany de Montfort, modernizace se dočkala myslivecká expozice, a tradiční expozici historických kol připravilo i Bílovecké Šlapátko. Jak probíhaly přípravy na zahájení zámecké sezóny a na co vše se mohou návštěvníci tohoto zámku těšit? Nejen o tom jsme si povídali s kastelánem zámku Bílovec Eduardem Valešem.

Od kdy jste připravovali zámek na otevření a kdo se do příprav zapojil?

V době uzavření procházel zámek, stejně jako každý rok, další postupnou obměnou. Po loňském ukončení sezóny byla vyměněna další část nevyhovujících oken za repliky původních, které byly vyrobeny na základě dobových fotografií. V prohlídkové trase jsme s kolegy Blahem, Warzochou a Pilichem vybudovali dámský budoár a nově jsme doplnili také pracovnu baronky Margarety Sedlnitzké o psací stůl z počátku minulého století a další kusy nábytku. Pověsili jsme rovněž nové závěsy a další obrazy majitelů zámku. Kromě přípravy expozic a prohlídkové trasy jsme museli společnými silami posekat trávu, vyčistit průjezd od listí i pavučin, vyvětrat panské pokoje, vysát všechny koberce, provést drobné opravy a další. Díky tomu se dnes zámek, zámecká zahrada i kaple sv. Hyacinta doslova blýskají. V březnu začala pracovat na budování nové zámecké galerie také paní Rosana de Montfort, která dokázala z ponuré místnosti vytvořit úžasnou reprezentativní prostoru.

 

Kastelán Eduard Valeš prozradil, že na zámku občas i přespává. Foto se svolením Eduarda Valeše

Většinu prací jsme dělali tak, abychom zámek mohli veřejnosti otevřít na konci dubna, jako obvykle. Bohužel virus a chaotická vládní opatření nás nechávaly v nejistotě až do května. Nakonec jsme zvolili pro otevření zámku termín 12. června, abychom mohli na zámku přivítat i větší skupiny návštěvníků.

Zmínil jste se o nové zámecké galerii.  Jak proběhlo její otevření?

Paní Rosana de Montfort, která převzala záštitu nad touto galerií, představila v den jejího otevření nejen tyto prostory, ale i prodejní výstavu svých obrazů a obrazů Romany Štrync pod názvem ´Romy & Rose´. V průběhu slavnostní akce proběhla rovněž dražba obrazu. Výtěžek byl věnován depozitu Kočičí dům u Mourečka, který spadá pod organizaci Cat World. Návštěvníci mohou galerii navštívit kdykoli v době otevírací doby zámku.

 

V sobotu 12. června byla v Bílovci slavnostně zahájena zámecká sezóna. „Zámek je to, co nás bílovecké stmeluje. Je to místo, kam většina z nás ráda chodí, kde se potkáváme při nejrůznějších akcích a užíváme si pestrý program, který kastelán zámku spolu s kolegy přichystá. Mít v obci zámek znamená spoustu starostí, ale i radostí. Pokud však máte kastelána, který pro zámek doslova dýchá, jde vše mnohem lépe a radostněji,“ vysvětlila starostka města Bílovce Renata Mikolašová. Foto Zámek Bílovec

Chystáte ještě nějaké novinky v průběhu této zámecké sezóny?

V srpnu by měla být zpřístupněna nová expozice nejstarších dějin zámku, na kterou se všichni moc těšíme. Vznikla v suterénu zámku a k vidění zde budou například nálezy z archeologických výzkumů této památky. V letošním roce nám také Národní památkový ústav uchystal jedno malé překvapení – přesunul tradiční Hradozámeckou noc na sobotu 31. července. Ale jsme připraveni, letos v duchu Hraběcích malířů. Návštěvníci se mohou těšit na zámecký kabaret s názvem Podivuhodné sny zámeckého malíře Salamona Schulmana a na vědomostní soutěž Toulky bíloveckou historií připomínající formát populární televizní soutěže O poklad Anežky České. Pro vítěze máme připraveny opravdu velmi hodnotné ceny. Stateční soutěžící se mohou od 1. června hlásit prostřednictvím e-mailu kastelána zámku .

Na závěr sezóny pak máme připravenu opět ukázku takzvané živé historie. V sobotu 28. srpna se přesuneme do Bílovce roku 1918. Ve spolupráci s KHV Fenix z Nového Jičína a Zámeckou divadelní společností přiblížíme události, které se ve městě odehrály na přelomu října a listopadu roku 1918.

Co vás inspiruje při přípravě zámeckých akcí?

Většinou vycházím hlavně z historických událostí. Každý rok vybereme s kolegy z předlouhých dějin zámku nebo města nějakou zajímavou událost nebo člověka a k tomu připravíme scénář, vymyslíme kostýmy a tak dále. 

 

Bílovecký zámek prochází již léta postupnou rekonstrukcí s cílem zpřístupnit a oživit části zámku, které byly zcela nebo i částečně zničeny při požáru v roce 1945. Foto Zámek Bílovec

Jak bude zámek otevřen nyní pro veřejnost? Jaký je okruh prohlídky?

Zámek bude pro návštěvníky otevřen o sobotách a nedělích od 11 do 16 hodin s tím, že poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Časy nástupu prohlídek se změní od srpna, kdy se k prohlídkové trase přidá ještě nová expozice středověku ve sklepení zámku. Zde bych chtěl upozornit budoucí návštěvníky zámku, že tato část prohlídky bude pevně zpoplatněna. Kdo bude chtít navštívit pouze sklepení zámku, se pak může v zámecké kapli od prohlídky odpojit. Do zbytku zámku je pak i nadále vstupné dobrovolné.

Kastelán není právě obvyklé povolání, co vše obnáší?

Je to velmi specifická profese, která v sobě nese zároveň znalost ´devatera řemesel´. Kastelán musí více než dokonale znát historii svého objektu, což se nenaučí jen tak. Jsou to roky pátrání v různých archivech od Zemského archivu v Opavě až po archivy v Německu, Rakousku, Italii a Chorvatsku. Z těchto poznatků pak musí sestavit celý příběh zámku a lidí co v něm po staletí žili nebo pracovali. Osobně se snažím postavit celou prohlídku zámku právě na různých životních příbězích jak majitelů zámku, tak i různých sloužících apod. Když bych totiž zasypal návštěvníky nudnými letopočty, už ve druhé místnosti by se v těch datech ztratili. Ale když začnu vyprávět o tom, jak baron Karel Mikuláš zachránil polského krále a další zajímavé historky, tak to si už mnozí zapamatují.

 

Eduard Valeš je kastelán, kronikář města a historický nadšenec. Foto se svolením Eduarda Valeše

Měl jste rád historii odjakživa? Kdo vás přivedl k profesi kastelána?

Historií se zabývám celý život. Můj děda byl učitel, malíř a velký milovník historie a s ním jsem už jako malý kluk navštěvoval muzeum v Novém Jičíně, jezdili jsme po hradech a zámcích, kde jsem obdivoval jeho obrovské znalosti našich dějin. Kdyby nebylo dědečka, tak hodiny dějepisu s jednou nejmenovanou paní učitelkou byly tak nudné, že bych dneska byl asi učitelem zeměpisu. K povolání kastelána mě pak postupně směroval můj skvělý kolega a učitel pan doktor Zezulčík, kastelán zámku v Kuníně. Velkou oporou mi však byla i má babička, která pocházela z tehdy převážně německého Nového Jičína a byla rodilou mluvčí. Naučila mě německy, a dokonce mi pomohla i se čtením švabachu, když mě lákalo čtení starých knih, které ležely na půdě našeho rodného domu v Novém Jičíně. Pan doktor Zezulčík mě pak postupně naučil číst kurent, kterým je napsána velká většina historických dokumentů: matrik, pozůstalostních inventářů apod. Bez těchto znalostí se historik neobejde. 

Nedávno jste se stal také kronikářem města Bílovce...

Kronikáře dělám teprve dva roky, tak je předčasné o tom nějak více mluvit, protože také sleduji práci mistrů jako byl pan Přikryl nebo pan Kuchta, kteří byli opravdu machři ve svém oboru. Musím se ještě hodně učit. Kronikář je podobně jako historik, sběratelem informací, které pak vytřídí a na důležité, méně důležité a nedůležité a tyto vloží do kroniky města. 

Na zámku trávíte spoustu. Jaký je to pocit, být sám na tak historicky zajímavém místě?

Někdy na zámku i bydlím. Mám tam svou kancelář a depozitář. Je to místo nabité energií těch lidí, co zde žili. A kolikrát se na zámku dějí věci... Ale to raději nebudu zmiňovat, aby návštěvníci neměli strach k nám přijít. (úsměv)

Lenka Hatlapatková

Vložil: Anička Vančová