Hezké. Už jste se někdy cestou po náměstí zastavili a poslouchali piano? V Novém Jičíně je klavír až do října, koupila ho jedna rodačka
01.08.2017
Foto: Facebook
Popisek: Piana na ulici
Nový Jičín se zapojil do projektu Piano na ulici, se kterým přišel v roce 2013 pražský kavárník Ondřej Kobza. Město se tak stalo dalším místem, kde je hudební nástroj umístěn na veřejném prostranství a je k dispozici každému, kdo si chce zahrát.
Piano bylo umístěno na podloubí Masarykova náměstí před bývalou lékárnu U Bílého anděla. Bude odemčené každý den v době od 9:00 do 18:30 hodin. S nápadem oživit novojičínské náměstí instalací klavíru přišli Helena a Dan Gerykovi. Zakoupila ho Kateřina Konečná.
Zahrát si na ulici? Proč ne
„Jde o sezónní akci. Piano bude veřejnosti k dispozici přibližně do října. V době, kdy bude na náměstí probíhat kulturní či jiné vystoupení, zůstane zamčené, aby nebyl narušen program,“ řekla Radka Bobková, vedoucí návštěvnického centra, které spolu s městskou policií má otevírání a zavírání klavíru na starosti.
Nápad rozmístit po městských ulicích piána se zrodil v roce 2013, kdy pražský kavárník Ondřej Kobza rozmístil po hlavním městě prvních pět hudebních nástrojů. „Téměř okamžitě se na nás začali obracet zájemci z dalších měst, kterým jsme pomohli získat a instalovat vlastní nástroje,“ uvádějí členové spolku na svém webu. První piano bylo tehdy umístěné v Krymské ulici. Nápad se zaujal nejen kolemjdoucí, ale také média.
Spolek se touto aktivitou snaží poukázat na to, že vlastně každý se může podílet na utváření podoby města, ve kterém žije. Spolek Piána na ulici mimo klavírů rozmíšťuje po České republice také šachy a realizuje i tančírny a koncerty na neobvyklých místech. První šachové stolky se objevily v pražských ulicích v roce 2014.
Dnes mohou lidé veřejná piána nalézt, mimo Nového Jičína, na více než 50 místech po celé České republice. Názorná mapka ukazuje, kde všude si zájemci mohou k nástroji sednout a nechat tóny rozeznít ulicí.
Míst, kde si mohou lidé jen tak zahrát, je dost
Pouliční poezie
Nadšenci ze spolku také na veřejných prostorech umísťují takzvané Poesiomaty. Jde vlastně o sochu, která tvarově vychází například z megafonu nebo gramofon. Její funkcí je reprodukovat básně lidem. Poesiomaty, ze kterých znějí hlasy autorů předčítajících své básně, v současné době lidé naleznou například Olomouci, Mariánských Lázních, Novém Městě na Moravě a v Praze.
Při procházce Prahou mohou také lidé narazit také na Veršomat. Jedná se otáčející se tubus, zasazený do konstrukce z nádražních válců, na kterém jsou natištěné asijské i evropské verše.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová