Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci vyučují jazyky v ložnici. Za války si Němci udělali z historické budovy lazaret a přežila i bombardování. Jen školník o svůj byteček dávno přišel

05.09.2016
Na Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci vyučují jazyky v ložnici. Za války si Němci udělali z historické budovy lazaret a přežila i bombardování. Jen školník o svůj byteček dávno přišel

Autor: archiv školy

Popisek: Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci

Budova školy, která byla v Bílovci postavena před 114 lety za 230 000 rakouských korun, dodnes slouží původnímu účelu. Sídlí zde Gymnázium Mikuláše Koperníka, které v sobotu 3. září 2016 oslavilo 70. výročí svého vzniku.

S historií budovy úzce souvisí i fakt, že učebně cizích jazyků se v Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci poněkud netradičně říká ložnice. „Původně totiž tato místnost byla součástí školníkova bytu. Ten byl nakonec zrušen a vznikla tu jazyková učebna. Ta je tu dodnes, ale samozřejmě se současným, moderním zařízením,” komentuje existenci 'ložnice' ředitel gymnázia Vít Schindler.

Monumentální budova Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, dvoupatrová stavba s prvky neorenesance a neoklasicismu, která byla postavena v letech 1900 až 1902, dnes působí stejně důstojně jako v době vzniku. Původně šlo o dvoukřídlou budovu spojenou traktem, jež byla situována jako solitér v bývalé farní zahradě na Horním předměstí. V objektu byl kromě zmíněného bytu školníka a tříd také byt ředitele, kreslírna a sborovna.

Průčelí budovy v současnosti

Průčelí budovy v současnosti

V kalendáři, který gymnázium vydalo v roce 2003, je uvedeno: „....Hlavní fasádu člení třináct okenních os, uprostřed vystupuje pětiosý rizalit. Přízemí, oddělené kordonovou římsou, člení oblouková okna a pásová bosáž, rizatit pak čtyři tříčtvrteční sloupy na vysokých soklech s dórskými hlavicemi. Bývalý hlavní vchod byl ukončen segmentovým obloukem s rozetami ve cviklech. Nad ním se nacházel rozeklaný segment s ornamentální výzdobou, který byl po válce odstraněn. V prvním patře mají pravoúhlá okna šambrány s ušima, ne tak v rizalitu, kde jsou okna jednoduchá s podokenní balustrádou. Druhé patro člení pravoúhlá okna se šambránami s ušima, s klenákem uprostřed a jednoduchým parapetem. V rizalitu jsou oblouková okna oddělena iónskými sloupy, na něž dosedá korunní římsa, zdobená původně girlandami a nápisem Knabev-Volks&Bürgerschule...” Ten souvisí s německou měšťanskou chlapeckou školou, v níž se začalo vyučovat již 14. září 1902. Budovu se sedlovou střechou završuje balustrádová atika, dříve zdobená dvěma sochami.

Gymnázium kolem roku 1905

Škola kolem roku 1905

V závěru 2. světové války sloužila škola jako provizorní lazaret pro raněné německé vojáky. Válka budovu příliš nepoznamenala, bombardováním utrpělo pouze průčelí budovy. Po opravách bylo 3. září 1946 opět zahájeno vyučování. Spolkové reálné gymnázium Matice opavské mělo dvanáct tříd.

V letech 1975 až 1978 byl s pomocí pedagogů a studentů postaven domov mládeže, jehož kapacita měla pokrývat potřeby rychle se rozvíjející matematické větve gymnázia. V roce 1991 byl rozšířen, dnes jsou zde i odborné učebny jazyků a byty lektorů.

Budova koncem 60. let

Budova koncem 60. let

Současný areál školy tvoří kromě historické budovy i přístavby z 80. let minulého století a domov mládeže se 135 místy ve dvou- a třílůžkových pokojích. Gymnázium má laboratoře fyziky, chemie, biologie, učebny počítačové techniky, dvě knihovny, dvě tělocvičny, místnost pro zdravotní a relaxační techniky a posilovnu, areál s umělým povrchem pro atletiku, hry a další sporty i umělou horolezeckou stěnu a kuchyň s jídelnou.

Zadní trakt počátkem 80. let

Zadní trakt počátkem 80. let

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace