Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na bíloveckém zámku psal Karel May, jak se nedávno zjistilo z deníků barona Moritze Sedlnitzkého. Knihovna ale...

26.04.2018
Na bíloveckém zámku psal Karel May, jak se nedávno zjistilo z deníků barona Moritze Sedlnitzkého. Knihovna ale...

Foto: Jiří Velký

Popisek: Zámek Bílovec

Na zámku v Bílovci napsal některá svá díla Karel May, autor dobrodružných knih, v nichž vystupuje věhlasný apačský náčelník Vinnetou společně se svým pokrevním bratrem Old Shatterhandem. Tato informace vyplývá z deníků bývalých majitelů zámku.

„Ozval se nám hrabě Peter Sedlnitzky - Odrowas z Choltic, vnuk posledního šlechtického majitele zámku, který při pročítání deníků svého strýce a dědečka našel zprávy o tom, že v zámecké knihovně byly uloženy rukopisy některých děl Karla Maye. Ten byl dobrým přítelem jeho dědečka, jenž slavného spisovatele nechal několikrát na bíloveckém zámku tvořit," sděluje překvapivou informaci Eduard Valeš, kastelán zámku v Bílovci.

Požár na konci války

„Bohužel celou zámeckou knihovnu spolkl v roce 1945 požár, a tak zatím musíme vycházet pouze ze zmíněných poznámek v denících. Možná se ale časem najde i nějaká fotografie. Právě nedávno jsme v Brně nalezli v jednom albu fotografie majitele bíloveckého zámku barona Moritze Sedlnitzkého a jeho syna Zdenka Sedlnitzkého v krásné hulánské uniformě i snímek Zdenkovy budoucí manželky Idy ještě jako sedmnáctileté komtesy," dodává Eduard Valeš.

To samozřejmě neznamená, že se při návštěvě zámku v Bílovci návštěvníci budou potýkat s tlupami ozbrojených indiánů s patrolou v zádech. Ale jemná atmosféra, která dýchla na Karla Maye v zámku a zámeckých zahradách, tam prostě je. Letošní sezona, na kterou se v Bílovci už pečlivě připravují, bude zahájena v sobotu 28. dubna a právě zjištění, že na zámku tvořil i Karel May, dá prohlídkám nový průvan.

Intenzivní přípravy na turisty

„Doplňujeme zámecké interiéry o další kusy historického nábytku a nové autentické fotografie a také o portréty majitelů zámku. Každoročně volíme jiné téma prohlídek, tím letošním je putování majitelů bíloveckého zámku po Transylvánii, Valašsku a Banátu. Bílovečtí šlechtici v Rumunsku, tehdejších Uhrách, sloužili jako příslušníci císařsko-královské armády nebo jako vládní zmocněnci. Slavnostní otevření zámecké sezony bude doprovázet také vernisáž výstavy fotografií skvělých fotografů a cestovatelů Milana Warzochy a Rostislava Kolka i přednáška o historických místech Transylvánie. Společně navštívíme tajemný hrad Bran a večer bude zámek patřit upírům a upírským prohlídkám," zve už nyní Eduard Valeš.

A co víc, na zámku straší

Po bitvě na Bílé hoře vjel do kraje císař Ferdinand. Mnozí šlechtici jej uvítali, mnozí ovšem ne. Důvod byl jednoduchý. Ferdinand přijel Čechy přeučoval na katolictví. A to se nelíbilo. Ferdinanda zpupnost české šlechty popudila. Ti, kteří nesložili císaři pocty, označil Ferdinand za zrádce, kteří dojdou svého trestu. Šlechtici začali valem utíkat ze země, zůstal Mokroš, majitel panství bílovecké pevnosti. Myslel si, chuděra, že se obhájí. Neobhájil. Císař mu nechal setnout hlavu.

Ke stětí se přihnala Mokrošova žena. Chtěla popravě zabránit, ale přišla pozdě. Mokrošova hlava se dokutálela k jejím nohám. Ona ji zvedla, políbila, vložila si ji pod ruku a odcházela. Za pár dní zemřela žalem. Od té doby se na zámku zjevuje jako bílá paní. Říká se, že ji další z opatrovníků zámku uplatil dary, takže její duch došel klidu. Ale co je na tom pravdy, nemá nikdo tušení. Noční prohlídka s tématikou upírů může mnohé odhalit.

Přijdou opravy

Zámek v Bílovci se však letos kromě další turistické sezony dočká i opravy fasády západní části objektu. A nejen to. „Věřím, že letos bude rovněž zprovozněno sociální zázemí na zámku, které budou moci využívat návštěvníci. Těm byly doposud k dispozici nově zrekonstruované toalety v areálu letního kina nebo veřejné toalety na radnici," říká starosta města Pavel Mrva.

„Jsem rád, že se zámek daří postupně opravovat a zpřístupňovat veřejnosti, a to i díky systematické práci kastelána Eduarda Valeše a dalších nadšenců, kteří trpělivě hledají v historických pramenech a vymýšlejí aktivity pro oživení zámku," říká Pavel Mrva a dodává, že město v současné době podává žádost o dotaci z česko-slovenské přeshraniční spolupráce na další rekonstrukci zámku. „Pokud budeme úspěšní, Bílovec získá 6,5 milionu korun, 5 milionů bude využito na nové expozice zámku a 1,5 milionu korun na rekonstrukci městských schodů," uzavírá starosta města Bílovce s tím, že výsledek bude známý na podzim tohoto roku.

Vložil: Štěpán Cháb