Bílovec má kliku. Místní rodák mu vytvořil zdarma virtuální tržiště pro obchodníky, postižené covidem. A to není ajťák, ale účetní
10.02.2021
Foto: Facebook / Tomáš Ocásek starší
Popisek: Bílovec v zimě
Od nového roku si bílovečtí obchodníci mohou na stránce bilob.cz spustit jednoduchý e-shop. Autor této iniciativy, Jan Halász, nejen vytvořil a poskytl virtuální tržiště uživatelům zcela zdarma, ale je ochoten obchodníkům s rozjetím jejich konkrétního e-shopu na této platformě i nezištně pomoci. A nejen to, pan Halász se před nedávnem aktivně podílel také na tvorbě webových stránek města a několik let vede počítačové kurzy pro seniory v Bílovci. A to vše i přesto, že není svou profesí ´ajťák´.
„Maximum svého času věnuji své účetní firmě zaměřené na účetnictví společenství vlastníků jednotek a bytových družstev. Jenže jsem již před řadou let zjistil, že se potřebuji zabývat více věcmi současně, nejlépe z úplně jiných oborů. To mi pomáhá udržet si zdravý rozum a také přinášet zkušenosti z jednoho oboru do druhého. Takže vyskytne-li se něco zajímavého, nějaký nápad nebo výzva, ve volném čase se do toho pouštím. Takovou výzvou byly třeba webové stránky města Bílovec nebo bilob.cz - bílovecké elektronické tržiště. A před nějakou dobou byl obrovskou výzvou maďarsko-český online slovník,“ vysvětlil.
Jan Halász, foto FB
Každý, kdo umí napsat třeba recept na bábovku, programuje
A dodal: „Ale pokud byste se mě zeptala, co umím nejlépe, tak bych řekl, že učit dospělé. I když v současnosti školím spíše výjimečně a pečlivě si vybírám, na kterou nabídku kývnu, proškolil jsem během posledních 20 let více než deset tisíc účastníků. A možná úplně ten nejzajímavější školicí projekt realizuji v Bílovci – počítačové kurzy pro seniory. V rámci tohoto kurzu jsme probírali spoustu užitečných věcí od psaní e-mailů až po počítačovou grafiku, ve které byli, mimochodem, senioři úžasní. A loňské jaro jsme věnovali dokonce modelování ve 3D prostoru. Také jsem v rámci kurzu udělal něco, o čem jsem snil roky – vyzkoušel jsem, jak si povedou senioři při programování. A musím říci, že si vedli parádně a jen je škoda, že se tomu nemohou intenzivněji věnovat. Jsem zastáncem názoru, že programovat může opravdu každý – je to jen precizně popsaný postup nějakým formálním jazykem. A každý, kdo umí napsat nějaký recept, třeba na bábovku, vlastně programuje,“ popisuje své hlavní zájmy Jan Halász, který řadu let dělal také konzultanta-integrátora v profesionální audiovizuální technice. S jeho prací se tak můžete setkat třeba u fotokiosku v Muzeu Novojičínska, v expozicích Ostravského muzea, Muzea Hlučínska, v klášteře ve Fulneku, v KD Echo v Lipníku nad Bečvou a na řadě dalších míst.
Pracovna. Zde to vše vzniká. Foto FB
Když město nedostalo dotaci na tvorbu webu, nadalo mu to a navrhl řešení
IT obor však Jana Halásze přitahoval už od dětství, a tak se už v 5. třídě přihlásil do kroužku programování. A přesto, že se pak celý život pohyboval v blízkosti IT, nikdy se profesionálem v tomto oboru nestal. „Umím si něco naprogramovat, umím udělat webové stránky, umím se postarat o počítačovou síť, ale v ničem z tohoto nejsem profesionál v tom smyslu, že bych to perfektně uměl a živilo mne to. Tato moje pozice, kdy je mi IT blízké a zároveň nejsem ´ajťák´, mi mnohokrát pomohla, protože jsem mohl posloužit jako jakýsi tlumočník mezi řečí profesionálních ajťáků a běžnými uživateli.“ A tento přístup mu velmi pomohl také při tvorbě webových stránek města, kde vedl IT pracovní skupinu, která se pustila do analýzy silných a slabých stránek webu fungujícího více než deset let, a jeho celkové změny. „Když městu nevyšla dotace na pořízení nových webových stránek, navrhli jsme vedení, že částečné finanční prostředky, s nimiž bylo v rozpočtu počítáno, využijeme a pokusíme se projekt webových stránek v menší míře zrealizovat vlastními silami. A povedlo se.“ Nové stránky města Bílovce byly spuštěny v polovině prosince a už začátkem ledna Jan Halász zprovoznil bílovecké on-line tržiště podnikatelů bilob.cz. Nad každým s těchto projektů strávil spoustu volného času, který mohl trávit zcela jiným způsobem…
První, kdo se do bilob.cz přihlásil, bylo bílovecké Turistické centrum. Prodává zde upomínkové předměty, spojené s městem. Foto repro
Pro svůj život potřebuji stále nějaké výzvy
„Vytvořit bilob.cz byla výzva. Jsem zastáncem toho, že každý má pomáhat, jak umí. A já nemám povahu na to, abych pomáhal v nemocnici, tak jsem přemýšlel, jak bych mohl pomoci jinak. A nápad přišel sám. Když jsem před Vánocemi chtěl ženě koupit šálu v jednom bílovickém obchodě, který byl v té době uzavřen, říkal jsem si, že je škoda, že si výrobek nemohu koupit přes e-shop. A podobná situace se opakovala i po 27. prosinci, kdy vláda uzavřela obchody znovu. A tak jsem se rozhodl obchodům v Bílovci, ale i místním lidem, kteří musejí zboží objednávat jinde a platit poštovné, tímto způsobem pomoci. Vytvořit platformu, na které si bílovecké obchody mohou jednoduše a bez nákladů vytvořit svůj e-shop. Spojil jsem tak dohromady svoji konkrétní pomoc a svoji potřebu řešit výzvy,“ vysvětluje svou motivaci k vzniku tohoto tržiště Jan Halász a pokračuje: „Nápad na bilob.cz ve mně klíčil od počátku prosince. Konzultoval jsem ho se svými blízkými a kamarády a postupně se z nápadu vyklubalo konkrétní řešení někdy kolem Vánočních svátků. A na začátku ledna byla platforma připravena. Kolik jsem tomu věnoval hodin, nevím a raději to ani nechci počítat.“
Bílovečtí si mohou také koupit pamětní minci k sedmi stům rokům existence svého města, foto FB
Kvůli vládním nařízením je e-shop pro některé obchody jediným řešením
Mezi prvními zájemci o e-shop bylo místní Turistické informační centrum, které prostřednictvím této platformy nabízí svým občanům například bílovecký kalendář na rok 2021, ale třeba i parkovací karty nebo pytle na plastový odpad a další produkty. „Hned za první den po spuštění přijal tento e-shop přes 100 objednávek, což nás všechny trošku překvapilo, takže jsme museli vymyslet, jak to ´ukočírovat´. Ale dámy v ´íčku´ si s tím poradily výborně,“ popisuje zájem o služby Jan Halász, který postupně pomáhá se spuštěním e-shopu také dalším podnikatelům z Bílovce. Lidé tak zde již najdou produkty místního zlatnictví a hodinářství a chystá se otevření dalších e-shopů, Outlet – second handu nebo obchodu s oblečením. Nakupujícím pak stačí, když si na stránkách výrobek objednají, platbu a vyzvednutí zrealizují u výdejního okýnka přímo v dané prodejně. „Překvapila mě ale reakce některých zákazníků při vyzvednutí zboží v obchodech, kteří nadávali obsluze, kdo si ten nesmysl s nutností objednávky přes e-shop vymyslel. Tito lidé si vůbec neuvědomují, že obchody se vytvořením e-shopu jen snaží s nařízeným uzavřením vypořádat a že pokud by neumožnily nákup přes e-shop, tak by si zákazník nenakoupil nic.“
Jan Halász je i muzikant (na snímku z FB vpravo)
Další výzvou je portál občana nebo interaktivní formulář
Webovými stránkami města, kurzy pro seniory nebo právě spuštěným virtuálním tržištěm však pan Halász nekončí. V hlavně se mu již nyní rojí spousta dalších nápadů a většina z nich je spojena právě z Bílovcem… „Domnívám se, že před městem Bílovcem leží jedna obrovská výzva – Portál občana. Prostřednictvím Portálu občana by bílovečtí občané třeba mohli platit poplatky za psy, komunální odpad nebo nájemné. V souvislosti s nedávným schválením ověřování elektronické identity (Bank ID) tak bude možné s úřady komunikovat čistě elektronicky. A bude to znamenat i integraci Portálu občana do webových stránek města. Kromě toho jsem podal návrh do participačního rozpočtu města na převod tištěných formulářů města do interaktivní elektronické podoby. Pokud občané vyberou můj projekt, tak pak bude možné vyplnit formulář nějaké žádosti nejenom v tištěné podobě, ale i v počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Interaktivní formuláře se běžně používají a nevidím jediný důvod, proč by se nemohly používat i v Bílovci,“ dodává pan Jan, který žije v Bílovci od roku 2008 a podle svých slov by neměnil. „Líbí se mi pozice Bílovce, kdy je to blízko do Ostravy a dál do Polska a zároveň je to kousek do Beskyd nebo Jeseníků. Rád se projdu třeba po Křížové cestě nebo po Údolí mladých. A co bych změnil? Myslím si, že třeba Městský úřad by si zasloužil rekonstrukci. Vždy, když vidím kabelové rozvody v lištách, tak si říkám, že tady doba předběhla stavebníky. Koho by před 30 lety napadlo, jak bude potřeba vést počítačovou síť a jaké nové nároky budou kladeny na elektrické rozvody,“ uzavírá Jan Halász.
Lenka Hatlapatková
Vložil: Anička Vančová