Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hezké. Už jste se někdy cestou po náměstí zastavili a poslouchali piano? V Novém Jičíně je klavír až do října, koupila ho jedna rodačka

01.08.2017
Hezké. Už jste se někdy cestou po náměstí zastavili a poslouchali piano? V Novém Jičíně je klavír až do října, koupila ho jedna rodačka

Autor: Facebook

Popisek: Piana na ulici

Nový Jičín se zapojil do projektu Piano na ulici, se kterým přišel v roce 2013 pražský kavárník Ondřej Kobza. Město se tak stalo dalším místem, kde je hudební nástroj umístěn na veřejném prostranství a je k dispozici každému, kdo si chce zahrát.

Piano bylo umístěno na podloubí Masarykova náměstí před bývalou lékárnu U Bílého anděla. Bude odemčené každý den v době od 9:00 do 18:30 hodin. S nápadem oživit novojičínské náměstí instalací klavíru přišli Helena a Dan Gerykovi. Zakoupila ho Kateřina Konečná.

Zahrát si na ulici? Proč ne

„Jde o sezónní akci. Piano bude veřejnosti k dispozici přibližně do října. V době, kdy bude na náměstí probíhat kulturní či jiné vystoupení, zůstane zamčené, aby nebyl narušen program,“ řekla Radka Bobková, vedoucí návštěvnického centra, které spolu s městskou policií má otevírání a zavírání klavíru na starosti.

Nápad rozmístit po městských ulicích piána se zrodil v roce 2013, kdy pražský kavárník Ondřej Kobza rozmístil po hlavním městě prvních pět hudebních nástrojů. „Téměř okamžitě se na nás začali obracet zájemci z dalších měst, kterým jsme pomohli získat a instalovat vlastní nástroje,“ uvádějí členové spolku na svém webu. První piano bylo tehdy umístěné v Krymské ulici. Nápad se zaujal nejen kolemjdoucí, ale také média.

Spolek se touto aktivitou snaží poukázat na to, že vlastně každý se může podílet na utváření podoby města, ve kterém žije. Spolek Piána na ulici mimo klavírů rozmíšťuje po České republice také šachy a realizuje i tančírny a koncerty na neobvyklých místech. První šachové stolky se objevily v pražských ulicích v roce 2014. 

Dnes mohou lidé veřejná piána nalézt, mimo Nového Jičína, na více než 50 místech po celé České republice. Názorná mapka ukazuje, kde všude si zájemci mohou k nástroji sednout a nechat tóny rozeznít ulicí.

piana_na_ulici

Míst, kde si mohou lidé jen tak zahrát, je dost

Pouliční poezie

Nadšenci ze spolku také na veřejných prostorech umísťují takzvané Poesiomaty. Jde vlastně o sochu, která tvarově vychází například z megafonu nebo gramofon. Její funkcí je reprodukovat básně lidem.  Poesiomaty, ze kterých znějí hlasy autorů předčítajících své básně, v současné době lidé naleznou například Olomouci, Mariánských Lázních, Novém Městě na Moravě a v Praze. 

Při procházce Prahou mohou také lidé narazit také na Veršomat. Jedná se otáčející se tubus, zasazený do konstrukce z nádražních válců, na kterém jsou natištěné asijské i evropské verše.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace