Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Elektrické polohovací postele, kolejnicový systém pro transport pacientů, vše bez bariér... V bílovecké nemocnici vzniká unikátní pracoviště

29.09.2016
Elektrické polohovací postele, kolejnicový systém pro transport pacientů, vše bez bariér... V bílovecké nemocnici vzniká unikátní pracoviště

Foto: Moravskoslezský kraj.

Popisek: V bílovecké nemocnici vzniká unikátní pracoviště.

V bílovecké nemocnici finišuje projekt, jehož výsledkem bude vyšší standard a kvalita péče o dlouhodobě nemocné pacienty.

Vše samozřejmě bez bariér

Těsně před dokončením totiž je rekonstrukce a modernizace oddělení následné péče včetně rehabilitace za téměř 52 milionů korun, financovaná z 85 procent ze švýcarských fondů a z 15 procent Moravskoslezským krajem.

Dokončenou stavbu a prostory nově zrekonstruované rehabilitace si dnes společně s hejtmanem Miroslavem Novákem, náměstkem hejtmana pro zdravotnictví Jiřím Martinkem prohlédl i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Vznikne místnost pro důstojné rozloučení se zesnulými

„Lůžková část oddělení následné péče bude soustředěna do dvou pater nad sebou v jedné budově. Díky této modernizaci bude umožněna lepší diferenciace zdravotní a rehabilitační péče podle diagnóz, například pro paliativní pacienty, neurologické pacienty a další. Velkou výhodou také je, že i nově zrekonstruovaná a vybavená rehabilitace je umístěna ve stejném objektu. Každé dva pokoje plně vybavené elektrickými polohovacími postelemi s antidekubitními matracemi pro dva pacienty budou mít jedno sociální zařízení, na chodbách bude kolejnicový systém pro transport pacientů, rozvod kyslíku bude zajištěn do všech pokojů, vše samozřejmě bez bariér,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek s tím, že v rámci projektu si mohl zdravotnický personál také zvýšit a rozšířit kvalifikaci, což mimo jiné znamená, že při péči o pacienty budou moci používat nové moderní léčebné a rehabilitační metody.

Hejtman Novák na návštěvě bílovické nemocnice.

Dodal, že vedení nemocnice počítá také s postupným zaváděním dalších aktivizačních projektů pro seniory. Nově tu vznikne místnost pro důstojné rozloučení se zesnulými a prostory pro rozhovory s pacientem a jeho rodinou.

Zrekonstruovaná a zmodernizovaná rehabilitace, kterou si 29. září vedení Moravskoslezského kraje a ministr zdravotnictví prohlédli, poskytne pacientům kompletní fyzioterapeutické a ergoterapeutické ošetření za využití vodoléčby, teploléčby, magnetoterapie, vioforterapie, elektrostimulace. Také přístrojovou tlakovou masáž i individuální léčebný tělocvik na neurofyziologickém podkladě (metoda Brunkow, Bobath koncept pro dospělé, SM systém sloužící k posilování těla pomocí vlastní váhy).

Bazální stimulace přináší velmi dobré výsledky

„Máme tady například sedm nových vířivek na kompletní vodoléčbu včetně Hubbardova tanku na podvodní masáže, vibrační a balanční plošiny, dvojdílný Vojtův stůl na léčebný tělocvik a další moderní vybavení. Počítáme s tím, že do léčby zavedeme i nové rehabilitační metody, jako třeba Mc Kenzieho metodu, založenou na testování bolestivých symptomů v závislosti na aplikovanou mechanickou zátěž. Ženy ocení léčbu dysfunkce pánevního dna a inkontinence za pomoci elektrostimulačních přístrojů. Naši rehabilitační pracovníci jsou kompletně proškoleni také v konceptu bazální stimulace. Máme zkušenosti, že bazální stimulace přináší velmi dobré výsledky v léčbě a péči o pacienty s těžkým kombinovaným somatickým a mentálním postižením, “ říká vedoucí rehabilitace fyzioterapeutka Ladislava Matyšťáková.

Nejen péče  o nemocné tělo, ale i o duši

„V Bílovecké nemocnici vzniká unikátní, velmi potřebné pracoviště, které bude sloužit pacientům, kteří už nepotřebují akutní zdravotní péči, jejich stav je stabilizován, ale vyžadují doléčení či ošetřovatelskou, rehabilitační péči. Jde o pacienty po infekčních onemocněních, se srdečním selháním, po traumatech, tedy zpravidla křehké seniory, kteří se podstatně hůře a pomaleji než lidé mladšího věku vyrovnávají s následky vzniklých zdravotních obtíží. Potřebují mnohem delší čas k rehabilitaci a vyžadují specifický přístup i ze strany zdravotnických pracovníků. Tady se jim v příjemném moderním prostředí a s přívětivým personálem dostane komplexní péče, tedy nejen péče o nemocné tělo, ale i o duši,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Zdůraznil, že krajská reprezentace usiluje o to, aby podobná pracoviště v následujících letech vznikala i v dalších krajských zdravotnických zařízeních. „I nadále budeme investovat do krajského zdravotnictví. Přes 700 milionů korun by do roku 2020 mělo jít na vylepšení krajských nemocnic,“ upřesnil hejtman Miroslav Novák.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš